Strona główna » 3 powody, dlaczego tarczyca jest ważna przy odchudzaniu?

3 powody, dlaczego tarczyca jest ważna przy odchudzaniu?

przez Redakcja
tarczyca i odchudzanie

Szacuje się, że problemy ze zdrowiem tarczycy może mieć nawet 30 proc. Polaków, a większość nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Nieswoistym objawem takich problemów zdrowotnych może być niemożność zrzucenia zbędnych kilogramów. Sprawdźmy 3 powody, dlaczego tarczyca jest ważna przy odchudzaniu.

 1. Czym jest tarczyca?
 2. 3 czynniki dotyczące tarczycy, wpływające na odchudzanie.
 3. Jak przeciwdziałać otyłości przy niedoczynności tarczycy?
 4. Jak suplementować tarczycę?

Tarczyca – ważny gruczoł

Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. To gruczoł tarczowy, który zlokalizowany jest w dolnym odcinku szyi, tuż przed tchawicą. Pomimo faktu, że organ ten ma niepozorne rozmiary, pełni ważną funkcję w naszym organizmie. To on bowiem odpowiada za produkcję hormonów sterujących przemianą materii w tkankach i narządach organizmu. Wśród nich wyróżnić należy hormony:

 • trójjodotyroninę (T3),
 • tyroksynę (T4),
 • kalcytoninę.

Z kolei za odpowiednią pracę tarczycy odpowiada hormon TSH, który wytwarzany jest w przysadce mózgowej. Jeśli tarczyca produkuje za mało hormonów w porównaniu z zapotrzebowaniem organizmu, mówimy o jej niedoczynności, a jeśli za dużo – o nadczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy a otyłość

Na pytanie, dlaczego tarczyca jest ważna przy odchudzaniu, odpowiadają dietetycy i lekarze. Wskazuje się, że osoby z niedoczynnością tarczycy muszą prowadzić odpowiednią dietę, uwzględniającą nieprawidłowe działanie tego gruczołu. Sama tarczyca co prawda nie jest bezpośrednią przyczyną otyłości, ale wpływa na nią.

Choroby obejmujące tarczycę powodują większe problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Przyrost masy ciała jest związany głównie z niedoczynnością tarczycy, w szczególności z chorobą Hashimoto.

Do trzech najważniejszych przyczyn wiązania tarczycy z odchudzaniem należą:

 1. Regulowanie przemiany materii

Pierwszym, oczywistym powodem tego, jak ważna jest przy odchudzaniu tarczyca, jest fakt, że wytwarzane przez gruczoł tarczowy hormony odpowiadają za sterowanie przemianą materii. Aby produkcja tychże hormonów odbywała się na odpowiednim poziomie, tarczycy potrzebny jest jod. Pobierany jest on z powietrza i z pożywienia. Jod może sprawić, że tarczyca zacznie działać dobrze, a my będziemy mieli odpowiednią przemianę materii.

 1. Zatrzymywanie wody w organizmie

Niedoczynność tarczycy staje się powodem powstawania w ciele człowieka obrzęków uogólnionych. Zatrzymywana w organizmie woda przyczynia się do wzrostu masy ciała.

 1. Osłabienie i ospałość

Kolejnym czynnikiem, dlaczego tarczyca jest ważna przy odchudzaniu, jest fakt, że osłabia ona organizm i wywołuje ospałość. Przekłada się to na obciążenie aktywności fizycznej. To czynnik zwiększający ryzyko tycia.

Nadprogramowe kilogramy przy niedoczynności tarczycy – co robić?

Pytając o to, czemu warto schudnąć na wiosnę, warto zadbać także o odpowiedź na pytanie, jak schudnąć mając problemy z tarczycą? Nawet osoby z niedoczynnością tarczycy mogą zadbać o swoją sylwetkę, nie tylko na wiosnę, ale i w całym roku. Odpowiednio leczona tarczyca to jednocześnie tarczyca produkująca dobry poziom hormonów. Kiedy hormony się wyrównują, tarczyca przestaje być przeszkodą w odchudzaniu i przyczyną otyłości.

Kluczem do sukcesu przy odchudzaniu i problemach z tarczycą jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Wówczas niedoczynność nie będzie powodowała zatrzymywania wody w organizmie, co przyczynia się do wzrostu masy ciała. Nie będzie też spowalniała metabolizmu.

Suplementacja dla tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na uregulowaniu gospodarki hormonalnej. To otwiera drogę do tego, aby zredukować skutecznie masę ciała. W pierwszej kolejności lekarz prowadzący pacjenta z zaleci przyjmowanie optymalnej ilości lewotyroksyny. Działa ona na zasadzie substytutu naturalnych hormonów.

O zdrowie tarczycy i własną figurę można zadbać, przyjmując odpowiednie suplementy. Jak suplementować tarczycę? Można skorzystać z preparatu Thyrolin. Reklamowany jest jako najlepszy środek dla zdrowia tarczycy, ponieważ wspomaga jej prawidłowe funkcjonowanie i produkcję hormonów, zmniejsza odczucie zmęczenia i znużenia, redukuje apetyt pacjenta i przyczynia się do odzyskania równowagi hormonalnej w organizmie. Ma w swoim składzie wyłącznie naturalne składniki, takie jak:

 • ekstrakt z morszczyna pęcherzykowatego,
 • selenium SELECT – źródło selenu,
 • cynk,
 • biotynę,
 • lucernę siewną,
 • ekstrakt z korzenia ashwaganhdy,
 • ekstrakt z kłącza imbiru lekarskiego,
 • bioperinę,
 • ryboflawinę,
 • witaminę B6,
 • witaminę B12,
 • kwas pantotenowy.

Oprócz suplementacji tarczycy warto zadbać o uzupełnianie jodu w organizmie, np. poprzez pobyt nad polskim morzem czy też wdychanie inhalacji z mgiełki solankowej, jodowo-bromowej.

Kaloryczność diety musi być obniżona, aby przyspieszyła przemiana materii osoby stosującej ją. Nie musi być ona jednak restrykcyjna. Należy chudnąć w racjonalnym tempie. Szybka utrata masy ciała u osób z niedoczynnością tarczycy zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jojo.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej