Strona główna » Nadmierna potliwość – czym jest i jak z nią walczyć?

Nadmierna potliwość – czym jest i jak z nią walczyć?

przez Redakcja
Nadmierna potliwość - czym jest i jak z nią walczyć?

Normalne funkcjonowanie naszego całego ciała obejmuje reagowanie na temperatury otoczenia. Aktywność gruczołów potowych wpływa na codzienne funkcjonowanie. O ile w sytuacji, gdy jest nam zbyt ciepło, uaktywniają się gruczoły potowe, mówimy o zjawisku normalnym, o tyle wzmożone pocenie może być wynikiem choroby.

Problem nadmiernego pocenia dotyka ok. 3% populacji. Wiemy, że wydzielanie potu w sposób nadmierny, czyli pewna nadaktywność gruczołów potowych to rodzaj dyskomfortu związanego z nieciekawym zapachem. Czym jest nadmierna potliwość? Jakie przyczyny ma nadmierne wydzielanie potu? Jakie leczenie na nadmierne pocenie można zaproponować? Jakie preparaty miejscowe hamują wydzielanie potu?

Obfite pocenie – czym jest, rodzaje

Pocenie się z powodu wysokiej temperatury, wysiłku fizycznego czy zwiększonej aktywności fizycznej, a także w wyniku nadmiernego stresu – jest normalne. Tak samo jak zwiększona ilość potu w okresie dojrzewania. Mówimy tu o naturalnych procesach fizjologicznych naszego organizmu. Gdy np. ćwiczymy, tracimy wodę, a wydzielanie potu ma schładzać organizm.

Na naszej skórze znajdziemy ok 4 mln gruczołów potowych, których zadaniem jest termoregulacja oraz usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Na ich aktywność duży wpływ ma nasz układ nerwowy, dlatego tak często pocenie się jest objawem stresu, lęku itp. 

Czasem jednak, definiujemy nadmierną potliwość. Gdy wydzielanie potu jest większe niż niezbędne do prawidłowego działania, wtedy mówimy o nadmiernej potliwości. Może być ona uogólniona i dotyczyć całego ciała lub skupiona miejscowo np. w okolicy dłoni, pach, stóp.

Co więcej, taka nadmierna potliwość może być pierwotna lub wtórna. Z nadmiernym poceniem pierwotnym mamy do czynienia w takim przypadku jak uwarunkowania genetyczne. Mówimy wtedy, że nie ma tu konkretnej przyczyny nadmiernego pocenia. Jest także nadmierne pocenie wtórne, dotyczące całego ciała i związane z różnymi chorobami. 

Oczywiście, niezależnie od rodzaju nieprzyjemny zapach, ewentualne nocne poty czy inne działania niepożądane tj. kołatanie serca w klatce piersiowej – są bardzo wstydliwe dla osoby chorej. 

Przyczyny nadmiernego pocenia i niepokojące objawy

Jak wspomniano, z nadmierną potliwością, mierzy się ok 3% osób, a część z nich posiada tę przypadłość bez wyraźnej przyczyny. Czasami jednak, w przypadku nadmiernej potliwości wtórnej, może być ona wynikiem toczących się w naszym organizmie chorób.

Samymi przyczynami pocenia mogą być rzeczy prozaiczne jak infekcje bakteryjne czy branie leków przeciwdepresyjnych. Do nadmiernego pocenia dochodzi też często w wyniku zmian hormonalnych – w okresie dojrzewania czy przekwitania.

Czasami jednak przyczyny mogą leżeć w chorobach tj. choroby neurologiczne, choroby endokrynologiczne, choroba parkinsona, nadczynność tarczycy, cukrzyca, chłoniak Hodkina, otyłość, guz chromochłonny nadnerczy, Akromegalia, przewlekła niewydolność serca, gruźlica, grypa i inne choroby infekcyjne, zawał serca, nowotwory, nadużywanie alkoholu. 

Leczeniem nadpotliwości powinieneś się zainteresować, jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak: utrata masy ciała, ciągłe zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych, skłonność do infekcji, kołatanie serca, drżenie rąk, duszność, nudności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej. Gdy pot pojawia się na całym ciele, utrudnia codzienne czynności, pocisz się asymetrycznie, dostajesz nocnych potów – warto udać się do lekarza.

Leczenie nadpotliwości – od badań poprzez różne blokery potu i ich stosowanie

Co może pomóc na nadpotliwość, gdy zwykły dezodorant nie daje rady? Udać się do drogerii po antyperspirant? Wybrać antyperspirant w sprayu czy antyperspirant w kulce? Zanim wybierzemy antyperspirant dla kobiet czy antyperspirant dla mężczyzn, warto pamiętać, od czego zaczyna się leczenie.

Udając się do lekarza z niepokojącymi objawami, może on zlecić dodatkowe badania jak morfologia z rozmazem, TSH, OB, glikemię, parametry wątrobowe i nerkowe, USG brzucha, MR głowy, TK klatki piersiowej czy echo serca. Może też nas skierować do innych specjalistów jak enokrynolog, neurolog, kardiolog czy dermatolog. Dopiero wówczas może zalecić konkretne leczenie. 

Możliwości leczenia jest kilka. Możesz wybrać różnorodne terapie tj. jonoforeza, botoks, laserowe usuwanie gruczołów potowych, terapia mikrofalami, sympatektomia. Możesz brać leki cholinergiczne.

Możesz też stosować kąpiele z szałwii, brzozy czy kory dębu albo postawić na kosmetyki. Świetnie radzą sobie tutaj kosmetyki na bazie chlorku glinu, możesz też kupić puder z metenaniną. 

Na półkach sklepów znajdziesz także np. antyperspirant dla kobiet np. antyperspirant w sprayu. Pamiętaj, aby w ich składzie znalazły się m.in sole glinu, 2 proc. glikopirolanu, a także roztwory kwasu taninowego, kwas borny i glutaraldehyd.

I nie musisz się bać. Przy odpowiednich preparatach, wzmożonej higienie ciała, częstej zmianie odzieży, wybieraniu ubrań przewiewnych z naturalnych tkanin – możesz cieszyć się życiem, nie martwiąc się o nieprzyjemny zapach potu.

Materiał zewnętrzny

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej