Start Kosmetyka Woda perfumowana a toaletowa. Poznaj różnice!

Woda perfumowana a toaletowa. Poznaj różnice!

przez Redakcja
woda perfumowana woda toaletowa

EDT, EDP, EDC… W gąszczu oznaczeń na flakonach zapachów można się pogubić. O czym właściwie nam mówią te sygnatury i z czym to się wiąże? Zobacz mini przewodnik i poznaj różnice między wodą perfumowaną, a toaletową.

Historia perfum wiąże się nieodłącznie z poczuciem luksusu i bogactwem. Zapach może dodawać pewności siebie, poprawiać nastrój, być afrodyzjakiem i intrygować. Zamknięta we flakonie pachnąca kompozycja zwyczajowo nazywana jest perfumami. Czy jednak za każdym razem mamy z nimi do czynienia?

Czym są prawdziwe perfumy?

Odpowiedź nie jest zaskakująca. Prawdziwe perfumy to tak naprawdę przedmiot iście kolekcjonerski – jest ekskluzywny i luksusowy. Zwykle bywa niedostępny dla przeciętnego klienta ze względu na bardzo wysoką cenę i niełatwą dostępność. Co je wyróżnia? Przede wszystkim stężenie olejków eterycznych, które w flakoniku perfum sięga od 25 do 43%.

Oznaczenia na „perfumach”

To właśnie stężenie olejków wskazuje, z jakiego typu produktem mamy do czynienia. Na perfumeryjnych półkach możemy zwykle znaleźć odpowiedniki perfum właściwych, w których ilość olejków różni się i wpływa na trwałość zapachu.
Z jakimi oznaczeniami możesz się spotkać?

  • EDP – eau de parfum; woda perfumowana – stężenie olejków zapachowych: 10-25%
  • EDT – eau de toilette; woda toaletowa – stężenie olejków zapachowych: 5-10%
  • EDC – eau de cologne; woda kolońska – stężenie olejków zapachowych: 3-5%
  • EDS – eau fraiche; woda odświeżająca – stężenie olejków zapachowych: 1-3%

Woda perfumowana i toaletowa

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych produktów należy właśnie woda perfumowana i toaletowa. Są najłatwiej dostępne i trwałe. Ale ilość skoncentrowanego olejku zapachowego nie jest jedyną kwestią, która je różni. Jakie cechy posiada każda z nich?

Zalety wody perfumowanej

Woda perfumowana (EDP) jest najbardziej intensywna i zbliżona zapachem do perfum właściwych, właśnie ze względu na dość wysokie stężenie olejków eterycznych. Jest niniejszym najbardziej trwała spośród pachnących produktów, które nie są właściwymi perfumami. Wystarczy kilka kropel, by zapach utrzymywał się przez cały dzień. Takie stężenie polecane jest np. na jesień i zimę, kiedy chcemy być otulone zapachem.

Zalety wody toaletowej

Woda toaletowa (EDT) należy do tańszych, lecz nadal wysokiej jakości produktów. Możemy z powodzeniem używać jej latem, bo stężenie olejków i intensywność nie przytłacza. Bywa, że zapach wody toaletowej i perfumowanej o takiej samej nazwie różni się między sobą. Częstym zabiegiem jest lekka modyfikacja ich receptury w formule wody toaletowej. Jeśli więc planujesz kupić wersję toaletową swojej ulubionej wody perfumowanej, sprawdź jej zapach w perfumerii.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej