Katar u dzieci jest bardzo często występującą dolegliwością. Pojawia się na skutek zapalenia błony śluzowej nosa i charakteryzuje się produkcją nadmiernej ilości wydzieliny. W zależności od przyczyny kataru może być wodnista, śluzowa lub gęsta o żółto-zielonym zabarwieniu. Jakie są sposoby na leczenie kataru u dziecka?
Przyczyny i objawy kataru u dziecka
Katar u dziecka jest najczęściej objawem infekcji wirusowej, która może pojawiać się nawet kilkanaście razy w roku. Dzieje się tak, ponieważ układ immunologiczny malucha nie jest tak rozwinięty jak u osoby dorosłej. Infekcję wirusową powodują przede wszystkim rhinowirusy, coronawirusy i adenowirusy, które atakują przez cały rok – nie tylko w okresie największej zachorowalności na przeziębienie i grypę, czyli jesienią i zimą.
Katar i przeziębienie u dzieci mogą również mieć podłoże bakteryjne. Wówczas obserwujemy zielonkawą lub biało-żółtą wydzielinę. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ infekcja ropna może zaatakować oskrzela, płuca i zatoki. Czasami trudno odróżnić katar spowodowany przez bakterię lub wirusy od kataru alergicznego. Warto wiedzieć, że mogą mu towarzyszyć zapalenie spojówek, duże trudności w oddychaniu oraz czasami podwyższona temperatura.
Leczenie kataru i przeziębienia u dzieci
Katar u dziecka to bardzo męcząca dolegliwość. Zatkany nos utrudnia oddychanie, przeszkadza w spaniu, jedzeniu i zabawie. Nieleczony katar może zakończyć się nawet groźną chorobą, np. zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem zatok czy zapaleniem oskrzeli. Niemowlak głównie leży na plecach, co może spowodować spływanie wydzieliny do gardła i powodować stan zapalny. Leczenie kataru u dziecka nie musi być trudne, jeżeli zastosujemy się do kilku sprawdzonych sposobów.
Aby przynieść maluchowi ulgę, warto od razu sięgnąć po sprawdzone preparaty, czyli specjalny spray na katar dla dziecka, który nie tylko oczyszcza nos z zalegającej wydzieliny, ale także nawilża błonę śluzową. Powinien zawierać składniki pochodzenia naturalnego (propolis, izotoniczny roztwór wody morskiej) oraz wykazywać działanie antybakteryjne, by nie doprowadzić do rozwinięcia się groźniejszej infekcji.
Domowe sposoby na leczenie kataru u dziecka
Przeziębienie u dzieci jest często spotykaną dolegliwością, jednak nie należy jej lekceważyć i podjąć działania, które dadzą ulgę maluchowi. Bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie u małych dzieci, jest aspirator do nosa, za pomocą którego można odessać nadmiar wydzieliny. Inną metodą leczenia kataru u dziecka jest stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej o działaniu nawilżającym błonę śluzową nosa. Taki zabieg pomoże upłynnić gęstą wydzielinę i odetkać nos.
Można również zakraplać nos wodą morską lub solą fizjologiczną. Na katar u dziecka sprawdzi się maść majerankowa – jej delikatny zapach ułatwi oddychanie. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń oraz nawilżaniu powietrza np. poprzez nawilżacz. Warto zadbać o lekko uniesioną pozycję w łóżku, co ułatwi oddychanie. Przeziębienie u dzieci można stosunkowo szybko wyleczyć, stosując sprawdzone metody.