Strona główna » Jak urządzić salon kosmetyczny?

Jak urządzić salon kosmetyczny?

przez Redakcja

Urządzanie salonu kosmetycznego dla wielu jest najprzyjemniejszą kwestią rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. Jednak czy na pewno? Należy wiedzieć o tym, że przy pierwszej wizycie sanepidu zostaniemy skontrolowani. Osoby do tego upoważnione sprawdzą, czy wszystkie pomieszczenia znajdują się w odpowiednio wydzielonych miejscach. Warto w tym celu wcześniej udać się do sanepidu i oszczędzić sobie problemów.
(Sprawdź produkty mesoaroma https://cosmed24.pl/medycyna-estetyczna/mesoaroma/)

Od czego zacząć urządzanie salonu kosmetycznego?

Otwierając swój pierwszy salon kosmetyczny, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się z wizytą do pobliskiego sanepidu. Weźmy ze sobą sporządzony przez nas albo biuro projektowe dokładny opis i plan projektu salonu kosmetycznego. Każda jego część powinna być dokładnie zaznaczona, wydzielone miejsca dla pracowników, wydzielone miejsca dla klientów oraz ujęte wszystkie najważniejsze sprzęty.

Niezbędny jest także odpowiedni opis lokalu. Sanepid powinien wiedzieć, w jakim miejscu chcemy rozpocząć działalność gospodarczą, jaka jest wysokość lokalu, od której strony jest wejście do lokalu, czy jest wentylacja, czy jest światło naturalne, czy mamy odpowiednie narzędzia do sterylizacji oraz co będzie wchodziło w skład naszych usług.

Co prawda nie mamy obowiązku, aby sanepid skontrolował nasz lokal, ale o wiele lepiej przedłożyć mu taki projekt i mieć spokój w przyszłości. Jednorazowy koszt uzyskania takiego pozwolenia wynosi w granicach 200 zł. Ponadto warto również pomyśleć nad tym, że sanepid może zlecić nam wykonanie poprawek w trakcie kontroli, których wprowadzenie wyniesie o wiele więcej niż koszt przedłożenia wcześniej opisu i planu gabinetu.

Jakie pomieszczenia powinny być wyodrębnione w salonie kosmetycznym?

Przede wszystkim salon kosmetyczny powinien znajdować się w lokalu, który będzie stanowił wyodrębnioną część. Dobrze by było, aby nasz gabinet kosmetyczny miał miejsce na poczekalnie dla klientów.

Kolejno musimy wyodrębnić pomieszczenia, w których wykonujemy konkretne usługi. Do wykonywania manicure musi być osobny pokój, a do zabiegów na twarz inne pomieszczenia.

Dla pracowników musimy wydzielić miejsce, w którym będą mogli się swobodnie przebierać oraz pozostawić swoje rzeczy. Należy zadbać także o toaletę. Bardzo dobrze jest mieć także obszar, w którym będziemy gromadzić odpady oraz czyścić brudny sprzęt.

O jakie detale powinniśmy zadbać w salonie kosmetycznym?

Przede wszystkim powinniśmy wybrać dobrej jakości sprzęt. Musimy mieć kilka sztuk danego sprzętu albo urządzenie do dezynfekcji. Ponadto dobrze zadbać o jak najwięcej naturalnego światła. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to wybierzmy takie oświetlenie, które będzie najbliższe naturalnemu światłu.

Każda klientka musi się czuć odprężona w salonie kosmetycznym, dlatego zadbajmy, aby kolory ścian były odpowiednie. Można postawić na beże, ciepłe brązy lub biel.

Jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt, maszyny oraz komfortowe meble, to można rozpocząć działalność gospodarczą. Nie powinniśmy o niczym zapominać i mieć wszystko pod kontrolą. Tworzenie swojego salonu kosmetycznego od podstaw jest bardzo wymagającym zadaniem, dlatego korzystajmy z wykonywania planów i opisów naszej inwestycji. To zdecydowanie ułatwi nam dalszą pracę.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej