Łuszczyca dotyka wielu osób. Z jednej strony ta choroba skóry nie jest nam obca, z drugiej kryje przed sobą wiele tajemnic. Czy łuszczyca jest zaraźliwa i jak się objawia? W jaki sposób dbać o skórę, którą dotknęła już choroba?
Tajemnicza choroba skóry
Lekarze cały czas badają przyczyny łuszczycy. Niektórzy twierdzą, że ma ona podłoże genetyczne. Zdarza się bowiem, że dzieci osób cierpiących na tę przypadłość także się z nią zmagają. Inni specjaliści uważają, że jest to choroba autoimmunologiczna – co oznacza, że organizm z nieznanych przyczyn zaczyna atakować własne tkanki. Obie wersje są równie prawdopodobne.
Niestety, choroba ta może dotknąć osoby w każdym wieku. Częściej występuje jednak w okolicach 40. roku życia oraz w wieku późniejszym. Warto wiedzieć, że jest to choroba przewlekła i ma charakter nawrotowy. Czasami wystarczy jedynie zwykła infekcja, aby wykwity powróciły. Na całe szczęście nie jest to schorzenie, którym można się zarazić.
Jak rozpoznać łuszczycę?
Łuszczyca objawia się czerwonobrunatnymi plamami, które są oddzielone od reszty skóry bardzo widoczną granicą. Początkowo zmiany mają wielkość kilku milimetrów – z czasem jednak mogą rozrastać się nawet do kilku centymetrów. Możesz odnosić wrażenie, że na Twoim ciele narasta kolejna warstwa naskórka. Jest ona natomiast wyraźnie ograniczona i różni się kolorem od reszty skóry.
Jednym z bardziej nieprzyjemnych i często występujących objawów tej choroby jest swędzenie. Należy wówczas powstrzymać drapanie – inaczej stan skóry pogorszy się. Łuszczyca najczęściej pojawia się w suchych miejscach – na kolanach i łokciach, głowie, a także na paznokciach.
Jak obecnie leczy się łuszczycę?
Lekarze wciąż pracują nad rozpoznaniem przyczyny łuszczycy. Z tego powodu leczeniu podlegają na razie głównie jej objawy. O skórę ogarniętą łuszczycą należy zatem odpowiednio dbać. Istnieją specjalne zabiegi i naświetlania, jednak działania doraźne na wykwicie są równie ważne. Każda kuracja powinna być jednak skonsultowana z lekarzem dermatologiem, ponieważ nawet najlepsza maść na łuszczycę na jednego pacjenta może działać bardziej skutecznie, na drugiego – mniej. Dlatego tak istotne jest właściwie dobrane leczenie.
O czym przede wszystkim powinieneś pamiętać? Na pewno ważne jest to, aby nie doprowadzać do przesuszenia skóry. Dlatego oprócz różnego rodzaju maści zalecane są również specjalne żele pod prysznic i do kąpieli o bezpiecznym składzie, który nie zaszkodzi zmienionej chorobowo skórze. Ponieważ łuszczyca występuje również na skórze głowy, należy stosować też odpowiednie szampony.
Warto wiedzieć, że niezdrowy styl życia może zaostrzać objawy tej choroby skóry. Dlatego w miarę możliwości dobrze ograniczać stres, spożywanie czekolady i ostrych przypraw, a także picie kawy i alkoholu.
Łuszczyca może być problemem każdego z nas, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy skonsultować się jak najszybciej z lekarzem. Specjalista dobierze odpowiednią kurację i przepisze najlepszą maść na łuszczycę.