Strona główna » Dentysta a stomatolog – czy to ten sam lekarz?

Dentysta a stomatolog – czy to ten sam lekarz?

przez Redakcja

Jeszcze do niedawna dentystę i stomatologa w Polsce uznawano za reprezentantów różnych specjalizacji. Od czasu ujednolicenia obu tych zawodów przez Unię Europejską można używać tych nazw zamiennie, choć w praktyce nie do końca to oznacza, że między profesjami nie dostrzega się różnic.

Dentysta a stomatolog

Wbrew powszechnym opiniom lekarz dentysta i stomatolog różnią się między sobą pod kilkoma zczegółami, pomimo że obie specjalizacje zajmują się badaniem stanu zdrowia zębów, rozpoznawaniem chorób oraz ich zapobieganiem i leczeniem. Różnic pomiędzy zawodami należy szukać już w nazewnictwie. Słowo „dentysta” pochodzi od łacińskiego „dens”, czyli „ząb”. Natomiast określenie „stomatologia” wywodzi się od greckich wyrazów „stoma”, oznaczającego „usta” i „logia” kojarzonego z nauką. W związku z tym oznacza osobę zajmującą się zarówno zębami, jak również przyzębiem, błonami śluzowymi i innymi tkankami jamy ustnej.

Takie klasyfikowanie obu zawodów w Polsce było praktykowane do czasu ujednolicenia nazewnictwa przez Unię Europejską. Obecnie absolwent stomatologii, który pomyślnie zdał egzamin końcowy na uczelni medycznej, otrzymuje tytuł dentysty. Warto jednak podkreślić, że bez względu na zmiany, jakie są wprowadzane przez system, najważniejsze są jego umiejętności, wiedza i zaangażowanie. Od jego rzetelności i doświadczenia bowiem zależy stan zdrowia zębów i jamy ustnej pacjentów. Szukając najlepszego gabinetu stomatologicznego, najlepiej wybrać miejsca, w których dostępny jest interdyscyplinarny zespół lekarzy o różnych specjalnościach, pracujący na zaawansowanym sprzęcie i wykorzystujący najnowsze metody leczenia oraz diagnozowania. Taką placówką jest zdecydowanie klinika dentystyczna na Ursusie

Różne specjalizacje, różne możliwości

Po zdobyciu zawodu młody lekarz może zdecydować się na specjalizację w wybranym zakresie bądź dokształcać się i pogłębiać wiedzę na kursach doszkalających. Zdobywając dodatkowe umiejętności, lekarz podnosi swoje kwalifikacje, dzięki czemu zapewni pacjentom obsługę i leczenie na najwyższym poziomie. Pomimo że specjalizacji dentystycznych jest wiele, częściowo się ze sobą łączą. Jedną z nich jest endodoncja, czyli dział zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych.

Endodoncję uznaje się powszechnie za ostatni ratunek dla zęba, ale może stanowić również wskazanie przed zabiegiem protetycznym, w celu przygotowania zęba na koronę lub most. Z kolei odbudowa uzębienia za pomocą implantów, nakładek, bondingu lub innych rozwiązań pozwala nie tylko na osiągnięcie poprawy estetyki uśmiechu, ale również sprzyja przywróceniu zaburzonej mechaniki narządu żucia. Różnorodne zabiegi o charakterze kosmetycznym wpływają także bezpośrednio na poprawę samopoczucia i zadowolenie z własnego wyglądu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej