Strona główna » Kosmetyki dla Mamy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kosmetyki dla Mamy: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

przez Redakcja
Kosmetyki dla mamy

Bez wątpienia ciąża, połóg i okres karmienia piersią to bardzo wymagający czas pod względem pielęgnacyjnym i higienicznym. Czym powinny się charakteryzować kosmetyki dla Mamy – tej przyszłej, jak i już cieszącej się z obecności maluszka?

Kosmetyki dla przyszłych mam

Kobiety w ciąży często obserwują, jak zmieniają się potrzeby ich skóry i cery. Dotychczas problematyczna cera tłusta może uregulować swoją produkcję sebum i na odwrót. Niekiedy pojawia się skłonność do powstawania egzem, wysypek i innych powodujących dyskomfort zmian. Dodatkowo większość przyszłych mam doświadcza nadwrażliwości na zapachy, dlatego mocno perfumowane kosmetyki zaczynają im przeszkadzać.

Kosmetyki dla Mamy oczekującej narodzin maluszka powinny być zatem naturalne, bazujące na składnikach dobrze przyswajalnych i zgodnych z fizjologicznymi potrzebami skóry. Bardzo istotne jest również, aby kosmetyki dla kobiet w ciąży miały możliwie najprostszy skład: warto pamiętać, że długa lista składników wcale nie jest obietnicą skuteczności. A niekiedy mniej znaczy więcej. Kosmetyki dedykowane kobietom w ciąży posiadają atest Instytutu Matki i Dziecka – jeśli jednak inne kosmetyki nie zawierają substancji uznawanych za szkodliwe w tym okresie, nie ma przeciwwskazań do ich używania. Przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zwłaszcza w obszarze brzucha i ud, aby zapobiec rozstępom. Pomaga to również w usunięciu nieprzyjemnego uczucia swędzenia, które pojawia się wraz ze zwiększaniem się brzuszka.

Kosmetyki dla mam karmiących

Okres karmienia piersią to czas, w którym mama spędza z maluszkiem bardzo wiele czasu w bliskim kontakcie fizycznym. Dlatego wybierając kosmetyki na ten okres, warto również kierować się dobrem małego dziecka. Należy również pamiętać, że niektóre silnie działające składniki aktywne, zawarte przykładowo w kremach przeciwzmarszczkowych, ujędrniających czy złuszczających, są zakazane w okresie laktacji, ponieważ mogą przenikać do mleka matki.

Jakich składników w kosmetykach dla mam unikać

Istnieje kilka substancji, które dość często pojawiają się w kosmetykach aptecznych i drogeryjnych, a jakich stosowanie w okresie ciąży i laktacji nie jest wskazane. Kosmetyki dla mam karmiących i spodziewających się dziecka nie powinny zawierać:

  • witaminy A i pochodnych (retinolu i retinoidów)
  • kwasów owocowych AHA w dużych stężeniach
  • kwasu salicylowego
  • ftalanów
  • syntetycznych antyutleniaczy, takich jak BHA i parabeny
  • dużych stężeń silnie działających substancji jak kofeina, olejki zapachowe (naturalne i syntetyczne).

Do substancji bezpiecznych dla mam zalicza się m.in. witaminę E, kwas foliowy, witaminę C, kwas hialuronowy i olejki naturalne w niewielkich stężeniach. Warto jednak pamiętać, że skóra kobiet w ciąży, jak i młodych mam, a także małych dzieci, jest szczególnie podatna na alergie. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów skórnych, warto w pierwszej kolejności sprawdzić dotychczas stosowane kosmetyki.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej