Na przestrzeni ostatnich lat zapotrzebowanie na opiekunów seniorów cały czas rosło. I wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ta tendencja będzie się utrzymywać. Praca w niemieckiej opiece wiąże się z atrakcyjnym wynagrodzeniem, a czasem z premiami. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na podjęcie takiego zatrudnienia. Należysz do nich? Sprawdź, jakie kwalifikacje powinien mieć dobry opiekun osób starszych.
Opieka w Niemczech: praca, którą chętnie podejmują Polacy
Społeczeństwo europejskie się starzeje – widać to zwłaszcza w krajach zachodnich. Oznacza to coraz większą liczbę osób w podeszłym wieku, które wymagają (lub będą wymagać) profesjonalnej opieki. Z tego powodu rośnie popularność pracy dla opiekunów seniorów, między innymi w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi doceniają szczególnie Polki i Polaków. Uważają nas za osoby pracowite, sumienne, obowiązkowe i godne zaufania. I mimo że praca w niemieckiej opiece wymaga czasem poświęcenia, to daje również sporo satysfakcji. Warto też wspomnieć o atrakcyjnych zarobkach. Opieka w Niemczech może być więc sposobem na szybki, wakacyjny zarobek lub stałą pracą i szansą na rozwój w branży.
Obowiązki opiekuna pracującego w Niemczech
Niektórzy sądzą, że opiekunka seniora powinna mieć medyczne wykształcenie. To jednak nie do końca prawda. Jest ono mile widziane, ale nie konieczne. Aby pracować w opiece w Niemczech, nie są potrzebne dodatkowe studia czy kursy. Oczywiście wśród kandydatów zdarzają się pielęgniarki czy fizjoterapeuci, którzy zwykle podejmują się trudniejszych zleceń. Opiekunka nie zajmuje się jednak podopiecznym od strony stricte medycznej. Do jej obowiązków należy wsparcie seniora w codziennych czynnościach, jak na przykład ubieraniu, myciu, korzystaniu z toalety. Często odpowiada ona też za gotowanie dla siebie i osoby starszej, robienie zakupów czy drobne porządki w pomieszczeniach, z których oboje korzystają. Opiekunka w Niemczech dotrzymuje też towarzystwa podopiecznemu, a także aktywizuje go fizycznie i umysłowo. Znaczenie ma więc nie tyle wiedza medyczna, co cechy charakteru. Przyda się empatia, cierpliwość i pozytywne nastawienie, a także komunikatywność.
Jakie kompetencje przydają się w niemieckiej opiece?
Chociaż do pracy w opiece w Niemczech nie wymaga się kierunkowego wykształcenia, to pewne kwalifikacje są mile widziane. Przydaje się doświadczenie w zakresie fizjoterapii czy rehabilitacji, a także wiedza w tym zakresie. Pomagają one efektywnie zajmować się podopiecznymi w trakcie rekonwalescencji albo obłożnie chorymi, ale nie tylko. Fizjoterapeuci doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy senior potrzebuje pomocy w poruszaniu się lub asekurowania przed upadkiem. Natomiast doświadczenie medyczne ułatwi szybką reakcję w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub omdleń.
Nie posiadasz powyższych kwalifikacji? Nie martw się – praca w opiece czeka na każdego. Jeżeli chcesz nieco się dokształcić, sprawdź, czy agencja, z którą współpracujesz, organizuje kursy doszkalające. Obejmują one najczęściej lekcje niemieckiego oraz szkolenia branżowe w zakresie codziennej opieki nad seniorem.
Pracuj jako opiekun w Niemczech i dobrze zarabiaj!
Opieka w Niemczech jest zawodem, w którym każdy może się spełniać. Liczą się tu przede wszystkim kompetencje miękkie i zaangażowanie. Chcesz pracować w niemieckiej opiece? Zajrzyj na SenioPort i zamieść własne ogłoszenie. Renomowane agencje same się z Tobą skontaktują!