Drewno jest ponadczasowym materiałem, które cechuje solidność i wytrzymałość. Konstrukcje wykonane z takiego tworzywa, często są stosowane jako podstawy łóżek. Zakup takiego mebla do sypialni jest inwestycją na długie lata. Należy więc dobrze przemyśleć styl, wygląd łóżka oraz wybór producenta.
Łóżko drewniane – charakterystyka materiału
Łóżka drewniane są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Konserwowane w odpowiedni sposób mogą posłużyć nawet kilku pokoleniom. Są odporne na uszkodzenia oraz duży ciężar. Rodzice, wybierając takie łóżko do swojej sypialni mogą mieć pewność, że nawet dziecko skaczące po nim nie będzie w stanie go uszkodzić. Cechą, która odróżnia łóżka drewniane od tych z dużych sieciówek, jest ich oryginalność. Układ słojów oraz zabarwienie w każdym produkcie nieco się różnią. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w naszym domu stoi oryginalny i niepowtarzalny mebel. Kolejnym atutem drewnianych łóżek jest naturalność. Nawet pokryte ekologicznymi lakierami, mają właściwości antystatyczne. Oznacza to, że nie gromadzą zbyt wiele kurzu. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim dla alergików. Co ważne drewno jest materiałem, który doskonale dopasowuje się do innych tworzyw. Jego ciemny odcień, połączony z kamieniem lub metalem nada pomieszczeniu elegancji i wykwintności. Z kolei jasne drewno, dopasowane do białych i kremowych odcieni rozjaśni pomieszczenie. Można w ten sposób wystylizować pomieszczenie w stylu skandynawskim lub boho.
Tradycja, czy nowoczesność?
Drewniane meble mogą mieć różny kolor. Paleta barw w tym przypadku jest ogromna. Jeżeli chcemy urządzić sypialnie w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, warto postawić na drewno sosnowe lub białe, drewniane meble. Mogą one stanowić świetną bazę do urządzenia wnętrza. Jeżeli chcemy zachować pokój w delikatnych barwach, do łóżka należy dokupić pościel w jasnych odcieniach różu, beżu i szarości. Takie łóżko drewniane można również śmiało ożywić kolorowymi dodatkami. Świetnie w tym przypadku zagrają wyraziste kolory, takie jak żółty, zielony i czerwony. Problemem nie będzie również dobranie szaf i stolika, ponieważ meble w tych odcieniach są obecnie bardzo popularne.
Tradycyjne wnętrza kojarzą nam się raczej z ciemnym drewnem. Orzech, mahoń, czy dąb nigdy nie wyjdą z mody. Zdecydowanie drewniane wnętrza nie powinny nam się już kojarzyć ze starymi domami. Wręcz przeciwnie. Młodzi ludzie sięgają coraz chętniej po ten materiał, budując swoje domy w stylu góralskim lub rustykalnym. Bardzo modne jest obecnie również odnawianie starych, drewnianych mebli. Ciemne drewno świetnie łączy się z kamieniem oraz zarówno ciemnymi, jak i jasnymi barwami dodatków.
Zalety łóżka ręcznie robionego na zamówienie
Największą zaletą łóżek drewnianych jest ich oryginalność. Każdy metr drewna różni się od siebie układem słojów. Meble wyglądają podobnie, lecz każdy z nich jest niepowtarzalny. Dodatkowo zamawiając meble u lokalnego producenta, mamy pewność trwałości ich wykonania oraz dbałości o szczegóły. Jakość drewna oraz jego konserwacja również w przypadku mebli robionych ręcznie jest lepsza niż w przypadku mebli produkowanych hurtowo. Takie rozwiązanie zapewnia również możliwość wyboru szerokości łóżka oraz marki stelażu. Łatwo dopasować można również materac, który zapewni wygodę spania. Zamawiając łóżko drewniane, można w łatwy sposób dogadać z producentem szczegóły projektu oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z produkcją i dostarczeniem towaru. Czas realizacji takiego projektu wynosi od 2 do 8 tygodni. Co oznacza, że nowym produktem będziemy mogli cieszyć się bardzo szybko. Dodatkowo zestaw złożony z łóżka i materaca jest tańszy niż w przypadku kupowania osobnych produktów. Można więc zaoszczędzić cześć pieniędzy.
Pielęgnacje drewnianego łóżka
Oczywiście, aby łóżko drewniane służyło nam przez lata, trzeba je odpowiednio użytkować i zabezpieczać. Co ważne nie jest, to aż tak trudne jak mogłoby się wydawać. Na co dzień wystarczy przecierać je lekko zwilżoną ściereczką, koniecznie wykonaną z miękkiego materiału. Na drewnianych meblach nie powinno się za to stosować silnych detergentów, które mogłyby przyczynić się do powstawania odbarwień. Jeśli chodzi zaś o bardziej czasochłonną pielęgnację, dużo zależy od pokrycia drewnianych mebli. Meblom woskowanym najbardziej służy oczywiście woskowanie ich, przy pomocy bawełnianej ściereczki. Na koniec powinno się je odkurzyć i spolerować.
Taki sam zestaw czynności sprawdzi się w przypadku mebli lakierowanych. Jednak przy większych zabrudzeniach można je dodatkowo przeczyścić ścierką z dodatkiem płynu do naczyń, a potem przetrzeć do sucha. Do czyszczenia mebli olejowanych, świetnie sprawdzi się wosk pszczeli. Zakup drewnianego łóżka jest świetną alternatywą dla osób, które chcą, aby ich sypialnia wyróżniała się oryginalnością. Może one stanowić bazę pokoju, którą świetnie uzupełnią dodatki. Może również być centralnym punktem pomieszczenia. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w sypialniach dorosłych, jak i pokojach dziecięcych.