Strona główna » Jakie perfumy wybrać na lato?

Jakie perfumy wybrać na lato?

przez Redakcja
Jakie perfumy wybrać na lato?

Perfumy mają “ubierać” w zapach i sprawiać, że nosząca je osoba będzie się czuła dobrze, pewnie i świeżo. To szczególnie ważne latem, kiedy każdy chce wyglądać wyjątkowo i pięknie. Jakie perfumy wybrać na lato, aby osiągnąć pożądany efekt?

  1. Lekkie kwiaty czy ciężkie piżmo?
  2. Woda perfumowana, toaletowa czy perfumy?
  3. Jak wybrać odpowiedni zapach?

Wybierając perfumy na lato, warto zwrócić uwagę na ich skład, dobór nut zapachowych oraz trwałość. Dobrze postawić na kilka wybranych zapachów, zamiast na jeden uniwersalny – wówczas można łatwiej wybrać perfumy, które będą idealnie pasować do okazji.

Lekkie kwiaty czy ciężkie piżmo?

Pomimo tego, że zapach to kwestia indywidualna – każdy lubi inny, istnieją pewne uniwersalne zasady doboru perfum na poszczególne pory roku. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że latem panują wysokie temperatury, które wpływają na odbiór niektórych zapachów. Stawiając na ciężkie piżmo lub drzewo sandałowe, można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego, a więc zamiast poczuć się czysto i świeżo, uzyskać wrażenie duszącego, mdlącego zapachu.

Na lato najlepsze są nuty lekkie i delikatne. Sprawdzają się więc zapachy owocowe, cytrusowe lub kwiatowe. Prym wiodą arbuz, melon, pomarańcza, mandarynka, ogórek, piwonie i frezje. Wśród propozycji dla panów co prawda pojawiają się piżmo i pieprz, uznawane za nuty ciężkie, jednak równie często można spotkać perfumy z dodatkiem zapachy cytryny, grejpfruta lub ziół.

Woda perfumowana, toaletowa czy perfumy?

Oprócz zapachu, warto wybrać również rodzaj perfum. Używając słowa “perfumy” często sięgamy po pewnego rodzaju skrót myślowy, ponieważ tym mianem określamy całą grupę produktów de facto nie będących prawdziwymi perfumami. Na rynku można bowiem znaleźć kilka rodzajów zapachów, które różnią się od siebie procentową zawartością substancji zapachowych.

Najtrwalsze są prawdziwe perfumy, których stężenie substancji zapachowych wynosi od 20 do 30%. Dzięki temu perfumy można wyczuć na skórze nawet po 12 godzinach od ich rozpylenia. Nieco mniejsze stężenie ma woda perfumowana (Eau de Parfum), zawierająca między 15 a 20% substancji zapachowych i utrzymująca się od około 6 do 12 godzin.

Jeszcze mniejsze stężenie ma woda toaletowa (Eau de Toilette). Ta zawiera od 5 do 15% substancji zapachowych, dzięki czemu jest wyczuwalna od 4 do 6 godzin. Najniżej w rankingu uplasowały się woda kolońska oraz woda odświeżająca, tzw. mgiełka do ciała. Mają one odpowiednio 2-4% i 1-3% stężenia substancji zapachowych, dlatego są wyczuwalne bardzo krótko, zazwyczaj nie dłużej niż 3 godziny.

Zatem mając wybór: perfumy, woda perfumowana a woda toaletowa, na lato warto wybrać ten wariant, który będzie najodpowiedniejszy do codziennych aktywności. Na wielkie okazje sprawdzą się lekkie i delikatne perfumy, na co dzień do biura woda perfumowana, a na wyjście na randkę lub zakupy z przyjaciółmi – woda toaletowa.

Jak wybrać odpowiedni zapach?

Najtrudniejsza w wyborze perfum na lato jest decyzja dotycząca zapachu. Lepsze będą owoce cytrusowe czy kwiaty? To kwestia indywidualna, dlatego przed zakupem warto dokładnie poznać skład perfum i sprawdzić, czy znajdują się w nich ulubione nuty zapachowe. Jeśli jest taka możliwość, dobrze również zweryfikować jak zapach zachowuje się po rozpyleniu na skórę.

Perfumy reagują bowiem ze związkami obecnymi na skórze człowieka, dlatego na każdej osobie te same perfumy pachną inaczej. Wypróbowanie kilku zapachów pozwoli wybrać ten, z którym czujemy się najlepiej.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej