Strona główna » Dieta ketogeniczna – czekaj na pierwsze efekty już po tygodniu

Dieta ketogeniczna – czekaj na pierwsze efekty już po tygodniu

przez Redakcja

Poszukiwania skutecznej diety bywają żmudne. Keto dieta może być tym, czego szukasz. Przynosi oczekiwane rezultaty, a jej stosowanie nie jest uciążliwe w codziennym rytmie dnia. Poznając dietę można być zaskoczonym ilością tłuszczu, jaki jest w niej niezbędny. Jednak o dieta ketogeniczna daje efekty po tygodniu stosowania.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest jedną z częściej wspomnianych diet. Jej głównym założeniem jest ograniczenie węglowodanów w codziennych posiłkach oraz zwiększenie ilości tłuszczów.  Czyni to z niej dietę niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Poza dokonaniem zmiany w komponowaniu posiłków, o czym więcej informacji można znaleźć w artykule z przepisami, istotne jest żeby wprowadzić organizm w stan zwany ketozą. Powoduje on spalanie tkanki tłuszczowej, czyli zapasów tłuszczu, znajdujących się w organizmie.

Prawidłowa dieta ketonowa wymaga, aby w przygotowywanym jadłospisie znajdowało się od 75% do 90% tłuszczów. Pozostała ilość kalorii i tym samym energii powinna mieć swoje źródło w węglowodanach oraz białkach. Najlepsze proporcje to: 5% węglowodanów, 25% białek, 70% tłuszczów. Trzeba starannie je dobrać. Najlepiej, aby pochodziły one z olejów roślinnych, masła, oliwy z oliwek, tłustych rodzajów mięsa.

Ketoza – co to jest i  jak zacząć?

Wspomniany już stan ketozy przyczynia się do osiągnięcia dobrych efektów stosowania diety. To właśnie dzięki niemu spalana jest tkanka tłuszczowa znajdująca się w organizmie. Polega on przede wszystkim na tym, że w momencie rozpadania się tłuszczu ilość ciał ketonowych zaczyna przewyższać ilość glukozy. Same ciała ketonowe powstają w procesie utleniania kwasów tłuszczowych. Z uwagi na to, że powinno być ich w tym procesie więcej, niż glukozy, stopniowo zastępują ją w szlakach metabolicznych. To z kolei mobilizuje organizm do spalania swoich zasobów tłuszczu, znajdujących się właśnie w kłopotliwej na co dzień tkance tłuszczowej oraz do spalana tłuszczów dostarczanych w pożywieniu. Zaletą ketozy jest użytkowanie zarówno tłuszczu z organizmu, jak i znajdującego się w posiłkach. Spalanie w procesie ketozy daje zarówno utratę zbędnych kilogramów, jak również dostarcza energii, przyspiesza proces metabolizmu oraz poprawia koncentrację.

Kiedy będą efektów – dieta ketogeniczna?

Dieta ketonowa jest dietą smaczną i jednocześnie skuteczną o czym szerzej pisze portal bonavita.pl w artykule bonavita.pl/dieta-ketogeniczna-przykladowy-jadlospis-oraz-zrodla-produktow. Jej zaletą jest nie tyle możliwość utraty zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim ich utrata bezpieczna dla organizmu. Dobrze prowadzona keto dieta pozwala na stracenie 1-2 kilogramów w ciągu jednego tygodnia. Jest to zdrowsze dla organizmu, niż gwałtowna utrata wagi oferowana przez wiele innych diet. To również gwarancja utrzymania osiągniętego efektu, mniejsze ryzyko efektu jo-jo.

Żeby uzyskać oczekiwane efekty konieczne jest prawidłowe zbilansowanie, aby dieta ketogeniczna dała efekty po tygodniu. Oznacza to konieczność planowania posiłków i ich składu, żeby w jadłospisie znalazły się odpowiednie ilości tłuszczu, węglowodanów i białka. W razie konieczności można skorzystać ze stron internetowych ułatwiających planowanie zakupów, liczenie kalorii oraz podpowiadających przepisy. Z gotowymi przepisami znacznie łatwiej jest przygotować posiłki, nie tylko na jeden dzień, lecz nawet na cały tydzień.

Wnioski

Stosowanie diety ketogenicznej przyczynia się do stopniowego zmniejszania wagi, jak również dostarcza zastrzyku energii. Zazwyczaj odchudzanie powoduje spadek sił, zmniejsza możliwości fizyczne. Dzięki ketozie nie dochodzi do takich sytuacji, poprawia się chęć do działania, przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej. Z diety tego rodzaju z powodzeniem korzystają sportowcy, jak i osoby uprawiające minimalną aktywność sportową. Nie jest ona jednak wskazana dla tych, którzy mają problemy z wątrobą albo trzustką.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej