Doskonale wiesz, że nawadnianie jest niezwykle ważne – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czy robisz to prawidłowo? Poznaj najczęstsze mity i sprawdź, czy przypadkiem ich nie powielasz.
Organizm każdego człowieka składa się w ok. 50-60% z wody. Utrzymanie ilości płynów na tym poziomie pozwala na niezakłóconą i wydajną pracę ustroju. Trzeba jednak pamiętać, że podczas wykonywania codziennych czynności dochodzi do utraty wody. Wraz z potem, moczem i kałem tracisz także elektrolity. Dlatego tak ważne jest zachowanie optymalnego poziomu nawodnienia. Problem w tym, że nie każdy wie, jak to robić prawidłowo. Wystarczy jednak poznać kilka popularnych mitów. Dzięki temu dowiesz się, jak powinno wyglądać dobre nawadnianie organizmu.
1. Wodę należy pić wtedy, gdy pojawia się uczucie pragnienia
Mit. Pojawiające się uczucie pragnienia to sygnał świadczący o odwodnieniu organizmu. Natomiast pierwsze symptomy niedostatecznej ilości płynów pojawiają się przy dwu-, trzyprocentowym niedoborze wody. Wówczas zaczynają się problemy z koncentracją, spada wydolność fizyczna, wydłuża się czas reakcji. Do tego mogą dochodzić bóle głowy, osłabienie apetytu czy ciągłe uczucie zmęczenia.
Jeżeli zamierzasz uniknąć odwodnienia, sięgaj po wodę regularnie – nie tylko wtedy, gdy chce Ci się pić. Czekanie aż pojawi się uczucie pragnienia może być zgubne w skutkach.
2. Aby nawodnić organizm, wystarczy pić tylko wodę
Mit. Wypijanie wody jest w stanie częściowo zaspokoić nawodnienie organizmu. Jednak sama woda to za mało – szczególnie, jeśli pijesz wyłącznie wodę przegotowaną.
W nawodnieniu organizmu pomagają elektrolity, takie jak np. sód, potas, magnez, wapń czy chlorki. Uczestniczą w kluczowych procesach biochemicznych zachodzących w ustroju.
3. Kobiety i mężczyźni powinni pić tyle samo wody
Mit. Potrzeby organizmu kobiecego i męskiego są zróżnicowane – odnosi się to nie tylko np. do zapotrzebowania energetycznego, ale również zapotrzebowania na płyny.
Zgodnie z normami, kobiety powinny wypijać średnio 2 l płynów, natomiast mężczyźni – ok. 2,5 l płynów na dobę. Natomiast średnie zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży mieści się w granicach 2-2,5 l dziennie – w zależności od temperatury, wilgotności otoczenia i podejmowanej aktywności fizycznej.
4. Samopoczucie psychofizyczne nie zależy od poziomu nawodnienia
Mit. Niski poziom nawodnienia organizmu nie oznacza wyłącznie silnego uczucia pragnienia. Brak odpowiedniej ilości płynów oddziałuje na cały organizm, pogarszając samopoczucie psychofizyczne, np. pamięć, koncentrację, pracę mięśni, problemy ze snem.
Jeżeli chcesz nawodnić organizm, sięgnij po elektrolity rozpuszczalne w wodzie – dostępne w formie suplementów diety. Dzięki nim szybko dostarczysz odpowiednią ilość pierwiastków.