Strona główna » Kwas hialuronowy i jego działanie

Kwas hialuronowy i jego działanie

przez Redakcja
kwas hialuronowy

Dbanie o piękny wygląd to nie tylko ubrania czy makijaż. Wiele dostępnych rozwiązań z medycyny estetycznej pozwala cieszyć pięknym wyglądem nawet mimo niedoskonałości czy upływu lat. Dowiedz się, jakie jest działanie kwasy hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej Jest on składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi on także budulec ścian naczyń krwionośnych. Jaka jest jego funkcja? Przede wszystkim odpowiedzialny jest za wiązanie wody. Co ciekawe codziennie ponad 30% kwasu obecnego w organizmie rozpada się i jest zastępowana przez nowe cząstki. Dlaczego więc niezbędne jest jego uzupełnianie? Z wiekiem jego ilość stopniowo maleje. W konsekwencji tkanki nie są tak dobrze nawodnione i dochodzi do ich uszkodzeń. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby kwas hialuronowy był uzupełniany z zewnątrz.

Produkcja kwasu hialuronowego

W jaki sposób jest on pozyskiwany? Dotychczas w tym celu wykorzystywano tkanki zwierzęce. Ze względu na najwyższe stężenie używano w tym celu skórę rekina, gałki oczne bydła, a nawet grzebienie kogutów. Niestety w przypadku zwierząt kwas ten nie występuje w czystej wersji. Konieczność użycia specjalistycznych procesów dla wyodrębnienia kwasu hialuronowego powodowała nawet alergie u ludzi. Właśnie z tego powodu zaczęto szukać nowoczesnych metod pozyskiwania. Współcześnie to bakteria z rodzaju Streptococcus equi jest głównym źródłem kwasu hialuronowego.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Kwas hialuronowy powszechnie uznawany jest za eliksir młodości. To właśnie z tego powodu stosowany jest w wielu kremach o takim właśnie działaniu. Nie zmienia to faktu, że kwas ten najczęściej stosowany jest w gabinetach medycyny estetycznej. Zazwyczaj wykorzystywany jest do uzupełniania zmarszczek jednak to nie jedyne jego zadanie. Kwas hialuronowy stosuje się także w celu wspomagania procesu gojenia się ran, oparzeń i wrzodów skóry. Ze względu na naturalny rozkład kwasu w organizmie szacuje się, że uzyskany efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.

Kwas hialuronowy — zastosowanie w medycynie

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości kwas hialuronowy wykorzystywany jest także w medycynie. Głównymi dziedzinami będzie w tym wypadku okulistyka oraz ortopedia. W pierwszym wypadku stosowany jest on w celu łagodzenia podrażnień oka, a nawet używany jest przy niektórych zabiegach chirurgicznych. W ortopedii pomaga w leczeniu chorób kości i stawów. W takim wypadku zazwyczaj występuje w postaci zastrzyków.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej