Start Fitness Ile kosztuje zdrowe odżywianie?

Ile kosztuje zdrowe odżywianie?

przez Redakcja

Zdrowe żywienie jest kosztowne, to oczywistość z której każdy zdaje sobie sprawę. Nie każdy jest jednak w stanie zauważyć, że niezdrowe jedzenie w rzeczywistości kosztuje dużo więcej. Koszty te jednak pojawiają się po prostu później. Nabywane są one przez niezdrowy tryb życia, który prowadzi do rozwoju chorób. Tak więc, odżywiając się tanio oszczędzamy na jedzeniu, jednak po latach narażamy się na koszty leczenia.

(Sprawdź mapę dostaw sprawdzonego cateringu dietetycznego – https://fit-catering.pl/zasady-dostaw/)

Jakie są koszty niezdrowego odżywiania?

Dwa litry gazowanego napoju kosztują około pięciu złotych, w podobnej cenie możemy otrzymać zdrowy sok, lecz w opakowaniu jest go tylko litr, co więc mieści się w różnicy między cenami ? W soku brakuje cukru i konserwantów, za to składa się on przede wszystkim z owoców i wody i dlatego płacimy za niego więcej. Przez państwo nałożone są zasady, które określają, że minimalna ilość owoców w napoju to przynajmniej dwadzieścia procent. Tak więc, w odróżnieniu od droższych soków w składzie niezdrowych napojów które są tańsze, można znaleźć się dodatkowy cukier, całe mnóstwo aromatów i niebezpieczne dla zdrowia konserwanty.

Tak samo jest z całą gamą produktów spożywczych, które często trafiają do naszego koszyka. Niestety, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że jakość kosztuje. Tańsze produkty na które decyduje się większość z nas to głównie żywność przetworzona, która stworzona jest z produktów gorszych i tańszych. Oszczędność to oczywiście cecha pożądana u każdego człowieka, jednak ze względu na zdrowie lepiej nie oszczędzać na jakości żywności. Warto zastanowić się czy dieta pudełkowa nie jest w perspektywie czasu lepszą opcją, niż samodzielne przygotowanie posiłków z tanich produktów.

Niezdrowa dieta, która prowadzona jest przez wiele lat prowadzi do chorób cywilizacyjnych, jedną z nich jest między innymi cukrzyca typu II. W samej Polsce choruje na nią już co dziesiąta osoba. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale leczenie cukrzycy a także koszty które związane są z utratą produktywności państwa może sięgać nawet sześciu milionów rocznie.  To jednak nie wszystko, ponieważ te koszty stale rosną.

Jeść zdrowo, czyli żyć zdrowo

Ludzki organizm stworzony jest w taki sposób, że jest on wstanie funkcjonować prawidłowo jedynie wtedy, kiedy dostarczane są do niego niezbędne składniki. To nie tylko węglowodany, białka i tłuszcze, ale również błonnik, witaminy i minerały. Jeżeli w codziennej diecie zabraknie któregoś z tych elementów lub będzie on dostarczany w nieprawidłowej ilości, to odbije się to na stanie zdrowia.

Okazuje się, że dieta urozmaicona i jakościowa w perspektywie lat jest znacznie tańsza niż monotonna dieta która oparta jest na przetworzonej żywności. Cena przykładowej diety pudełkowej to na przykład 50 złotych za posiłek, który dostarczony jest pod konkretny adres. Jest to więc tania i atrakcyjna opcja dla osób które nie mają czasu i nie są w stanie przygotować pełnowartościowego posiłku samodzielnie w domu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Informujemy Cię, że przetwarzamy Twoje dane osobowe. Zanim zaczniesz przeglądać naszą stronę, prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami. Akceptuję Więcej