Strona główna » Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o witaminach z grupy B

Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o witaminach z grupy B

przez Redakcja
Witamina B12

Powinny być stałym elementem diety każdego człowieka, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich niedobór, podobnie jak nadmiar, może doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych – mowa oczywiście o witaminach z grupy B, które znajdują się w wielu produktach spożywczych, a ich dobroczynne działanie często nie zostaje docenione.

Pełnią ważną funkcję w organizmie

Zdecydowanie nie ma tu ani trochę przesady. Witaminy z grupy B, ze względu na różnorodność substancji, które się do nich zaliczają i fakt, że właściwie każda z nich oddziałuje na inny układ, są jednymi z najważniejszych witamin. Warto wiedzieć, że w większości nie są one magazynowane w organizmie, co oznacza, że muszą być na bieżąco dostarczane wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów.

Są także rozpuszczalne w wodzie, co oznacza, że bardzo trudno je przedawkować, ponieważ wydalane są z moczem oraz potem. Ich niedobory mogą prowadzić do bardzo uciążliwych konsekwencji, często niewiązanych z niedoborami witamin i minerałów – przykładowo zaburzenia nastroju, uporczywe bóle głowy oraz zwiększona męczliwość nie są przez pacjentów kojarzone z witaminą b12, która zapobiega m.in. anemii.

Stanowią bardzo różnorodną grupę

Witaminy z grupy B stanowią najbardziej różnorodną grupę witamin. Najczęściej zalicza się do niej witaminę B1, B3, B6, B7, B9 I B12. Ich właściwości są następujące:

  • B1 (tiamina) uczestniczy w procesach metabolicznych i odpowiada za prawidłową pracę serca i układu krążenia,
  • B3 umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego oraz syntezę hormonów płciowych i kortyzolu,
  • B6 wspomaga pracę układu odpornościowego oraz bierze udział w syntezie czerwonych krwinek,
  • B7 bierze udział w produkcji keratyny, pośrednio przyczyniając się do utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci,
  • B9 bierze udział w procesie powstawania czerwonych krwinek i umożliwia prawidłowy wzrost komórek i tkanek. Zapobiega też wadom cewy nerwowej płodu, z tego powodu jej poziom powinien być oznaczany u ciężarnych,
  • B12 wspomaga produkcję kwasów nukleinowych, buduje osłonkę mielinową włókien nerwowych i jest niezbędna do uzyskania aktywnej formy kwasu foliowego. Jako jedyna jest magazynowana w organizmie.

Suplementacja witamin z grupy B

Suplementy z witaminami z grupy B są powszechnie przyjmowane i z reguły trudno jest je przedawkować. Wyjątek stanowi witamina B12, która jest magazynowana w organizmie więc jednoczesne dostarczanie jej z pożywieniem i w postaci suplementów może doprowadzić do nadmiaru.

Ogólnie przyjmuje się, że preparaty z witaminami z grupy B powinny przyjmować osoby starsze i nadużywające alkoholu oraz te, które mają ubogą i mało różnorodną dietę. Suplementacja może okazać się konieczna także w przypadku przewlekłego stresu, palenia tytoniu oraz zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych w jelitach.

Fot.: pixabay.com

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej