Strona główna » Hormon głodu i sytości, czyli odchudzanie pod kontrolą

Hormon głodu i sytości, czyli odchudzanie pod kontrolą

przez Redakcja

Jednego dnia czujesz się najedzona, a drugiego w ogóle nie masz apetytu? Zastanawiałaś się, dlaczego tak jest? Sprawdź, jak działa w Twoim organizmie hormon głodu i hormon sytości! 

Wczoraj zjadłaś przystawkę, dwudaniowy obiad, deser, na koniec wypiłaś filiżankę kawy ze spienionym mlekiem, a dzisiaj nie masz ochoty spróbować śniadania? Być może się zdziwisz, ale za Twój apetyt w dużej mierze odpowiadają hormony podwzgórza i przysadki mózgowej. Poznaj ich działanie i ujarzmij swój wilczy apetyt.

Hormon głodu i hormon sytości

Chcesz wyglądać szczupło i atrakcyjnie, ale kiedy stajesz na wadze, każdy dodatkowy kilogram masy ciała budzi w Tobie ogromne przerażenie? Próbujesz wprowadzać restrykcyjne diety, detox żywieniowy i wszystko na nic? Swoje napady głodu już nie raz tłumaczyłaś zbliżającym się cyklem menstruacyjnym? Walka z wagą bywa nierówna, ponieważ za takie wahania odpowiada hormon głodu i sytości, czyli grelina i leptyna. Odczucia te kontrolowane są przez mechanizm neuroprzekaźników zlokalizowanych w mózgu. Część boczna mózgu odpowiada za głód, a przyśrodkowa za sytość. Ośrodek nerwowy odbiera sygnały o aktualnym stanie organizmu i przewodu pokarmowego dzięki czterem sygnałom: motorycznym, metabolicznym, hormonalnym i termicznym. Jeżeli hormony podwzgórza i przysadki mózgowej przestaną działać prawidłowo, Twoja waga ciągle będzie nieunormowana, a odchudzanie po prostu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jak to działa?

Grelina, czyli hormon głodu, wysyła informację do mózgu, abyś coś zjadła. Jak się okazuje, im więcej tego hormonu wyprodukuje przysadka, tym większy będzie Twój apetyt. Poziom greliny spada jedynie po posiłku lub podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej, dlatego, aby unormować poczucie głodu, warto najzwyczajniej w świecie zacząć się więcej ruszać. Niestety, grelina gwałtownie podnosi się w trakcie posiłku. W tym przypadku powiedzenie: „Apetyt rośnie w miarę jedzenia” jest jak najbardziej prawdziwe. :) Hormon głodu zwiększa się również wtedy, gdy organizm ma za mało snu i jest zestresowany, stąd też bierze się tak dobrze znane Ci zajadanie stresów.

Dla odmiany hormon sytości, czyli leptyna, działa w zupełnie inny sposób. To ona wysyła do mózgu informację, że więcej nic nie wciśniesz i nie masz już ochoty na kolejną przekąskę. Im mniejszy poziom i słabszy sygnał leptyny, tym więcej musisz zjeść, aby w końcu poczuć sytość. Choć leptyna jest niezwykle pomocna w procesie odchudzania i u osób szczupłych jej poziom zazwyczaj bywa unormowany, osoby z nadwagą i podwyższonym hormonem sytości potrafią uodpornić się na jej działanie. W rezultacie poczucie głodu jest u nich o wiele silniejsze i niestety występuje znacznie częściej, stąd problemy z pohamowaniem apetytu. Na poziom leptyny, tak jak w przypadku graliny, oddziałuje ilość snu. Im mniej śpisz, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja waga wzrośnie.

Zmień swoje przyzwyczajenia

Jeżeli chcesz zachować równowagę między poziomem greliny a leptyny, zacznij od zmiany swoich przyzwyczajeń. Śpij w nocy około 7 – 8 godzin, aby budzić się wypoczętą. Unikaj obfitych posiłków kilka godzin przed snem. Najlepiej, jeżeli kolację zjesz do godziny 18.00, aby nie obciążać wieczorem żołądka. Postaraj się unikać stresujących bodźców. Poszukaj sposobu, aby po całym dniu w pracy odreagować i zapomnieć o problemach. Czasami wystarczy odrobina relaksu lub sport, by zresetować umysł i poczuć się o wiele lepiej. Jedz produkty o niskim indeksie glikemicznym, aby uniknąć problemów z podwyższonym poziomem cukru i funkcjonowaniem trzustki, która odpowiada za produkcję hormonu insuliny. Słodkie przekąski, które mają stłumić apetyt, zastąp orzechami lub świeżymi owocami.

Aby przyspieszyć efekty odchudzania, pozbyć się nadmiaru wody i utrzymać wagę, siegnij po sprawdzone produkty marki Noble Health, takie jak FIT BODY CONTROL, Get Slim MORNING & NIGHT CZY HYDRODREN. Suplementy diety kompleksowo zatroszczą się o Twoją sylwetkę, zmniejszą apetyt i pomogą Ci być każdego dnia fit!

Polecane produkty:

Fit Body Control
Get Slim Morning & Night
Hydrodren

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej