Strona główna » Co warto wiedzieć o fedorze? Fascynujący świat kapeluszy

Co warto wiedzieć o fedorze? Fascynujący świat kapeluszy

przez Redakcja
Co warto wiedzieć o fedorze? Fascynujący świat kapeluszy

Nakrycia głowy towarzyszą ludziom już od wieków – ich pierwotną funkcją jest z całą pewnością funkcja czysto użytkowa. To właśnie rozmaite czapki i kapelusze osłaniały człowieka przed deszczem, palącym słońcem, a także zimnem. Nie można przecenić roli, którą odegrały – i nadal odgrywają – kapelusze. Nie można też zapomnieć o tym, że kapelusze i czapki przyjmowały najrozmaitsze kształty. Po dziś dzień ludzkość może z tego korzystać.

Różne formy nakrycia głowy pełniły różne funkcje. Bardzo szybko ogromne znaczenie zaczęła mieć także funkcja czysto estetyczna. Nie potrzeba było wiele czasu, by nakrycia głowy zaczęły być także kojarzone z luksusem, bogactwem i wysokim statusem społecznym. Nadeszły nawet czasy, w których określone nakrycie głowy można było z łatwością przypisać do określonej grupy społecznej – swoje własne nakrycia głowy nosili robotnicy, szlachta, inteligencja, artyści i wiele różnych grup. Wiele miało to wspólnego także z modą, bo moda i w dzisiejszych czasach najlepiej dyktuje trendy wśród ludzi. Jednym z najczęściej wybieranych kapeluszy z całą pewnością obecnie jest fedora. Skąd się wzięły fedory? Dlaczego są tak lubiane? Jakiej kobiecie będą pasować? Dowiedz się!

  1. Nakrycie głowy pełne stylu
  2. Krótka historia Fedory
  3. Fedora w kulturze
  4. Dla kogo jest idealna fedora
  5. Gdzie kupić najlepsze nakrycie głowy

Gustowne nakrycie głowy

Od dawna istnieje ogromne zapotrzebowanie na piękne, stylowe i gustowne nakrycia głowy. One już bardzo dawno temu przestały pełnić wyłącznie funkcję użytkową. Od wieków ważny jest już ich wygląd, kształt, kolory, czy materiał, z jakiego zostały wykonane i wszelkie ozdoby. Nakrycie głowy potrafi być ogromną ozdobą samą w sobie i jest w stanie naprawdę dużo powiedzieć o danym człowieku – jego gustach estetycznych, upodobaniach, stylu, w którym lubi się ubierać, czy nawet okazji, na którą dobiera właśnie strój. A jednym ze stosunkowo najczęściej wybieranych nakryć głowy w dzisiejszych czasach z całą pewnością jest fedora. A prawdziwą furorę wśród elegantek i kobiet, które pragną wyglądać modnie i stylowo, robi KAPELUSZ DAMSKI FEDORA SHELTON. Warto jest rzucić na niego okiem – kto wie, może właśnie tobie również i on przypadnie do gustu i stanie się dla ciebie ozdobą wielu najróżniejszych stylizacji. Zanim jednak kupisz kapelusz, warto się czegoś o nim dowiedzieć – wtedy będziesz miała pewność, że dokonasz najlepszego dla siebie wyboru.

Skąd się wzięły Fedory? Krótka historia

Historia kapeluszy fedora jest dość znana wśród ludzi. Nic w tym dziwnego – w końcu nie zdążyła jeszcze przepaść w mroku dziejów. Wszystko dlatego, że to stosunkowo nowy kapelusz w historii ubioru jako takiego. Narodził się w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza księżniczce Fedorze Romanowej, która bardzo chętnie i bardzo często nosiła właśnie taki charakterystyczny kapelusz. Boom na tego typu kapelusze narodził się właśnie pod wpływem szalenie popularnej sztuki teatralnej pod tytułem Fedora, która opowiadała losy księżniczki Fedory Romanowej właśnie. Sztuka biła rekordy popularności, a kobiety coraz częściej sięgały właśnie po charakterystyczne nakrycie głowy, zwane powszechnie od tamtego momentu już fedorą.

Fedora a kultura

Fedora na dobre zajęła miejsce wśród ludzkich ubrań i zapisała się w historii świata jako takiego. Weszła także do kultury i już na zawsze została jej częścią. Z biegiem czasu fedorę zaczęły nosić nie tylko kobiety, które chciały upodobnić się do księżniczki Fedory Romanowej. Sięgali po ten rodzaj nakrycia głowy również mężczyźni – z powodzeniem robią to zresztą do tej pory. Fedora stała się modnym, eleganckim, nieco zadziornym, a przy tym bardzo uniwersalnym nakryciem głowy dla wszystkich, niezależnie od statusu czy płci. Nic więc dziwnego, że fedora znalazła swoje miejsce również w popkulturze. Fedorę nosił na przykład niekwestionowany król popu Michael Jackson, fikcyjna bohaterka-szpieg, Carmen Santiago, czy najbardziej znany na świecie archeolog, poszukiwacz przygód Indiana Jones.

Kto może nosić fedorę?

Właściwie każdy może nosić fedorę i dobrze w niej wyglądać. Wszystko to kwestia odpowiedniej stylizacji i zbudowania odpowiedniego wrażenia. To dość trudne zadanie, jednak jest jak najbardziej wykonalne. Każdy może się nauczyć tak tworzyć swoje własne stylizacje odzieżowe, by fedora doskonale do nich pasowała. To bardzo uniwersalny kapelusz, który bez wątpienia i najmniejszych problemów znajdzie swoje miejsce w szafie każdej modnej i eleganckiej kobiety, która będzie chciała tknąć w swój ubiór i tworzone przez siebie stylizacje nieco odmiany i odmiennego charakteru.

Gdzie kupić porządny kapelusz?

Niegdyś chodzono do modystki, która tworzyła kapelusze na zamówienie. I choć nadal można znaleźć modystki, można też po prostu poszukać swojego sklepu z kapeluszami. To bardzo łatwe, zwłaszcza, że wcale nie trzeba w tym celu wychodzić z domu – wystarczy komputer z dostępem do Internetu i trochę wolnego czasu. Jeśli lubisz nakrycia głowy, poszukaj sklepu, który zaoferuje ci ich duży wybór w przystępnej cenie, za którą idzie wysoka jakość. To możliwe.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej