Strona główna » Garnki kuchenne – doskonałe właściwości termiczne i atrakcyjny wygląd

Garnki kuchenne – doskonałe właściwości termiczne i atrakcyjny wygląd

przez Redakcja
garnki kuchenne

Nasze kuchnie wypełnione są dziś nowoczesnymi technologiami. Mowa tu nie tylko o inteligentnych lodówkach czy naszpikowanych elektronika piekarnikach, umożliwiających przygotowanie posiłków na wiele różnych sposobów. Dotyczy to jednak również akcesoriów, co do których zwykle nie myślimy, że są zaawansowane technologicznie – choćby garnków, które w ostatniej dekadzie coraz częściej pokryte są specjalnie opracowywanymi powłokami gwarantującymi między innymi brak przywierania potraw.

  1. Garnki emaliowane – wspomnień czar. Czemu chętnie wracamy do tej techniki?
  2. Garnki ze stali nierdzewnej. Wytrzymałość i nowoczesny wygląd
  3. Garnki emaliowane. Doskonałe właściwości termiczne i atrakcyjny wygląd

Mimo tego niesłabnącą popularnością cieszą się tradycyjne techniki wytwarzania naczyń kuchennych – jak choćby garnków emaliowanych, które obecnie przeżywają swój renesans. Skąd bierze się zainteresowanie tego typu garnkami? Czemu warto zdecydować się na ich zakup? Jakie zalety oferują swoim użytkownikom? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Garnki emaliowane – wspomnień czar. Czemu chętnie wracamy do tej techniki?

Garnki emaliowane każdy z nas doskonale zna z kuchni swoich babć i mam. W ostatnich latach my jednak zachłysnęliśmy się nowościami, takimi garnki ze stali nierdzewnej czy aluminiowe, wyposażone w przeróżne powłoki. Garnki emaliowane zeszły niejako na dalszy plan, z niektórych kuchni znikając całkowicie, w innych pełniąc funkcję sentymentalnej pamiątki i ozdoby. Wszystko jednak zmieniło się w ostatnich latach, kiedy wielu z nas na nowo odkryło zalety gotowania w garnkach emaliowanych.

Część osób wybiera je przede wszystkim ze względu na ich uroczy wygląd, przypominający nam czasy beztroskiego dzieciństwa i wyjątkowe smaki wyczarowywane przez mamy czy babcie. Choć z gustami nie powinno się dyskutować, trudno znaleźć rodzaj garnków, który pod tymi względami choć dorównałby starej, dobrej emalii. Garnki tego typu są nie tylko funkcjonale, ale też świetnie wyglądają, wprowadzając do kuchni „domowy”, pełen ciepła klimat. Dopasowanie ich do wystroju danego wnętrza ułatwia zresztą różnorodność oferty producentów.

Garnki ze stali nierdzewnej. Wytrzymałość i nowoczesny wygląd

Kolejną grupę garnków, które cieszą się dużą popularnością w naszych kuchniach stanowią garnki ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o argumenty przemawiające za wyborem któregoś z kompletów wykonanych z tego materiału, w pierwszej kolejności należy wspomnieć na pewno o ich wytrzymałości. Są bardzo odporne na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne – nie musi więc obawiać się tego, że po spadnięciu lub uderzeniu stracą swoje właściwości. Do ich czyszczenia bez obaw możemy zaś używać drapaków, co ma duże znaczenie dla osób, którym zdarza się przypalić jedzenie.

Dzięki temu, że stal nierdzewna nie wchodzi w reakcje z kwaśnymi składnikami, w wykonanych z niej garnkach możemy przygotowywać dowolne potrawy. Nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o zupę owocową, kwaśny sos pomidorowy czy gulasz.

Garnki kamienne. Doskonałe właściwości termiczne i atrakcyjny wygląd

Szukając najlepszego materiału na garnki, warto również rozważyć zakup garnków wykonanych z kamienia – marmuru lub granitu. Tym, co je wyróżnia, są przede wszystkim doskonałe właściwości termiczne, sprawiające, że świetnie nadają się one do długiego gotowania lub duszenia, minimalizując ryzyko przypalania potraw. Nie sposób zapomnieć też o atrakcyjnym, oryginalnym wyglądzie, który szczególnie dobrze wkomponuje się w wystrój nowoczesnych kuchni.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej