Jeśli myślisz, że plamki i plamy na skórze to problem, który nigdy nie będzie Cię dotyczył, to prawdopodobnie się myślisz. Przebarwienia to bowiem jeden z najbardziej powszechnych problemów estetycznych. Jak je rozjaśnić lub usunąć, gdy już się pojawią? Jak zlikwidować piegi i inne przebarwienia? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?
Rodzaje plam i plamek na skórze
Na naszej skórze może pojawić się wiele różnych przebarwień. Począwszy od małych plamek, czyli piegów poprzez przebarwienia pozapalne, spowodowane urazami skóry lub trądzikiem aż do plam soczewicowatych i ostudy. Czy wszystkie te przebarwienia leczy się w ten sam sposób?
– Przebarwienia różnych typów posiadają inne kolory, inną wielkość i inną charakterystykę, więc zawsze indywidualnie dobiera się metodę usuwania przebarwień. Jednymi z trudniejszych do usunięcia plamek na skórze są piegi i w tym wypadku najczęściej mówimy o ich rozjaśnianiu, a nie o całkowitym usuwaniu. Leczeniu bardzo dobrze poddają się natomiast plamy soczewicowate i ostuda, czyli większe przebarwienia występujące w kolorze jasno lub ciemnobrązowym. Z kolei przebarwienia pozapalne to grupa dosyć zróżnicowana i trudno bez obejrzenia pacjenta wybrać najlepszą metodę ich usuwania, ale wybór rozstrzyga się najczęściej pomiędzy różnymi rodzajami lasera – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Jak usunąć piegi z twarzy i ciała?
Osoby nieposiadające piegów zazwyczaj uważają te przebarwienia za urocze czy nawet dodające wdzięku. Niestety właściciele piegów nie zawsze podzielają takie opinie i chcą pozbyć się plamek na skórze. Ponieważ piegi to przebarwienia o małych rozmiarach i w dodatku często przybierające odcień jasnobrunatny, to plamki te stanowią duże wyzwanie dla lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa.
Jakie najskuteczniejsze metody można polecić osobom, które chciałyby usunąć piegi z twarzy i ciała? – Obecnie do rozjaśniania piegów stosowane są przede wszystkim lasery medyczne. Do wyboru mamy właściwie dwie metody, bo albo działamy w głębsze warstwy skóry tak, by zniszczyć barwnik, albo złuszczamy naskórek, by usunąć przebarwienia. Jeśli zamierzamy skierować wiązkę lasera w głąb skóry, to korzystamy z opatentowanej technologii frakcjonowania laserem Fraxel lub wybieramy laser dedykowany do usuwania tatuażu i przebarwień, którego działanie opiera się na technologii Q-switching. Ponieważ laser Q-switch pozwala na osiągnięcie aż czterech różnych długości fali, to dobrze radzi sobie z zabarwieniami, które uważane są za bardzo trudne do usunięcia. Jeśli natomiast decydujemy się na działanie przede wszystkim na naskórku, to stosowane są lasery erbowe lub laser frakcjonujący eCO2, które umożliwiają ablację skóry, czyli złuszczanie jej – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.
Zabiegi ablacyjne złuszczające naskórek są trochę bardziej inwazyjne niż metoda frakcjonowania lub skorzystanie z lasera Q-Switch. W przypadku zabiegów ablacyjnych naskórek odnawia się ok. 7-14 dni, natomiast gojenie po zabiegu frakcyjnym lub wykonywanym laserem Q-Switch zajmuje zazwyczaj nie dłużej niż tydzień.
Likwidowanie większych plam na skórze
Większe plamy, jak ostuda czy plamy soczewicowate również mogą być usuwane zabiegami laserowymi takimi, jak te stosowane do piegów. Najczęściej lekarze polecają zabiegi laserami erbowymi (np. frakcjonowanie laserem Fraxel) lub zabieg laserem Gemini (laser Nd:YAG w połączeniu z KTP). Lasery typu erbowego działają na warstwy skóry poprzez tworzenie w niej małych kanalików. Lasery typu Gemini działają bezpośrednio na barwnik zawarty w strukturze przebarwienia.
Kiedy energia lasera dociera na wybraną wcześniej głębokość, to powoduje mikrouszkodzenia tkanek. W ten sposób skóra objęta przebarwieniem jest wybiórczo uszkadzana i pobudzane są procesy regeneracyjne. W efekcie przebarwienie zastępowane jest przez nową tkankę, nie odbiegającą kolorytem od reszty skóry. Lasery te mogą przenikać przez naskórek bez uszkadzania go lub mogą tworzyć otwarte „kanaliki” w skórze, dzięki czemu proces gojenia postępuje szybciej.
W przypadku przebarwień posłonecznych, plam o podłożu hormonalnym, czyli np. ostudy oraz plam na dłoniach, często nazywanym „plamami starczymi”, możemy ponadto skorzystać z zabiegów wybielających. Terapia ta nazywa się Amelan lub Cosmelan i składa się z dwóch części.
Najpierw w gabinecie na naszą skórę nałożona zostaje specjalna maska, która jest w kolorze beżowym i wygląda jak podkład kosmetyczny. Z tą maską udajemy się do domu i zmywamy ją po ok.3-8 godzinach. O tym, jak długo musimy nosić maskę, powiadomi nas lekarz. Później przychodzi czas na drugą część terapii, czyli stosowanie specjalnego kremu, który otrzymamy w klinice medycyny estetycznej. Krem ten musimy regularnie stosować przez kilka miesięcy. Efekty kuracji w postaci rozjaśniania plam na skórze widoczne są już tydzień po rozpoczęciu terapii, ale na pełen efekt musimy poczekać około 8-21 dni. Nie możemy też przerwać kuracji po zniknięciu przebarwień, ponieważ mogę one powrócić. Trzeba więc wykazać się cierpliwością oraz sumiennością, by efekt terapii był trwały.
Jak zapobiec powstawaniu plam i plamek na skórze?
Gdy uda nam się rozjaśnić piegi i usunąć przebarwienia, to koniecznie musimy dbać o skórę, by plamki i plamy nie pojawiły się ponownie. Podstawową kwestią w profilaktyce przebarwień jest właściwa ochrona przed promieniami słonecznymi, czyli stosowanie kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB. Ochrona ta powinna trwać przez cały rok, a nie tylko w miesiącach wakacyjnych. O wizytach w solarium i długotrwałej ekspozycji słonecznej najlepiej zapomnijmy.
W lecie uważajmy także na to, jakie kosmetyki stosujemy. Perfumy i kosmetyki zawierające alkohol w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą powodować przebarwienia skóry. Zwracajmy też baczną uwagę na to, czy nie zażywamy leków fotouczulających.
Niektóre plamy i plamki na skórze mogą świadczyć o chorobach wewnętrznych, więc o ile nie mamy do czynienia ze zwykłymi piegami, to lepiej nie bagatelizować przebarwień.