Strona główna » Delikatna i kojąca pielęgnacja skóry wrażliwej

Delikatna i kojąca pielęgnacja skóry wrażliwej

przez Redakcja
Delikatna i kojąca pielęgnacja skóry wrażliwej

Cera wrażliwa jest jedną z najtrudniejszych pod względem pielęgnacji, bowiem często gwałtownie reaguje na wiele czynników zewnętrznych, w tym na różne preparaty kosmetyczne. W codziennej pielęgnacji takiej skóry niezbędne są delikatne kosmetyki do twarzy, które nie będą podrażniały jej niepotrzebnie, a jednocześnie ochronią ją przed innymi zagrożeniami. Jak pielęgnować i koić cerę wrażliwą?

Czasami człowiek rodzi się już z wrażliwą skórą, która uwarunkowana jest genetycznie, tak jak kolor włosów czy oczu. Jednak to zdarza się rzadko. Najczęściej cera wrażliwa jest skutkiem niewłaściwie pielęgnowanej skóry suchej albo po prostu jest efektem nieuchronnego procesu starzenia. Wrażliwość skóry pojawia się też w efekcie zbyt częstych i gorących kąpieli i po uporczywym stosowaniu kosmetyków myjących z zasadowym pH. Wszystko to prowadzi do zbyt częstego uszkadzania i wręcz usuwania naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, zapewniającego jej ochronę przed nadmierną utratą wilgoci. Cera wrażliwa często występuje też u osób cierpiących na alergiczne i atopowe zapalenia skóry lub na którąś z odmian trądziku. Pojawia się przy niektórych zaburzeniach hormonalnych, psychologicznych lub nawet środowiskowych.

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Wiele objawów skóry wrażliwej widać gołym okiem. To przede wszystkim zaczerwienienia, dokuczliwe łuszczenie się skóry, nadmierna suchość czy też obrzęki. Innymi objawami są subiektywne odczucia właścicielki skóry wrażliwej, które bywają bardzo dokuczliwe, ale nie są widoczne. Do takich objawów zalicza się odczuwanie pieczenia, swędzenia, ściągania, a nawet kłucia i mrowienia.

Stopień nasilenia objawów zwykle zależy od czynnika, który odpowiedzialny jest za uczynienie skóry wrażliwą. Znacznie silniejsze dolegliwości występują wówczas, gdy przyczyną wrażliwości skóry są choroby. W przypadku zwykłych podrażnień objawy najczęściej ustępują po usunięciu ich przyczyny, a dobry krem do cery wrażliwej ukoi ją ostatecznie.

Pielęgnowanie skóry wrażliwej

Schemat pielęgnacji skóry wrażliwej jest taki sam jak w przypadku innych rodzajów cery. Podstawowa różnica to specjalne, delikatne kosmetyki do twarzy. Warto wybierać preparaty kosmetyczne, które przeznaczone są do cery wrażliwej, bo to one mają odpowiednio dobrane składniki, skutecznie pielęgnują i koją skórę. Specjalistą w zakresie pielęgnacji cery wrażliwej jest Avon. Perfekcyjnie skomponowane, delikatne kosmetyki do oczyszczania twarzyczy też delikatny krem nie tylko łagodzą nieprzyjemne skutki nadwrażliwości skóry, bo także działają na jej przyczyny. Dzięki temu mogą zapobiegać nawrotom tych dolegliwości.

Pierwszym etapem codziennej pielęgnacji cery wrażliwej jest oczywiście demakijaż i oczyszczanie. Warto sięgać po delikatne kosmetyki do oczyszczania twarzy, takie jak płyny micelarne stworzone na bazie kojących składników. Świetnie sprawdzają się: wyciąg z ogórka, ramnoza i mannitol. Cera wrażliwa wymaga także delikatnego złuszczania naskórka. Nie wolno jednak używać peelingów mechanicznych, o grudkowatej konsystencji, bo te usuwają martwy naskórek poprzez ścieranie. Do cery wrażliwej stosuje się peelingi enzymatyczne, które po prostu rozpuszczają martwe komórki zewnętrznej warstwy skóry.

Kolejnym etapem jest właściwe nawilżanie. Delikatny krem do twarzy na dzień powinien zawierać składniki, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Szczególnie polecane są kremy, które posiadają wbudowany, fizyczny filtr co najmniej SPF 15, bo taki rodzaj jest znacznie lepiej odbierany przez skórę wrażliwą niż filtr chemiczny. Z kolei krem na noc musi posiadać zdolność łagodzenia podrażnień i regeneracji skóry.

Czego należy unikać przy cerze wrażliwej?

Wrażliwa skóra łatwo ulega podrażnieniom, które mogą wywoływać różne czynniki. Niektóre z nich można po prostu wyeliminować, ponieważ łatwo uniknąć twardej wody, nieodpowiednich kosmetyków czy pocierania twarzy. Bez trudu można też wyeliminować z diety produkty, które podrażniają skórę. Zdecydowanie trudniej jest zredukować towarzyszący codziennie stres, który także potrafi nieprzyjemnie uwidocznić się na powierzchni skóry wrażliwej.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej