Nie odkryjemy Ameryki stwierdzeniem, że ludzie bywają różni. Wpływa to jednak bezpośrednio na Twoje dopasowanie do konkretnego otoczenia, w tym środowiska pracy. Możesz się w konkretnej firmie nigdy nie odnaleźć, jeśli będziesz z zespołem, czy szefem nadawać na różnych falach. Szczególnie ta ostatnia relacja decyduje o Twoim nastawieniu do pracy i satysfakcji. Co zrobić, gdy do biura zaczynasz wchodzić z nosem zwieszonym na kwintę i naburmuszoną miną? Jak rozwiązać problemy z pracodawcą?
Poszukaj źródła problemu z pracodawcą
To naprawdę dobry pierwszy krok, który powinnaś zrobić. Bez względu na to, co jest problemem, dokładnie przeanalizuj i postaraj się odkryć, dlaczego on w ogóle występuje. Nie dostałaś podwyżki od 2 lat? Pomyśl: czy jesteś jedyna? Czy robisz coś szczególnego i dodatkowego w pracy, aby dostać awans? Poprosiłaś o podwyżkę? Jeśli wszyscy w firmie nie słyszeli o wyższym wynagrodzeniu, odkąd w niej pracują, to znak, że pracodawca nie jest skory do zwiększania pensji. W przeciwnym przypadku może się okazać, że oczekuje konkretnego działania ze strony pracownika, aby przyznać mu podwyżkę.
Uważasz, że szef wymaga od Ciebie za dużo? Często dostajesz nadgodziny i już nie jesteś w stanie dłużej ich realizować? A może otrzymujesz zadania, które nie należą do Twoich kompetencji? Tu pojawia się pytanie, czy kiedykolwiek powiedziałaś „nie” i przeciwstawiłaś się takim działaniom. Pracodawca nie musi wiedzieć wszystkiego. Dopóki nie dostanie komunikatu z Twojej strony, może nie mieć pojęcia, że wypełnianie piętnastej tabelki w Excelu w tym tygodniu Cię irytuje.
To oczywiście tylko przykłady najczęstszych problemów, które mogą wystąpić w relacji pracownik-pracodawca. Postaraj się dokładnie określić, co Tobie nie podoba się w tym układzie. Później przeanalizuj problem i spróbuj ocenić, dlaczego wystąpił. Finalnie powinien trafić do jednej z dwóch kategorii: Mogę zmienić tę sytuację, dalej pozostając w pracy lub Nie mogę rozwiązać tego problemu w obecnej sytuacji. Co poradzić, gdy droga do poprawy warunków zależy od pracodawcy?
Spróbujcie rozwiązać problem wspólnie z szefem
Dobry kierownik chętnie porozmawia z Tobą o dręczących Cię kwestiach i postara się znaleźć dla nich rozwiązanie, jeśli tylko będzie umiał. Twoje problemy z nadmiarem zadań mogą tak naprawdę dotyczyć organizacji czasu pracy. Wspólne przyjrzenie się sposobie wykonywania poszczególnych zagadnień może przynieść modyfikacje, które usprawnią Twoje działania. Dzięki temu skończysz je w określonym czasie i zaczniesz czerpać satysfakcję ze swojej pracy.
Nawet problemy w komunikacji na linii pracodawca – pracownik można rozwiązywać wspólnie. Lub przynajmniej podjąć taką próbę. Nie lubisz, gdy szef zwraca się do Ciebie w określony sposób? Powiedz mu o tym. Nie musisz się z tego jakoś specjalnie tłumaczyć. Poproś o zmianę w sposobie zwracania się do Ciebie. Pracodawca, któremu zależy na pracownikach, na pewno postara się odnosić do Ciebie tak, abyś czuła się z tym dobrze. W momencie, w którym nie wyraża takiej chęci, nie chce zobaczyć problemu, a już tym bardziej go rozwiązywać, cóż… Może…
Nowa praca? Tylko z Work or Not!
Znalezienie nowego miejsca pracy w Bydgoszczy, czy Rzeszowie może być dobrym pomysłem, gdy nie widzisz szansy na rozwiązanie problemów z Twoim obecnym pracodawcą. Choć może finanse Ci odpowiadają, to jednak sposób wykonywania obowiązków, brak możliwości rozwoju, czy ciągłe nieporozumienia komunikacyjne mogą naprawdę frustrować! Zapewne w nowej firmie chciałabyś tego uniknąć. Jak możesz sprawdzić takie kwestie przed rozpoczęciem pracy?
Z pomocą przychodzi portal workornot.pl. Jest to miejsce, w którym pracownicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat pracodawców. Opisują swoje historie, relacje z szefem i zespołem, czy terminowość wypłat. Komentarze potrafią oddać atmosferę, która panuje w firmie – a to wartość nie do przecenienia. Wystarczy przeznaczyć kilka minut i zapoznać się, co piszą pracownicy o przedsiębiorstwie, w którym chciałabyś pracować. Przy okazji możesz też pomóc innym i opisać swoje wrażenia z poprzednich miejsc pracy. Dzięki Tobie rekrutujący będą mogli podjąć świadomą decyzję tak jak Ty!
Materiał zewnętrzny