Strona główna » Dieta ketogeniczna jako dieta na spalanie tłuszczu: co warto o niej wiedzieć?

Dieta ketogeniczna jako dieta na spalanie tłuszczu: co warto o niej wiedzieć?

przez Redakcja

Dieta ketogeniczna jest obecnie uważana za jedną z najmodniejszych diet. Coraz więcej osób przekonuje się do jej skuteczności, mimo że jej zasady na początku mogą wydawać się dość kontrowersyjne. Dlaczego jest to dieta na redukcję, skoro nie wiąże się z wyraźnym ograniczeniem dostarczanych kalorii i obfituje w tłuszcze?

Dieta naśladująca pierwotny system odżywiania człowieka

Dieta ketogenna polega na tym, że głównym źródłem energetycznym organizmu stają się tłuszcze. Być może dla niektórych jest to całkowicie niezgodne ze zdrowym rozsądkiem, a jednak właśnie tak odżywiali się nasi przodkowie. Podstawową diety ludzi przed setki tysięcy lat było przecież mięso.

Człowiek przed postępem cywilizacyjnym zajmował się głównie polowaniem i prowadził aktywny tryb życia. Jadł rzadko, ale był to pokarm bogaty w tłuszcz, zapewniający uczucie sytości na długo. Nie borykano się wtedy z nadwagą i otyłością, z czym niestety my musimy walczyć, bo zdecydowana większość żywności, którą możemy kupić w sklepach, ma mnóstwo cukru i jest wysoko przetworzona.

Co to jest ketoza?

Aby przekonać się o tym, że jest to dieta spalająca tłuszcz, trzeba wprowadzić swój organizm w stan ketozy. Zachodzi ona wtedy, gdy dzięki zwiększeniu spożywanych tłuszczów i znacznemu ograniczeniu dostarczanych węglowodanów glukoza już nie jest głównym źródłem naszej energii. Zastępują ją w tym ciała ketonowe powstające z tłuszczu – zarówno tego dostarczanego w pożywieniu, jak i tego już odłożonego w postaci tkanki tłuszczowej.

Dlaczego tłuszcze to lepsze paliwo dla organizmu?

Dieta ketogeniczna wiąże się z tym, że poziom glukozy we krwi zostaje unormowany, nie trzeba zatem już borykać się z napadami głodu wywołanymi wyrzutami insuliny. Trzeba pamiętać o tym, że insulina spowalnia spalanie tłuszczu, zatem dieta ketogenna nie bez powodu sprawdza się jako dieta na redukcje.

Ten system odżywiania:

  • nie powoduje spadków energii,
  • nie wzmaga uczucia senności w ciągu dnia,
  • zmniejsza ilość wody w organizmie,
  • ogranicza uczucie głodu między posiłkami.

Co ważne, jest to nie tylko dieta na spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiająca jakość funkcjonowania przez cały dzień, ale także system odżywiania pozwalający skutecznie zapobiegać lub walczyć z różnymi chorobami, takimi jak cukrzyca, epilepsja czy depresja.

Dieta na redukcję, która przynosi trwałe efekty

Zachowując rozsądek i stopniowo przechodząc w stan ketozy, można spodziewać się świetnych wyników. Trzeba obserwować swoje ciało i stopniowo redukować ilość spożywanych węglowodanów, nie zapominając o tym, że tłuszcze obecne są nie tylko w mięsie i nabiale, ale także w rybach morskich i niektórych owocach. Na diecie ketogenicznej można też jeść sporo warzyw.

Przyzwyczajając się do tego systemu żywieniowego, zapomina się o nawyku zajadania się słodyczami i po jakimś czasie wcale nie odczuwa się na nie ochoty. Jeśli interesuje Cię skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha, to ta dieta na redukcję będzie idealna, bo pozwali uzyskać wyraźne i trwałe efekty. Tłuszcz z brzucha najtrudniej spalić, ale w stanie ketozy stanie się on paliwem dla Twojego organizmu!

Jeśli dieta ketogeniczna zdobyła Twoje zainteresowanie, jesteś na dobrej drodze do udoskonalenia swojej sylwetki.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej