Badania dotyczące budowy, natury i zdolności psów trwają od wielu dekad, przynosząc nieustannie nowe, nieraz zaskakujące fakty, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć zachowanie i naturę psów. Jednym z często zadawanych pytań jest „jakie kolory widzi pies?”. Czy pies rzeczywiście rozróżnia kolory jak człowiek? A może psy widzą jedynie w barwach czarno-białych?
Spis treści:
- Czy pies widzi kolory?
- Płatki do pielęgnacji psich oczu
- Jak sprawdzić, czy pies widzi?
Warto wiedzieć, jak widzą psy, bo dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć sposób, w jaki postrzegają świat.
Czy pies widzi kolory?
Często słyszy się tezę, która mówi, że psy rozróżniają jedynie 2 kolory, czarny i biały oraz ewentualnie odcienie szarości. Postrzeganie przez psa tylko achromatycznych barw nie jest jednak prawdą, podobnie jak nie jest prawdą stwierdzenie, że pies ma zdolność całkowitego rozróżniania kolorów, w podobnym stopniu jak człowiek.
Postrzeganie kolorów jest mocno związane budową narządu wzroku. Ludzkie oko posiada komórki, które są wrażliwe na światło (popularnie zwane czopkami). Człowiek nie mający żadnej wady wzroku, posiada 3 takie czopki, podczas gdy psy mają tylko 2. Można łatwo domyślić się, że liczba czopków ma wpływ na możliwość postrzegania kolorów przez psie oko, które powstają w wyniku odbicia światła.
Oko psa ma tylko 2 komórki, które reagują na światło; nie widzi zatem całego spektrum kolorów. Podobnie sprawa wygląda z psami, które kolory tęczy widzą nieco inaczej niż większość ludzi.
Jakie kolory widzi pies i jakie odcienie rozróżnia?
Psy są zwierzętami, których wrodzonym zachowaniem jest polowanie. Zwierzęta te mają wzrok dostosowany do takiego trybu życia; umożliwia im to nie tylko obserwowanie szczegółów obrazu (czasami nawet z dużej odległości), ale także bardzo szybkie reagowanie na pojawiający się ruch. Naturalnemu środowisku psów odpowiada też zakres rozpoznawanych barw – najlepiej odwzorowywane są kolory z zakresu żółto-zielono-niebieskiego, natomiast najsłabiej – czerwonego, który jest rzadko spotykany w przyrodzie.
Czy postrzeganie przez psie oko wyłącznie 3 odcieni kolorów oznacza, że inne kolory są widziane przez nie jako białe lub czarne? Kolory, takie jak pomarańcz, zieleń lub czysta żółć są postrzegane przez naszych czworonożnych przyjaciół jako różne odcienie żółtego. Natomiast kolory, takie jak niebieski i fioletowy, stanowią dla psów jeden kolor – niebieski, który różnić się może tylko odcieniem.
Z kolei połączenie zieleni z niebieskim z perspektywy czworonoga jest zbliżone do koloru szarego. Kolor czerwony, w zależności od jasności, jest widziany jako jasny lub ciemny brąz. Są to bez wątpienia niezwykle wartościowe i przydatne informacje zarówno dla właściciela psa, ale również dla osób zajmujących się badaniem zachowań tych niezwykłych zwierząt. Takie informacje pozwalają nam wyobrazić sobie, co widzi pies.
Nasze oko potrafi w tęczy rozróżnić sześć kolorów: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy, natomiast pies widzi niektóre kolory w różnych odcieniach niebieskiego, żółci i szarości.
Jeśli zależy nam na lepszym zrozumieniu zachowania naszych podopiecznych, warto pamiętać o sposobie, w jaki postrzegają kolory i codziennie stosować tę wiedzę.
Jak wykorzystać wiedzę na temat tego, jak psy widzą kolory
Gdzie i jak możemy wykorzystać wiedzę na temat widzenia kolorów przez psy? Przykładowo, kupując kolejną zabawkę dla naszego czworonożnego przyjaciela. Wiele badań ukazuje, że skoro psy widzą świat w 3 głównych barwach, to dostrzeżenie takich kolorów, jak czerwony czy pomarańczowy sprawi im problemy.
Sprawa jest o tyle ciekawa, że wiele zabawek dla psów jest tworzonych właśnie w kolorach, których pies nie jest w stanie rozróżniać. Wobec tego dobrze jest się zastanowić przed zakupem zabawki i wykazać większe zrozumienie, gdy nasz podopieczny następnym razem nie poradzi sobie z aportowaniem czerwonej zabawki. Lepiej poszukać w sklepach produktów w kolorze żółtym lub niebieskim – takie kolory będzie psu łatwiej dostrzec.
Płatki do pielęgnacji psich oczu
Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o oczy naszych czworonogów, warto kupić płatki do pielęgnacji oczu, które zostały stworzone specjalnie do czyszczenia wrażliwych okolic oczu, ale mogą być również używane do usuwania śliny. Płatki pozwalają delikatnie usunąć nawet zaschnięte kawałki wydzieliny. Regularne stosowanie zgodnie z zaleceniami, skutecznie zapobiega ponownemu powstawaniu nacieków ze śliny i łez. Regularnie używane płatki pozwalają zadbać o odpowiednią higienę czworonoga. Dobrej jakości płatki do pielęgnacji psich oczu znajdziemy np. w sklepie zoologicznym Hubun.
Jak sprawdzić, czy pies widzi?
Jeśli chcemy sprawdzić, czy psy widzą, powinniśmy wykorzystać ich wrodzoną zdolność do dostrzegania nawet najmniejszych ruchów. Nawet jeżeli nasz pies z jakichś powodów (wada lub choroba) widzi nieostro, zazwyczaj i tak reaguje na szybkie ruchy w polu widzenia. Przesunięcie ręki czy zabawki również powinno spowodować śledzenie obiektu i widoczne ruchy oczu. Problem może sprawiać określenie, czy obie gałki spełniają swoją funkcję. Jeśli jednak używany do badania przedmiot będzie znajdował się w okolicy ucha psa, to szansę na dostrzeżenie jego ruchu będzie miało tylko jedno oko. Warto zaznaczyć, że omawianie badanie ma jedynie orientacyjną wartość.
Pies ma bardzo małą zdolność akomodacji, czyli dostosowania oka do patrzenia na przemian na obiekty bliskie i dalekie. Większość ras świetnie widzi przedmioty znajdujące się w większej odległości, natomiast mają one problemy z rozróżnieniem szczegółów obiektów znajdujących się w bliskiej odległości.