Tarczyca – niewielki gruczoł kształtem przypominający motyla, umiejscowiony z przodu szyi, tuż pod krtanią. Jego waga (30g) jest nieadekwatna do ogromnej roli jaką spełnia w organizmie. Wydziela do krwi dwa hormony: Tyroksynę(T4) i Trójjodotyroninę (T3), które regulują niemal wszystkie procesy metaboliczne w organizmie.
Na czym polegają choroby tarczycy?
Przy chorobach tarczycy nie odczuwamy dolegliwości bólowych, a objawy często są przypisywane zupełnie innym schorzeniom. Choroby tarczycy wynikają z nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów; mówimy wtedy o nadczynności lub niedoczynności. Może też wystąpić powiększenie tarczycy tzw. „wole”. Obecność guzków tarczycy (wole guzkowate, guzkowe) – świadczy o tym, że tarczyca zawiera nieprawidłową tkankę, zmiany te są wyczuwalne przy dotyku.
Zapalenie tarczycy to dość częsta choroba o niejasnej przyczynie. Za najczęściej podawaną jest podłoże autoimmunologiczne.
Najczęstsze zapalenie tarczycy to choroba Hashimoto, która prowadzi do niedoczynności, a czasem, choć bardzo rzadko do nadczynności tarczycy. Drugim najczęściej występującym zapaleniem jest choroba Graves-Basedowa, wywołująca nadczynność, rzadziej niedoczynność tarczycy. Ostatnio zaobserwowano , że zapalenie tarczycy może być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków kardiologicznych ( amiodaron).
Nierzadko zapalenie tarczycy jest skutkiem ciąży lub porodu, pocieszający jest jednak fakt, że ono może ustąpić. Zapalenie tarczycy nie jest groźnym schorzeniem, nie daje objawów, ale nie należy go lekceważyć, gdyż doprowadza do niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Symptomy przemawiające za chorą tarczycą
Objawy są bardzo zróżnicowane i nie zawsze wskazują na problemy z tarczycą. I tak przy niedoczynności tarczycy, gdzie przyczyną jest niski poziom lub niedobór hormonów, możemy odczuwać wzrost wagi , obrzęki, spowolnienie myślenia, niższą tolerancję wysiłku fizycznego, rozdrażnienie, a nawet objawy depresji. Skóra jest sucha zwłaszcza łokcie i kolana, obserwuje się wypadanie włosów, łamliwe paznokcie.
Nadczynność tarczycy to nadmiar hormonów i może powodować męczliwość nawet przy niewielkim wysiłku, nadpobudliwość, szybką akcję serca, spadek wagi ciała; skóra jest zazwyczaj gładka aksamitna i wilgotna, włosy cienkie i łamliwe często wypadają.
Przy nierównej i szybkiej pracy serca mogą pojawić się objawy niewydolności serca np. zasłabnięcia, omdlenia, obrzęki kostek i podudzi, często też wzrasta ciśnienie tętnicze krwi.
Jeżeli przyczyną jest choroba Graves – Basedowa może wystąpić ból, pieczenie i wytrzeszcz gałek ocznych, zaburzenia widzenia.
Guzki i powiększenie tarczycy – zazwyczaj nie dają żadnych objawów, jedynie w przypadku bardzo dużego powiększenia tego gruczołu, mogą dawać uczucie ucisku i duszności oraz trudności w połykaniu (to się zdarza w przypadku zaniedbanej i nieleczonej choroby). Guzki mogą powstawać w wyniku nadczynności tarczycy lub mieć podłoże nowotworowe.
Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy są przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego u kobiet, niedoczynność jest częstą przyczyną niepłodności.
Nie lekceważ symptomów
Zdarza się, że objawy chorób tarczycy są „maską” dla wielu innych groźnych chorób np. depresji, niewydolności krążenia czy zaburzeń rytmu serca, które mogą być następstwem zaburzeń tarczycy.
Nie wolno bagatelizować ani lekceważyć jakichkolwiek niepokojących objawów, zwłaszcza, że aby wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy wystarczy oznaczyć poziom hormonów w surowicy krwi lub wykonać USG tarczycy. Są to proste, nieinwazyjne a co najważniejsze ogólnodostępne badania. Nie trzeba się ich bać i nie wymagają specjalnego przygotowania. Dzięki temu można łatwo zdiagnozować choroby tarczycy, albo je wykluczyć. Należy pamiętać jednak, że objawy nadczynności i niedoczynności tarczycy są skutkiem nieprawidłowego stężenia hormonów we krwi i jeżeli ich poziom zostanie wyrównany objawy ustępują.
Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu https://medistore.com.pl/