Lato to okres, w którym możemy cieszyć się ogromną ilością promieni słonecznych. Warto wykorzystać ten czas na opalanie. Co zrobić, aby czynność ta nie sprawiała przykrości, była bezpieczna, wiązała się z przyjemnością i przyczyniała się do poprawy naszego wyglądu?
Opalanie może być bezpieczne a nawet zdrowe
Badania dowodzą, że promienie słoneczne są niezbędne dla człowieka, ponieważ dzięki nim w naszym organizmie zachodzi synteza witaminy D3. Jej niedobór może prowadzić do wielu chorób, m.in. krzywicy u dzieci, czy osteomalacji (rozmiękczenia kości) u dorosłych. Powinniśmy jednak pamiętać, aby ograniczać czas opalania do kilku minut dziennie i unikać słońca szczególnie w godzinach od 11 do 15, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywnie mogą być dla nas szkodliwe.
Skutki zbyt intensywnego wystawiania skóry na słońce
Zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie może przyczynić się do nowotworów skóry tj. raka podstawnopodskórnego, czy koczystokomórkowego, a nawet do najniebezpieczniejszej formy czyli czerniaka.
Z kosmetologicznego punktu widzenia nadmierne opalanie wiąże się z przyśpieszonym procesem starzenia się skóry, bowiem promienie UV uszkadzają DNA komórek skóry. Zatem zbyt intensywne wystawianie naszego ciała na ich działanie może spowodować jego niekorzystny wygląd w przyszłości.
Osoby, które powinny unikać słońca
Unikać opalania powinny osoby, które mają cierpią na tzw. uczulenie słoneczne, są nadwrażliwe na promienie UV, posiadają liczne znamiona barwnikowe lub chorują na bielactwo. Uważać powinny również osoby mające problemy z układem krążenia oraz te z I i II fototypem skóry, co oznacza, że mają skłonność do oparzeń słonecznych. Pomoże to nam określić lekarz dermatolog lub kosmetolog.
Kosmetyki do opalania: dla każdego coś innego
Wraz z wiekiem nasza skóra odznacza się różnym stopniem wrażliwości na opalanie. Skóra małych dzieci jest szczególnie narażona na oparzenia słoneczne ze względu na małą ilość melatoniny. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie u nich kremów z bardzo wysokim filtrem ochronnym SPF15-50. Mamy muszą pamiętać o stosowaniu kremu przynajmniej o filtrze SPF 15, co uchroni je przed powstawaniem przebarwień oraz przed przedwczesnym starzeniem skóry. Za to panie w dojrzałym wieku powinny pamiętać o stosowaniu w tym samym czasie kremów zawierających składniki nawilżające, które pozwolą zregenerować przesuszoną słońcem skórę. Najlepiej by w używanych kremach znajdowały się komponenty o działaniu antyoksydacyjnym czyli witaminy A, C, E. Należy również pamiętać o tym, żeby podczas opalania powtarzać kilkakrotnie czynność smarowania kremem, bowiem wraz z upływem czasu kremy tracą swoje ochronne działania.
Różnice w kremach do opalania w Polsce i egzotycznych krajach
Niezależnie od tego, gdzie spędzamy nasze wakacje, czy w Polsce, czy w Egipcie nie powinniśmy zapominać o ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Słońce w Grecjii może tak samo nam zaszkodzić jak na polskich Mazurach. Dlatego bez względu na to gdzie spędzamy wakacje i urlopy powinniśmy stosować te same zasady dbania o naszą skórę i zdrowie.
Podstawy bezpiecznego opalania
Prawidłowe dobranie preparatów z filtrem oraz dostosowanie ich do naszych indywidualnych cech powinno nam zapewnić bezpieczne opalanie. Trzeba również pamiętać, aby wcierać krem w skórę, nie tylko przed opalaniem, ale także po jego wchłonięciu kilka razy w trakcie wystawienia naszego ciała na promienie słoneczne Bezwzględnie należy zrezygnować z opalania w godzinach 11-15, kiedy słońce jest najintensywniejsze.
Zdrowie i piękna opalenizna
Prawidłowe opalanie nie jest szkodliwe ani dla zdrowia, ani dla piękna skóry. Wręcz przeciwnie. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów możliwe jest uzyskanie pięknej i trwałej opalenizny. Do tych produktów kosmetologicznych zaliczają się zarówno kremy jak i suplementy dostępne w aptekach, które zawierają w sobie beta-karoten oraz witaminy C i E. Są to środki zawierające przeciwutleniacze redukujący szkodliwe działanie wolnych rodników powstałych wskutek napromieniowania słonecznego. Sam beta-karoten pobudza produkcje pigmentu skóry nadając jej piękny, zdrowy koloryt, natomiast witamina C zapobiega fotostarzeniu, gdyż bierze udział w produkcji kolagenu. Przed opalaniem możemy przygotować skórę zabiegiem z wykorzystaniem kwasu migdałowego, który możemy stosować cały rok, ponieważ nie uwrażliwia on skóry na działanie słońca. Jedyną zasadą, jaką należy zachować to rozpoczęcie opalania dopiero po 24 h od wykonanego zabiegu złuszczającego. Widoczny efekt to bardzo jednolita opalenizna, która utrzymuje się przez długi okres po ekspozycji.
Angelika Kukla – kosmetolog w Perła Day Spa Kraków