Strona główna » Witaminy, które warto brać na co dzień

Witaminy, które warto brać na co dzień

przez Redakcja
Witaminy na co dzień

Jakie witaminy warto brać każdego dnia, aby być pełnym zdrowia? Podpowiadamy, których witamin rzeczywiście należy dostarczać sobie codziennie.

Witaminy w suplementach diety – wprowadzenie

Witaminy są dostępne zarówno w postaci osobnych preparatów (np. witamina A, witamina C), jak i w specjalistycznie przygotowanych mieszankach, gdzie poszczególne proporcje witamin, jakie warto brać na co dzień, zostały skomponowane w takich proporcjach, by jako uzupełnienie codziennej diety, razem pokrywać całe dzienne zapotrzebowanie organizmu.

Mieszanki witamin, które najczęściej można spotkać na rynku to tzw. wielowitaminowe miksy. Niekiedy noszą nazwę multiwitamina i są dostępne w postaci tabletek, kapsułek lub rozpuszczalnych w wodzie saszetek (te ostatnie, które nadal są nowością w Polsce, to np. personalizowane wielowitaminowe suplementy diety od Pure4Me.pl

Czy można brać kilka witamin naraz, samemu decydując o ilości?

Witaminy z zasady nie szkodzą i w ich przypadku suplementacja diety jest bezpieczna. Warto jednak mieć na uwadze, że nadmiaru niektórych witamin (np. witaminy A, D, E i K) organizm ludzki nie pozbywa się wraz z moczem. Oznacza to, że jeżeli nie będziesz stosować się do zalecanych ilości spożycia witamin z ulotki lub do indywidualnych zaleceń Twojego lekarza, to istnieje prawdopodobieństwo, że pojawi się u Ciebie ich nadmiar. Dla przykładu nadmiar witaminy A w organizmie może powodować uczucie senności, żółtą, suchą skórę albo nudności.

Jakie witaminy można brać razem w pełni bezpiecznie?

Witaminy nie rywalizują między sobą w organizmie, nie są swoimi antagonistami. W związku z tym można je przyjmować razem dowolnie. Popijać je można szklanką wody lub niesłodzonej herbaty (nigdy sokiem czy napojem gazowanym typu cola). Te witaminy, które są rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) najlepiej przyjmować przed posiłkiem lub w jego trakcie (potrzebują tłuszczu, aby lepiej się wchłonąć).

Jakie witaminy brać na co dzień?

Istnieją witaminy, które koniecznie powinniśmy sobie dostarczać codziennie z pożywienia (lub jeśli z jakichś powodów jest to dla nas utrudnione, z suplementów diety) – są to głównie witaminy rozpuszczalne w wodzie, witaminy z grupy B oraz witamina C. Ich nadmiaru organizm ludzki nie magazynuje w ciele, czyli potrzebna jest ich regularna podaż każdego dnia.

Witaminy z grupy B, które warto brać na co dzień to tiamina, ryboflawina, kwas foliowy, niacyna, witamina B5, B6 i B12. Wspierają one pracę układu nerwowego (który wpływa na funkcje umysłowe oraz prawidłowe przewodnictwo sygnałów w mięśniach), a istnieją nawet badania1, które wskazują, że pomagają one redukować objawy stresu.

Witamina C to z kolei wyborny antyoksydant, który wspiera naturalną odporność organizmu.

Czy to wyczerpuje listę, jakie witaminy warto brać na co dzień? Nie. Według Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia, poza latem, Polacy nie dostarczają sobie wystarczających ilości witaminy D2. Należy ją zatem dodatkowo suplementować. Bez niej, nasz układ immunologiczny może być osłabiony.

Można też rozważyć suplementację witaminy E, która również jest witaminą na wzmocnienie organizmu – silnym przeciwutleniaczem, który ma też dobroczynne właściwości dla zachowania zdrowej, ładnej skóry.

Kiedy brać witaminy? Rano czy wieczorem?

Jeśli decydujesz się na preparat wielowitaminowy, to możesz połykać go popijając wodą o dowolnej porze dnia, najlepiej jednak w trakcie posiłku. Jeśli bierzesz tylko witaminy z grupy B, to najkorzystniejsze będzie dla Ciebie przyjmować je rano. Witaminę C możesz brać i rano i wieczorem, a nawet kilka razy w ciągu dnia.

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/3398,polskie-zalecenia-dotyczace-profilaktyki-niedoborow-witaminy-d-2009.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770181/
http://espz.pl/materialy/BIOPIERWIASTKI.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770181/
http://www.czytelniamedyczna.pl/3398,polskie-zalecenia-dotyczace-profilaktyki-niedoborow-witaminy-d-2009.html

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej