Zmiany skórne takie jak przebarwienia często wywołują u nas kompleksy, sprawiają, że czujemy się niepewnie. Próbujemy je oczywiście maskować z pomocą kremów BB czy podkładu, natomiast najlepiej oczywiście byłoby się ich pozbyć. Czy to możliwe?
Jak tworzą się przebarwienia?
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak pozbyć się przebarwień, warto uświadomić sobie, że części z nich możesz uniknąć. Szczególnie w okresie wakacyjnym trzeba przypominać, że przebarwienia bardzo często pojawiają się, ponieważ nie stosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Eksperci z Wizaz24.pl podpowiadają, że po kremy z filtrem przeciwsłonecznym powinniśmy sięgać właściwie przez cały rok, ale w okresie letnim jest to szczególnie istotne.
Podstawową przyczyną przebarwień są zaburzenia w produkcji melaniny – barwnika odpowiadającego za kolor naszej skóry, którego zbyt duża ilość gromadzi się w jednym miejscu. Do tego zjawiska bardzo często prowadzi właśnie zbyt duża ekspozycja na słońce. I takich przebarwień można uniknąć. Nieco trudniej zapanować nad innymi przyczynami powstawania przebarwień, do których zalicza się:
- zaburzenia hormonalne – w tym choroby tarczycy, nadnerczy czy jajników,
- antykoncepcję hormonalną,
- ciążę,
- menopauzę.
Co stosować na przebarwienia?
W drogerii i aptece znajdziesz z pewnością niemałą ilość produktów na przebarwienia, przede wszystkim z pomocą mogą przyjść tutaj profesjonalne kremy i maseczki. Serum na przebarwienia to także kosmetyk, który stosowany regularnie może pomóc jeśli nie usunąć, to w znaczący sposób rozjaśnić przebarwienia. Bezcennym składnikiem tego typu kosmetyków jest oczywiście witamina C – antyoksydant, który ma właściwości rozjaśniające. Sprawdza się on w walce zarówno w przebarwieniami posłonecznymi, jak i zmianami trądzikowymi.
Z pomocą mogą przyjść także naturalne produkty, przede wszystkim dwa rodzaje olejków eterycznych:
- olejek z drzewa herbacianego – o silnych właściwościach antyseptycznych i przeciwbakteryjnych, produkt polecany do skóry tłustej i trądzikowej, który nie tylko rozjaśnia już istniejące przebarwienia, ale i zapobiega powstawaniu kolejnych.
- olejek sandałowy – o właściwościach wybielających, usuwa zmiany pigmentacyjne, także te pojawiające się w wyniku zmian hormonalnych.
Pamiętać jednak trzeba, że olejki tego typu należy rozcieńczać w oleju bazowym przed nałożeniem na skórę. Oprócz tego można stosować także maseczki z ogórka. Pomóc może tonik z cytryny. Skutecznym sposobem walki z przebarwieniami są także zabiegi kosmetyczne, takie jak peeling na przebarwienia czy mezoterapia igłowa.