Acidum folicum, witamina B9, kwas foliowy, kwas pteroiloglutaminowy – bez względu na to, jak nazywamy ów cenny składnik naszej codziennej diety, warto mieć w pamięci, iż jego dobroczynne działanie nie jest przeznaczone jedynie dla przyszłych matek i kobiet w ciąży, ale także dla tych pań, którym zależy na utrzymaniu zdrowej i pięknej cery.
Piękna i promienna twarz? Nie tylko dzięki kosmetykom!
Nieuchronnie się starzejemy, każdego dnia nasza skóra traci cenne komórki, które na pewnych etapie życia nie mogą być zastąpione nowymi, ponieważ zdolności regeneracyjne naszego organizmu są znacząco ograniczone. Wydawać się może, iż pewnym sposobem na przywrócenie zdrowego wyglądu cery są zabiegi pielęgnacyjne (głównie złuszczanie kwasami i retinoidami u kosmetyczki) oraz stosowanie drogich kremów przeciwko oznakom starzenia. Nic bardziej mylnego! Często pozbywanie się zewnętrznych warstw naskórka prowadzi do utraty elastyczności, która w połączeniu z coraz mniejszą produkcją kolagenu sprawia, iż cera zaczyna szarzeć, staje się sucha i niemiła w dotyku. Oczywiście nie należy popadać w skrajności – rozsądne korzystanie z usług pielęgnacyjnych u kosmetyczki i stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych powinno iść w parze ze zdrową dietą bogatą w witaminy i mikroelementy, a zwłaszcza w kwas foliowy.
Zalety spożywania kwasu foliowego
Warto mieć na uwadze, iż nasz organizm nie jest w stanie kumulować kwasu foliowego ani też w pełni przyswoić go z pokarmu, dlatego należy zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie znalazło się kilka produktów zawierających jego zwiększone dawki (np. acidum folicum znajduje się w awokado oraz w szparagach – dobrze jest łączyć zielone warzywa z cytrusami, bo właśnie w nich znajduje się źródło witaminy b9). Zaledwie niewielka część kumuluje się w wątrobie, jego zapasy wystarczają maksymalnie na 3-4 miesiące. Stuprocentową przyswajalność gwarantuje dodatkowa suplementacja w postaci tabletek do połykania lub tabletek musujących, wówczas mamy pewność, iż dostarczyliśmy odpowiednią dawkę kwasu foliowego. Dawkowanie wynosi 4mg dla osoby dorosłej. Dzięki dodatkowej suplementacji mamy pewność, iż kwas foliowy:
- bierze udział w procesie syntezy komórek, reguluje ich wzrost oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie;
- pomaga w syntezie aminokwasów;
- utrzymuje poprawny metabolizm homocysteiny odpowiedzialnej za problemy zakrzepowo-miażdżycowe;
- pobudza procesy krwiotwórcze, czyli produkcję czerwonych krwinek;
- poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym wchłanialność substancji odżywczych.
Regularne zażywanie kwasu foliowego sprawia, iż poprawia się struktura skóry, znikają niewielkie krostki, a twarz nabiera zdrowego, promiennego wyglądu. Szczególnie polecany jest dla osób zmagających się z trądzikiem – zwiększona suplementacja kwasu foliowego zapobiega powstawaniu grudek i wyprysków oraz przyśpiesza regenerację cery i częściowo niweluje blizny potrądzikowe.
Stan skóry a niedobór kwasu foliowego
Niedobór kwasu foliowego zahamowuje procesy krwiotwórcze, następuje obniżenie wzrostu i odbudowy komórek, pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia, roztargnienie oraz bezsenność. Także kłopoty z koncentracją, nadmierna drażliwość, obniżenie masy ciała spowodowane zaburzeniem trawienia to tylko jedne z nielicznych objawów niedoboru kwasu foliowego. Nie ulega wątpliwości, iż te czynniki bezpośrednio wpływają na stan naszej skóry, a zwłaszcza cery, dlatego należy zadbać o to, aby dodatkowo suplementować acidum folicum. Jego znaczący brak w organizmie oznacza problemy z regeneracją cery także w takich sytuacjach jak nadmierne opalenie skóry lub po wizycie u kosmetyczki.
Skarb dla przyszłych matek
Nie do oszacowania jest wartość kwasu foliowego zażywanego już od pierwszych dni ciąży. Kwas foliowy należy zażywać nawet i przed planowaną ciążą, ponieważ znacząco ogranicza on ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu, w tym groźnego rozszczepu kręgosłupa, który powstaje najczęściej w pierwszych czterech tygodniach ciąży. Na rynku można znaleźć zarówno preparaty zawierające wyłącznie witaminę b9, jak i specjalne mieszanki z dodatkiem jodu, oleju rybnego (DHA), magnezu i witaminy D, jak na przykład kwas foliowy Folik mama. Wyniki badań ogłoszone przez naukowców The US Public Health Service nie pozostawiają wątpliwości – kobieta w ciąży powinna przyjmować około 8mg kwasu foliowego, zaś matka karmiąca nawet 10mg kwasu foliowego na dobę. Panie stosujące środki antykoncepcyjne, a planujące w przyszłości dziecko, także powinny zadbać o suplementacje, ponieważ sztuczne hormony pogarszają wchłanianie i przyswajalność kwasu foliowego.