Masz wrażenie, że po kilku dniach jedzenia płatków z mlekiem na śniadanie Twojej cery nie da się nazwać gładką, a odrobina sera sprawia, że Twój brzuch nadyma się niczym balon? Zaczynasz poważnie podejrzewać, że masz alergię na nabiał? Ale czy na pewno tu leży przyczyna? Dowiedz się, jak rozróżnić alergię na mleko od nietolerancji laktozy i jaką dietę stosować w przypadku każdej z nich.
Z tekstu dowiesz się:
- czym się różni alergia na mleko od nietolerancji laktozy,
- kiedy dieta beznabiałowa jest niezbędna,
- jak się zdrowo odżywiać bez jedzenia nabiału.
Kiedy kolejne posiłki sprawiają, że przestajesz czuć się komfortowo, a nie do końca orientujesz się, co może być tego przyczyną, przyjrzyj się reakcjom swojego ciała. Po wnikliwej obserwacji być może stwierdzisz, że warto rozważyć dietę bezmleczną.
Alergia na mleko a nietolerancja laktozy
Alergię na mleko dość powszechnie myli się z nietolerancją laktozy. Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z którymś z tych schorzeń?
Nietolerancja laktozy jest spowodowana niedoborem laktazy, czyli enzymu umożliwiającego trawienie laktozy. Często towarzyszą jej objawy ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, gazy i biegunki. Uczulenie na mleko polega natomiast na nadmiernej reakcji układu odpornościowego w wyniku kontaktu z alergenem (zwykle którymś z białek mleka).
Pamiętaj, że objawy alergii pojawiają się od razu po wypiciu mleka lub zjedzeniu posiłku zawierającego nabiał. Jednym z symptomów są zmiany skórne, które nie towarzyszą nietolerancji. Nie stawiaj sobie jednak diagnozy na własną rękę – Twoje podejrzenia powinien potwierdzić lekarz.
Kiedy trzeba zastosować dietę bezmleczną?
Niestety, zarówno w przypadku alergii na mleko krowie (czasami także na mleko kozie i owcze), jak i nietolerancji laktozy lekarz lub dietetyk prawdopodobnie zaleci Ci dietę całkowicie wyłączającą mleko i jego przetwory. Pamiętaj jednak, że czysty nabiał to nie wszystko: mleko i jego pochodne mogą się znajdować w gotowych produktach i potrawach, czyli tam, gdzie zupełnie się ich nie spodziewasz.
Jeśli lekarz stwierdził u Ciebie nietolerancję laktozy, możesz śmiało sięgać po produkty mleczne, które zostały jej pozbawione. Z alergią sprawa niestety nie wygląda tak łatwo – samo wykluczenie laktozy niestety Ci nie pomoże.
Dieta bez nabiału – czy może być smaczna i zdrowa?
To już postanowione – lekarz poradził Ci, żebyś odstawił nabiał. Jak jednak poprowadzić dietę bezmleczną, aby nie nabawić się niedoborów wapnia i zawartych w produktach mlecznych witamin? Przede wszystkim wprowadź do diety rośliny strączkowe, migdały, orzechy, nasiona, zielone warzywa i suszone owoce (figi, morele). Zaprzyjaźnij się też z bogatymi w składniki odżywcze zbożami: amarantusem, prosem i komosą ryżową. Rozważ też wizytę u dietetyka – w tej dość radykalnej zmianie diety powinien Cię wesprzeć profesjonalista.
Jeśli obawiasz się, że sam możesz nie podołać właściwemu rozplanowaniu nowego jadłospisu, rozważ wykupienie diety pudełkowej w opcji bez nabiału. Dieta Less Gluten & Dairy Free od Nice To Fit You, bez laktozy, pszenicy i czerwonego mięsa, jest wręcz stworzona dla osób, które zmagają się z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami, czyli również dla Ciebie! To będzie Twoja dietetyczna baza, w ramach której codziennie dostaniesz zestaw posiłków prosto pod drzwi Twojego mieszkania czy biura.
Co więcej, w ramach pakietu Basic, Plus lub Super+ każdego dnia możesz dowolnie zamieniać posiłki na te z innych diet (np. jeśli danego dnia masz ochotę na mięso lub tradycyjny pszenny makaron).
Dieta bez nabiału nie musi być wiecznym pasmem wyrzeczeń! Dzięki diecie od NTFY nie tylko zadbasz o zdrowy jadłospis, ale także przekonasz się, że nie musisz sobie odmawiać ulubionych smakołyków.