Ból łokcia to zawsze zły znak. Powinien zaniepokoić w szczególności wtedy, gdy promieniuje wzdłuż przedramienia do nadgarstka, a wraz z nim występuje opuchlizna wokół stawu łokciowego. Są to typowe objawy łokcia tenisisty. Jeśli obserwujesz je u siebie, niezwłocznie zgłoś się do lekarza i rozpocznij leczenie. Jak wyleczyć łokieć tenisisty? Jakie zabiegi na łokieć tenisisty najlepiej się sprawdzą? Sprawdź!
Jak leczyć łokieć tenisisty?
Każdy przypadek jest inny, dlatego dobór sposobu leczenia powinien być uzależniony przede wszystkim od charakteru i wielkości zmian w ścięgnie oraz stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. Dlatego najpierw należy udać się na wizytę do lekarza, wykonać USG stawu łokciowego oraz inne niezbędne badania. Dopiero wtedy specjalista będzie mógł dobrać plan leczenia.
W początkowej fazie zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej należy zrezygnować z wykonywania czynności, które doprowadziły do takiego stanu. Jeśli więc źródłem problemu są ruchy ręką wykonywane w pracy, najprawdopodobniej przynajmniej na jakiś czas trzeba będzie z niej zrezygnować. Warto jak najczęściej robić okłady z lodu, dodatkowo pomocna może okazać się orteza na łokieć tenisisty, która ograniczy ruchomość kończyny i powstrzyma pogłębienie się zmian chorobowych.
Rehabilitacja łokcia tenisisty – jak wygląda?
Jeśli zdiagnozowany zostanie łokieć tenisisty, rehabilitacja będzie jedną z metod leczenia, jakie zaleci lekarz. Pacjentom, u których występują zaburzenia czynności ruchu w stawie oraz zaburzenia czynności mięśni, a także, u których obserwuje się zaburzenia postawy, polecana jest przede wszystkim terapia manualna.
Terapia manualna
Masaż na łokieć tenisisty wykonuje fizjoterapeuta. Może wykorzystywać on różne techniki, w tym m.in. głęboki masaż poprzeczny, manipulację Milla, funkcjonalny masaż tkanek miękkich czy medyczny trening funkcjonalny. W leczeniu łokcia tenisisty najczęściej wykorzystywany jest głęboki masaż poprzeczny, który ma na celu utrzymać i/lub odtworzyć naturalną ruchomość ręki.
Ćwiczenia
Po wykonanym masażu fizjoterapeuta może zalecić pacjentowi wykonywanie różnych ćwiczeń. Dobiera je stosownie do przypadku, uwzględniając potrzeby i możliwości pacjenta. Ćwiczenia te chory powinien wykonywać również samodzielnie w domu. Należy pamiętać, że u chorego na łokieć tenisisty ćwiczenia dadzą efekty wyłącznie wtedy, gdy będą wykonywane regularnie. Dlatego warto stosować się do zaleceń rehabilitanta i sumiennie wykonywać swój plan treningowy.
Łokieć tenisisty – fizykoterapia
Zahamować proces degeneracji tkanek i zmniejszyć ból oraz inne przykre objawy pomogą również zabiegi z zakresu fizykoterapii. Najczęściej wykorzystywane zabiegi to laseroterapia, fala uderzeniowa, światłolecznictwo, krioterapia i magnetoterapia. Zwykle lekarz przepisuje pacjentowi cykl zabiegów i ten uczęszcza na nie codziennie, np. przez 2–3 tygodnie. Rodzaj i liczba zabiegów podobnie jak przebieg rehabilitacji dostosowywana jest do stopnia zaawansowania uszkodzeń w obrębie łokcia. Leczenie może być finansowane w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jak złagodzić ból przy łokciu tenisisty?
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej cechuje się dużym bólem. Wyraźnie widoczna opuchlizna i ból uniemożliwiający wykonywanie nawet najprostszych ruchów ręką może stać się przeszkodą do rozpoczęcia rehabilitacji. Wtedy warto sięgnąć po lek przeciwbólowy Diky Spray i dopiero gdy dolegliwości nieco ustąpią, przystąpić do dalszego leczenia.
Diky to lek zawierający w składzie diklofenak, czyli substancję czynną należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Diky może złagodzić ból łagodny i umiarkowany, w przypadku silnego bólu warto zgłosić się po pomoc do lekarza. Jest bardzo łatwy w użyciu – wystarczy zaaplikować go bezpośrednio na skórę i delikatnie rozsmarować.