Strona główna » Jak dbać o nawilżenie skóry twarzy? Odkryj właściwości skwalanu

Jak dbać o nawilżenie skóry twarzy? Odkryj właściwości skwalanu

przez Redakcja

Skóra twarzy potrzebuje specjalnej, wieloetapowej pielęgnacji, by zachować zdrowy wygląd. Powinno się ją prawidłowo oczyszczać, złuszczać, a także nawilżać za pomocą odpowiednich składników. Jednym z nich jest skwalan, który ma podobne działanie do kwasu hialuronowego. Warto włączyć go do codziennej pielęgnacji, by skóra twarzy wyglądała pięknie i zdrowo.

Skwalen czy skwalan?

Szukając informacji na temat skwalanu, można natknąć się także na nieco inną nazwę – skwalen. Czy w takim razie obie są prawidłowe? Zdecydowanie tak, różnica polega jedynie na pochodzeniu tych substancji. Skwalen to lipid estrowy i naturalny składnik ludzkiego organizmu, który występuje w skórze i wydzielany jest przez naskórek. Nie ma smaku, zapachu i jest bezbarwny. Jego właściwości zostały odkryte podczas badań prowadzonych nad rekinami w latach 60. Zadziwiające było to, że zwierzęta te żyją na dużych głębokościach, w miejscach, gdzie zawartość tlenu i promieni słonecznych jest niewielka. Okazało się, że odpowiedzialny jest za to skwalen, pełniący funkcję ochronną w procesie promieniowania i utleniania.

Skwalen występuje także w ludzkiej skórze i jest naturalnym składnikiem warstwy ochronnej. Ma właściwości regenerujące, odżywiające i antybakteryjne, sprawia, że skóra wygląda pięknie i młodo. Niestety naturalna substancja ulega szybkiemu rozkładowi, gdy wystawiona jest na promieniowanie UV i działanie tlenu. Aby zachować jego właściwości, naukowcy wysycili wiązania i tak powstał skwalan. To substancja nasycona, która znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, pomagając kobietom na całym świecie dbać o piękno skóry twarzy.

Skwalan utrzymuje wilgoć w skórze

Aby skóra wyglądała na piękną i młodą, musi być nawilżona. Tu z pomocą przychodzi skwalan, który pomaga utrzymać wilgoć w skórze, ma właściwości regeneracyjne, antybakteryjne i odżywiające. Jest uwodornioną wersją skwalenu, dzięki czemu wspiera skórę, ale ma stabilniejszą formę. Kosmetyki, które w składzie mają właśnie skwalan, pomogą w walce z suchą i popękaną skórą. To również substancja, która wzmocni i odbuduje warstwę lipidową, a co za tym idzie – bardzo dobrze ją nawilży.

Dzięki skwalanowi, skóra twarzy będzie nie tylko miękka i elastyczna, ale również chroniona przed namnażaniem się złych bakterii i grzybów. Substancja ta jest też silnym antyoksydantem, dlatego ochroni skórę przed utlenianiem i wolnymi rodnikami. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom przyspieszy także gojenie się mikrouszkodzeń i zniweluje stany zapalne. Dodatkowo jest zupełnie hypoalergiczna, dlatego nawet największe stężenie, nie będzie w stanie zaszkodzić skórze twarzy.

Gdzie znajdziemy skwalan?

Bardzo często wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, gdyż świetnie przewodzi składniki aktywne w głąb skóry. Można kupić go, jako oddzielny składnik, zamknięty w buteleczce lub składowa gotowego produktu na drogeryjnej i aptecznej półce. Półprodukt można dodać do ulubionego kremu, podczas wieczornej pielęgnacji, dzięki czemu skóra będzie lepiej nawilżona. Dostępny jest także w różnego rodzaju balsamach, tonikach, czy kremach oraz jako składnik serów (np. z retinolem).

Polecany dla skóry suchej i normalnej

Skwalan polecany jest osobom, które mają skórę normalną lub suchą. Bez ograniczeń mogą go stosować kobiety dojrzałe, które chcą przywrócić nawilżenie i zdrowy wygląd skórze twarzy. Jeśli jednak mamy do czynienia ze skórą tłustą, nie powinno się go wykorzystywać do codziennej pielęgnacji. Można korzystać z jego dobrodziejstwa tylko raz na jakiś czas. Spowodowane jest to oleistą konsystencją, która może przyczynić się do zapychania porów i powstawania zaskórników. Jeśli jednak skóra potrzebuje nawilżenia, skwalan będzie idealnym wsparciem, który zapewni pożądany efekt.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej