Strona główna » Ciemny, jasny czy ombre blond? Poznaj odcienie blondu oraz poziomy kolorystyczne i wybierz właściwy

Ciemny, jasny czy ombre blond? Poznaj odcienie blondu oraz poziomy kolorystyczne i wybierz właściwy

przez Redakcja

Trzeba przyznać się do tego, że decydując się na wybór konkretnego środka do koloryzacji włosów, największą uwagę zwracamy na to, jaki kolor włosów posiada modelka na opakowaniu farby. Tymczasem okazuje się, że najwięcej uwagi powinnyśmy poświęcić na właściwą interpretację dołączonej do opakowania numeracji. Podpowiadamy, jak właściwie odczytać poszczególne numery na farbach, by koloryzacja włosów na ciemny, jasny lub ombre blond przyniosła oczekiwany efekt.

Dlaczego numeracja na opakowaniu jest tak ważna?

Jeżeli do tej pory nie zwracałaś uwagi na skomplikowany zestaw numerów i cyferek na konkretnej farbie do włosów, od dziś na pewno zaczniesz inaczej patrzeć na cały proces koloryzacji. Prawda jest bowiem taka, że to nie zdjęcie modelki, lecz właśnie cyferki i literki są najważniejszym elementem opakowania i pomogą Ci odkryć świat koloryzacji blond włosów. Doświadczenie pokazuje, że efekt koloryzacji na włosach modelki nie zawsze jest taki sam w przypadku samodzielnej i domowej koloryzacji, dlatego warto przede wszystkim polegać na numeracji i na takiej zasadzie dobierać odpowiednią dla siebie farbę do włosów.

Poziomy kolorystyczne włosów blond

Poziom kolorystyczny to nic innego, jak stopień jasności lub ciemności danego koloru. Za taką informację na opakowaniu farby do włosów odpowiedzialna jest liczba, która znajduje się na samym początku – producenci umieszczają ją zazwyczaj przed kropką, przecinkiem czy ukośnikiem np. 7.0 ciemny blond Garnier Olia. W tym przypadku skalę poziomów kolorystycznych rozpoczynają najciemniejsze odcienie (1 czarny), zaś kończą bardzo jasne blondy (12 platynowy blond).

Odcienie blondu – po przecinku

Cyfry, które na opakowaniu farby do włosów znajdują się po przecinku, określają czy uzyskany przez nas nowy kolor włosów będzie miał w efekcie ciepły (czerwony, mahoniowy, złocisty), zimny (popielaty, opalizujący, srebrny) czy neutralny odcień (beż). To bardzo ważna dla nas informacja, bowiem właściwe dopasowanie tonacji kolorystycznej farby do naszej urody (odcienia karnacji, brwi czy koloru oczu) wpływa istotnie na końcowy efekt koloryzacji. Każda liczba oznacza tutaj inną tonację kolorystyczną, a zatem przynosi inny rezultat farbowania:

0 – skalę w tym przypadku otwiera cyfra 0, która oznacza same naturalne odcienie blondu
1 – popielaty blond
2 – odcień opalizujący o perłowej poświacie
3 – blond w odcieniu złota np. miodowy blond
4 – miedziany blond (wpadający lekko w rudy odcień)
5 – odcień mahoniowy
6 – kolor włosów o czerwonym połysku
7 – matowy efekt koloryzacji

Trzeba też zaznaczyć, że na opakowaniach farby do włosów, “po przecinku” bardzo często znajdują się dwie cyfry. W takiej sytuacji powinnyśmy odczytać to jako podwójny refleks z przeważającą ilością tego pierwszego. Może też zdarzyć się, że po przecinku znajdą się dwie takie samy liczby, co oznacza zwiększoną intensywność danej barwy.

Miodowy, diamentowy, karmelowy blond – a co z nazwą koloru?

Nie mniejsze znaczenie ma tutaj również konkretna nazwa koloru, która w wielu przypadkach przybiera bardzo malowniczy wydźwięk np. diamentowy, kryształowy, słoneczny czy rumiankowy blond. W tym przypadku jest to po prostu dodatkowe określenie konkretnej tonacji kolorystycznej farby np. mroźny czy kryształowy blond będzie oznaczał zimny odcień farby, słoneczny, miedziany, płomienny czy złocisty ciepłą kolorystykę, zaś piaskowy lub beżowy całkowicie neutralny kolor.

Przydatna wiedza podczas zakupów

Bez względu na to, czy decydujemy się na blond ombre, pasemka blond czy pełną koloryzację włosów w jasnym kolorze, warto przed wyborem konkretnej farby dokładnie “przeanalizować” jej numerację – to przydatna umiejętność, która może nam pomóc rozwiązać wiele wątpliwości podczas zakupów środków do koloryzacji.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej