Strona główna » Jakie młynki do kawy wybierać?

Jakie młynki do kawy wybierać?

przez Redakcja
Jakie młynki do kawy wybierać?

Wielu osobom młynki do kawy kojarzą się z babcinymi kuchniami i ręcznymi akcesoriami, w których ziarna zmieniały się w formę idealną do zalania wrzątkiem. Tak się przygotowywało klasyczną kawę po turecku nazywaną przez wielu plujką, a w czas kryzysu czekało na nią kilka dolewek. Czasy się zmieniły i obecnie nie ma problemu ani z zakupem doskonałej kawy ani z wyborem różnego rodzaju akcesoriów, które pozwalają przygotować ulubiony napój. Producenci zaskakują nowoczesnymi rozwiązaniami, więc bez problemu można dopasować najlepsze młynki do kawy do swoich potrzeb.

Dlaczego warto mielić kawę?

Młynki do kawy są cenione przez baristów i chętnie wykorzystywane w domach. Świeżo zmielone ziarna są gwarancją doskonałych aromatów oraz smaku, które od samego rana będą wprowadzać dobry nastrój. Poza tym wiele osób samodzielnie przygotowuje ziarna, ponieważ wówczas mają pewność, że nie znajdą się w napoju polepszacze smaku czy inne dodatki. Oczywiście młynki do kawy są dostępne w różnych wariantach, więc warto sobie odpowiedzieć, czego się tak naprawdę potrzebuje.

Kluczowym aspektem będzie rodzaj noża. Tu młynki do kawy można podzielić na ręczne i żarnowe, ostrzowe, ceramiczne czy stalowe. Poza tym koniecznie trzeba sprawdzić rozmiar, moc i pojemność. Wiele osób wybiera niewielkie urządzenia, ponieważ przygotowują kawę tylko dla siebie, a inni chętnie sięgną po wielozadaniowe młynki do kawy, które zmielą ziarna na wiele filiżanek. Dobrze jest sprawdzić, czy urządzenie ma regulację stopnia zmielenia kawy oraz odpowiednie systemy zabezpieczeń. Wśród tych najważniejszych wymienia się ochronę  przed włączeniem z niepoprawnie zamontowanym pojemnikiem lub całkowicie odsłoniętymi ostrzami. Młynki do kawy często są też wyposażone w antypoślizgowe nóżki.

Jakie młynki do kawy wybrać?

Odpowiedź jak zawsze brzmi: to zależy. Można sięgnąć po młynki do kawy ręczne lub też zdecydować się na automatyczne. W tej drugiej kategorii znaleźć można opcje żarnowe i ceramiczne. Oczywiście warto również wziąć pod uwagę rodzaj kawy, bowiem grubo zmielone ziarna nie będą się nadawać do wszystkich napojów. I dlatego właśnie automatyczne młynki do kawy mają ustawienia grubości mielenia kawy. W domowym użytkowaniu doskonale sprawdzi się urządzenie o mocy 100 W. W kawiarni trzeba mieć ten o parametrach co najmniej 200 W.

Najlepszej jest sięgać po młynki do kawy wolnoobrotowe, ponieważ nie będą one nagrzewać kawy, a tym samym zapobiegną utracie cennych aromatów. Co istotne, te urządzenia są także rewelacyjne do mielenia przypraw, orzechów, a nawet cukru. Najlepszy efekt można uzyskać w młynkach żarowych, które po prostu miażdżą ziarna i sprawiają, że napój ma czysty doskonały smak.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej