Strona główna » Suche i popękane pięty – przyczyny i pielęgnacja

Suche i popękane pięty – przyczyny i pielęgnacja

przez Redakcja
Suche i popękane pięty

Suchość oraz pękanie skóry stóp to częste problemy, z którymi zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Stopy narażone są na wiele czynników, które mają ogromny wpływ na kondycję i stan skóry. Jest to przede wszystkim codzienny ucisk, a także noszenie niewygodnego, ciasnego obuwia. Wiele osób stosuje kosmetyki do stóp dopiero w okresie wiosenno-letnim, gdy przychodzi czas na zmianę obuwia z ciepłych kozaków na przewiewne sandały. Warto jednak pamiętać, że pielęgnacja stóp nie powinna być traktowana sezonowo. Należy dbać o stopy cały rok.

Dlaczego pięty pękają i jakie są tego przyczyny?

Skóra pięt jest przesuszona, łuszczy się, występują charakterystyczne pęknięcia, szczeliny. Przy bardzo głębokich pęknięciach może dojść do zakażenia bakteryjnego oraz pojawienia się sączących ran. Skóra pięt przybiera barwę białą lub żółtą. Ze względu na ryzyko zakażenia należy chronić pięty przed nadmierną maceracją.

Główną przyczyną pękania skóry pięt jest jej nadmierna suchość. Ta z kolei może wynikać chociażby z nieprawidłowej pielęgnacji lub jej braku. Ponadto wpływ na kondycję skóry ma również rodzaj noszonego obuwia. Warto zainwestować w obuwie, które będzie wygodne, a jego materiał będzie przyjazny dla skóry. Należy unikać syntetycznych materiałów, które przy dłuższym noszeniu mogą prowadzić do odparzeń oraz nadmiernego wydzielania potu.

Na wygląd stóp ma również wpływ ogólny stan zdrowia. Pękanie pięt może być skutkiem niedoborów niektórych witamin czy minerałów, np. witaminy B5. Na nadmierną suchość i pękanie pięt narażone są także osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, łuszczyca, egzema czy AZS (atopowe zapalenie skóry). Ponadto niekorzystnie na skórę stóp wpływa jej nadmierne ścieranie. Zbyt częste usuwanie zrogowaciałego naskórka przynosi odwrotny efekt do zamierzonego. Skóra, która jest zbyt często i zbyt głęboko złuszczana, będzie narastała szybciej i stanie się grubsza.

Jak zapobiegać pękaniu skóry stóp?

Najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja: stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji stóp, które nawilżą i zmiękczą naskórek oraz dbanie o ich odpowiednią higienę.

  • Po pierwsze: złuszczanie

To istotny element pielęgnacji skóry stóp, natomiast należy pamiętać o tym, aby nie wykonywać tej czynności zbyt często. W jaki sposób złuszczać zrogowaciały naskórek? Sposobów może być kilka. Jednym z nich są peelingi do stóp. Za pomocą odpowiedniego kosmetyku zawierającego drobinki ścierające można delikatnie usunąć martwy naskórek. Innym sposobem może być użycie tarki lub pumeksu, należy jednak wykonywać ten zabieg bardzo uważnie, ponieważ zbyt mocne złuszczenie skóry przysporzy nie tylko dużego bólu, ale również spowoduje, że naskórek będzie szybciej narastał w późniejszym czasie. Jeśli sami nie czujemy się na tyle pewni, aby wykonać taki zabieg, warto udać się do podologa, który wykona go w profesjonalny i bezpieczny sposób.

  • Po drugie: nawilżanie

Tutaj bardzo ważna jest regularność. Skóra nigdy nie będzie odpowiednio nawilżona, jeśli kosmetyki będą aplikowane sporadycznie. W zależności od stanu i wyglądu skóry pięt należy używać odpowiedniego kremu, stosując go minimum raz dziennie. W celu nawilżenia, natłuszczenia i zmiękczenia skóry stóp należy zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki zawierające w swoim składzie: witaminę A czy mocznik. W zależności od stężenia mocznika produkt będzie działał w innym sposób. Jeśli stężenie tego składnika nie przekracza 10%, to kosmetyk będzie działał nawilżająco i zmiękczająco, natomiast powyżej 10% – złuszczająco.

  • Po trzecie: odpowiednia higiena

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, spośród których najważniejsza dotyczy utrzymania odpowiedniej higieny. Do pielęgnacji stóp należy wykorzystywać tylko te produkty, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Ważne jest bardzo delikatne i dokładne osuszanie stopy, zarówno pięt, jak i śródstopia oraz przestrzeni międzypalcowych.

Bardzo ważne jest, by zabezpieczać popękaną skórę pięt, np. przeznaczonymi do tego celu plastrami lub maściami.

  • Po czwarte: moczenie stóp

Pękające pięty można moczyć w kąpieli z dodatkiem mieszanek ziołowych, a także krochmalu lub siemienia lnianego.

  • Po piąte: racjonalna dieta i zdrowy styl życia

Stan i wygląd skóry jest również wyznacznikiem tego, co się dzieje w środku organizmu. Oczywiście na stan skóry wpływ mają także czynniki zewnętrzne/środowiskowe, ale nie tylko. Popękana skóra pięt może wynikać z różnych schorzeń, ale również z niedostarczania organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów z pożywienia. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie, spożywaniu odpowiedniej ilości warzyw, owoców. Bardzo ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody. Nawodniona skóra będzie bardziej nawilżona i elastyczna, a co za tym idzie mniej podatna na uszkodzenia.

Jak chronić skórę pięt przed pękaniem?

Aby uniknąć bolesnego objawu i przykrego defektu kosmetycznego, warto skorzystać z niżej opisanych domowych sposobów.

  • Unikaj noszenia ciasnych, niewygodnych butów.
  • Wybieraj skarpetki bawełniane, oddychające.
  • Dbaj o higienę stóp, zawsze osuszaj je po kąpieli.
  • Nie usuwaj zbyt często zrogowaciałego naskórka.
  • Dostarczaj organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
  • Pij odpowiednią ilość wody.
  • Utrzymuj odpowiednią wagę ciała.
  • Badaj się i nie lekceważ sygnałów wysyłanych przez organizm.
  • Regularnie nawilżaj stopy.
  • Dbaj o utrzymanie komfortu termicznego kończyn dolnych.
  • Jeśli stan skóry stóp wzbudza Twój niepokój, skontaktuj się z podologiem lub dermatologiem.

Artykuł sponsorowany
Foto: pixabay.com

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej