Strona główna » Czy zdrada jest najczęstszą przyczyną rozwodów? Sprawdzamy!

Czy zdrada jest najczęstszą przyczyną rozwodów? Sprawdzamy!

przez Redakcja
Czy zdrada jest najczęstszą przyczyną rozwodów

Zdrada stała się na przestrzeni ostatnich lat najbardziej stereotypowym powodem końca małżeństwa, choć nie do końca sam akt zdrady jest główną przyczyną rozpadu związku. Często jest on zwieńczeniem problemów, które nakładały się przez długi czas, a o których para nie rozmawiała. Co tak naprawdę jest więc najczęstszą przyczyną rozwodów? Spróbujemy się temu przyjrzeć.

Zdrada i jej rodzaje

Trzeba wiedzieć, że zdrada nie jedno ma oblicze, a i różne podłoże. Najczęściej można wymienić dwa rodzaje, często ze sobą łączone, choć nie zawsze – zdrada emocjonalna, jak i fizyczna.

Zdrada fizyczna

Głownie omawia się ten typ zdrady, gdyż w naszej naturze, jako ludzi, mamy potrzebę wierności partnera – inaczej może zaburzyć to naszą pozycję w rodzinie, jak i cały ten organ. Dziecko partnera z inną kobietą bądź ciąża partnerki z innym mężczyzną to trudne sytuacje, które często mogą zakończyć związek. Jednak sam akt fizyczny jest również wystarczającym powodem rozwodów – w końcu wierność jest jednym z kluczowych aspektów związku małżeńskiego.

Zdrada emocjonalna

Często trudno jest określić ten rodzaj zdrady, choć wynika zwykle z głębszych problemów małżeńskich, niż czysto fizyczny jej aspekt. Łączy się on z utratą ważności dotychczasowego partnera w formie oparcia w życiu codziennym. Zauroczenie się w kimś nowym jest często też podkreśleniem cech, których brakuje nam w małżeństwie. Ten typ zdrady jest oznaką dużego rozpadu małżeństwa, choć nie znaczy, że nie jest to stan, którego nie da się zmienić na lepsze.

Niezależnie od rodzaju zdrady, problemy sięgają dużo głębiej w związek, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Powody zdrady

Wniosek rozwodowy jest często wręczany z głównym powodem określonym, jako zdrada, ale zdarza się, że to, jak mówiliśmy, tylko zwieńczenie problemów, a nie sama ich istota.

Brak wsparcia

Małżeństwo nie powinno być związkiem opartym na zauroczeniu, które jest bardzo nietrwałym, ułudnym doznaniem. Przede wszystkim powinno się opierać na przyjaźni, a ona składa się w dużej części ze wsparcia. Słuchaniu o problemach, dzieleniu się nimi – nawet jeśli rozwiązanie nie wpada od razu do głowy. Czasem samo wysłuchanie jest wystarczające.

Brak wspólnego czasu

Jedne z zainteresowań zostają na lata, inne przemijają bardzo szybko – ważne, aby potrafić się nimi dzielić i chcieć, aby partner robił to samo. Po pewnym czasie nuda musi się wkraść, ale to nie znaczy, że któraś ze stron jest jej winna. Brak czasu, za dużo pracy, ciągłe zmęczenie – to bardzo typowe w naszych czasach i trudno nam znaleźć czas dla siebie, a co dopiero dla bliskich. Warto jednak próbować nowych rzeczy, gdyż tylko tak znów zobaczymy to, co widzieliśmy kiedyś w tej osobie.

Brak satysfakcji seksualnej

Jest wiele powodów tego problemu – ilość seksu, jego jakość, jak i ukryte fantazje. Jeśli nasz partner to również nasz przyjaciel, nie powinniśmy chować się za tematem tabu – nie ma na niego miejsca w takiej relacji. Warto mówić o wszystkich problemach, pragnieniach i fantazjach, gdyż najczęściej prowadzi to do ich spełnienia, jeśli naprawdę jesteśmy zgodną parą.

Inne powody rozpadu małżeńskiego

Zdrada jest, jak widać, często powodem wielu innych problemów w związku. Możemy również wymienić najczęstsze przyczyny, które doprowadzają do końca małżeństwa – są to:

  • problemy finansowe,
  • brak chęci posiadania potomstwa,
  • brak podziału obowiązków w małżeństwie,
  • bezpłodność,
  • kłótnie,
  • uzależnienia.

Oczywiście ile rozpadów związku małżeńskiego, tyle powodów – koniec końców jest to bardzo indywidualna sprawa. Wiemy jednak, że zdrada nie jest tak prostym zjawiskiem, jak mogłoby się początkowo wydawać. Ma ona wiele warstw, a jej oznaki sięgają często bardzo daleko w przeszłość, co sprawia, że warto je widzieć, aby móc zaistniałe problemy rozwiązać.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej