Strona główna » Jak zbudowane są włosy? Kosmyki pod mikroskopem

Jak zbudowane są włosy? Kosmyki pod mikroskopem

przez Redakcja

Według definicji włos to nitkowaty i wyspecjalizowany wytwór naskórka, który występuje tylko u ssaków. Rodzaje włosów są jednak różne. Warto wiedzieć o nich trochę więcej, bo w końcu mamy je niemal na całym ciele. Jak zbudowane są włosy?

Włosy to wbrew pozorom bardzo złożone pod względem budowy struktury. Każdy, nawet najdrobniejszy włos na naszym ciele, wyrasta z mieszka włosowego. Na całym ciele mamy około 5 milionów mieszków, z czego +/- 150 tysięcy znajduje się na skórze głowy. Mieszki włosowe występują niemal na całym ciele z wyjątkiem np. wewnętrznej części dłoni.

Ciekawostka: Mieszki włosowe pojawiają się już między 9 a 22 tygodniem życia płodowego. To dlatego niektóre dzieci rodzą się z bujną czupryną!

W mieszkach znajdują się komórki odpowiedzialne na wzrost włosów, gruczoły łojowe oraz mięśnie przywłosowe. To właśnie z mieszkiem złączona jest podskórna część włosa. W dużym uproszczeniu każdy włos składa się właśnie z korzenia oraz łodygi, czyli tego fragmentu, który wystaje ponad powierzchnię skóry. Oczywiście można zagłębiać się w to bardziej, ale dla ogólnego rozeznania się w tej sprawie wystarczy taki podział.

Jeśli mówimy o budowie włosów, nie sposób nie powiedzieć o porowatości. Co to jest porowatość włosów? Otóż łodyga każdego włosa zbudowana jest z rdzenia (nie występuje w przypadku cienkich włosów), kory włosa oraz osłonki (to najbardziej zewnętrzna część). Osłonka zbudowana jest z kilku warstw spłaszczonych łusek z keratyny, które nachodzą na siebie jak dachówki. Przerwy między nimi określa się jako pory, stąd określenie porowatości.

Ciekawostka: Włosy mogą mieć trzy rodzaje porowatości – niską, średnią oraz wysoką – w zależności od tego, jak mocno odchylone od łodygi są łuski.

Trzeba wiedzieć, że budowa włosów ma wpływ na ich funkcje. Po co są nam włosy? To one zapobiegają wychładzaniu organizmu. Zwłaszcza na głowy włosy spełniają funkcję termoregulacyjną i ochronną, choć w przypadku ludzi jest już ona nieco ograniczona w porównaniu z innymi ssakami. Nie mniej jednak stan włosów odzwierciedla ogólną kondycję organizmu.

Ciekawostka: Włosami są również rzęsy oraz brwi. Pierwsze ochraniają oko przed zanieczyszczeniami, a drugie przed napływaniem potu z czoła.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej