Strona główna » Dieta zwiększająca płodność – jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Dieta zwiększająca płodność – jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

przez Redakcja
Dieta zwiększająca płodność

Staranie się o dziecko nie zawsze jest łatwe. Wiele par mimo dyspozycji medycznej obydwojga partnerów nie jest w stanie wydać na świat potomstwa. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być dieta. Warto przy planowaniu zwiększenia rodziny zastanowić się nad tym, co jemy i jak wpływa to na możliwości reprodukcyjne naszego organizmu. Dieta zwiększająca płodność może pomóc nam doczekać się upragnionego maluszka.

Dieta a hormony – jak wpływają na siebie w naszym organizmie?

Niektórzy mogą zastanawiać się, jak właściwie to, co jemy, może mieć wpływ na naszą płodność. Odpowiedź jest stosunkowo prosta i intuicyjna – hormony. Dieta ma wpływ na ich optymalne wydzielanie i ilość w organizmie. Może mieć to wpływ na proces rozrodczy na przykład przy nieprawidłowej owulacji. Manipulowanie hormonami przez dietę może też zmniejszyć płodność, jednak nie tym się zajmujemy w niniejszym tekście. Odpowiednie odżywianie może mieć na przykład wpływ na poziom insuliny. U mężczyzn przyczynia się do zwiększenia ilości i jakości nasienia oraz poziomu testosteronu.

Tłuszcze i węglowodany – podstawa diety dla płodności

Dobra dieta zwiększająca płodność powinna być przede wszystkim zbilansowana i różnorodna, jednak jest parę produktów i składników odżywczych, które mogą przynieść wyjątkowe skutki. Pamiętajmy przede wszystkim o tłuszczach i węglowodanach. Te pierwsze najlepiej przyjmować w odmianie roślinnej, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe wyraźnie zwiększą możliwość zajścia w ciążę. Przy tym warto unikać tłuszczów nasyconych, zawartych między innymi w tłustym mleku, śmietanie czy oleju palmowym.

Węglowodany z kolei najlepiej przyjmować w formie pełnowartościowej i niskoprzetworzonej. Zrezygnuj ze słodyczy, białego ryżu i pieczywa. Zamiast tego sięgnij po ryż brązowy czy razowy makaron – te produkty zawierają dużo błonnika, który pozytywnie wpłynie na naszą płodność. Przyjmowanie odpowiedniej ilości węglowodanów jest bardzo ważne, bowiem ich ilość wpływa na stężenie insuliny i glukozy we krwi. Te dwa hormony mają ogromny wpływ na całą gospodarkę hormonalną organizmu, w tym również tę jej część, która związana jest z rozmnażaniem. Dlatego tak istotna jest odpowiedzialna i przemyślana dieta – jej wpływ na układ hormonalny poważnie odbija się na płodności.

Jakie produkty jeść, aby zwiększyć płodność?

Jakie więc konkretnie składniki powinna zawierać dieta zwiększająca płodność? Ciekawą propozycją jest na przykład soczewica zawierająca liczne witaminy z grupy B, żelazo i cholinę. Zawarte w niej selen i cynk są niezbędne przy produkcji spermy, a białko roślinne zmniejsza ryzyko niepłodności. Do tego łatwo ją przyrządzić na wiele różnych sposobów. Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się glony, takie jak spirulina czy wakame – mogą one zmniejszać ryzyko poronień i regulują wydzielanie tarczycy. Młody jęczmień z kolei obniża stężenie cholesterolu i pomaga w problemach z erekcją. Pozytywnie wpływa też na płodność kobiet poprzez dużą zawartość żelaza. Jęczmień taki można dodawać do sałatek albo koktajli warzywnych.

Żelazo, jod, cynk i selen to te składniki, o których uzupełnianie powinniśmy zadbać, jeśli staramy się o dziecko. Pamiętaj też o witaminach – ich odpowiedni poziom pozwala równoważyć gospodarkę hormonalną, która jest bardzo ważna przy zachodzeniu w ciążę. Są również wyżej wspomniane tłuszcze i węglowodany przyjmowane po prostu w odpowiedniej formie.

Dieta zwiększająca płodność to przede wszystkim świadome, zdrowe wybory konsumenckie. Poznaj skład produktów, które jesz, sprawdź, jakich składników wpływających na płodność w nich brakuje. Każda przemyślana decyzja żywieniowa przybliża cię do zdrowej ciąży i bezpiecznego porodu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej