Strona główna » Kąpiel w basenie a suchość pochwy

Kąpiel w basenie a suchość pochwy

przez Redakcja

Basen niewątpliwie jest najbezpieczniejszym miejscem do pływania. Przezroczysta woda, dno bez piachu, kamieni czy wodorostów i stała opieka ratownika. Niestety kąpiele w basenie nie sprzyjają higienie miejsc intymnych, szczególnie u kobiet. Paradoksalnie, woda zamiast nawilżać, wysusza najbardziej wrażliwe szczęści ciała kobiety.

Problem suchości pochwy dotyczy wielu kobiet, szczególnie w okresie menopauzalnym. Przyczyną jest stopniowe wygasanie czynności jajników, spadek poziomu hormonów płciowych, a co za tym idzie spadek naturalnego nawilżenia pochwy. Jednak młode kobiety w wieku rozrodczym, które regularnie uczęszczają na baseny, coraz częściej zauważają u siebie podobny problem. Winowajcą nie jest przedwczesna menopauza, ale chlor znajdujący się w wodzie i zmieniający jej pH. Można oczywiście szukać tylko basenów z wodą ozonowaną, ale nie zawsze jest to proste. Ciągle jeszcze na większości basenów dla zachowania czystości wody stosuje się chlorowanie. Trzeba więc sobie radzić inaczej.

Basen, chociaż kojarzy się z miejscem aktywności fizycznej i dbałości o zdrowie, potrafi także nieprzyjemnie zaskoczyć, dlatego korzystając z basenu nie można zapomnieć o wzmożonej higienie miejsc intymnych. Każda wizyta na basenie powinna się zakończyć prysznicem z obowiązkowym użyciem żelu do higieny intymnej dla kobiet. Ale uwaga! Wzięcie prysznica na basenie absolutnie nie zwalnia z powtórzenia tej czynności w domu. Toalety i łazienki w miejscach publicznych bardzo rzadko są wolne od bakterii chorobotwórczych. Z tego samego powodu odradza się siadanie na mokrym brzegu basenu, nigdy nie wiadomo kto wcześniej tam siedział i jakie pamiątki po sobie zostawił. Przy korzystaniu z publicznego leżaka dobrze jest przykryć go własnym ręcznikiem. 

Przy częstych wizytach na basenie problem suchości pochwy najprawdopodobniej będzie powracał, nawet przy maksymalnym zachowaniu higieny miejsc intymnych. W takiej sytuacji dobrze jest sięgnąć po środek nawilżający pochwę, można go znaleźć między innymi na www.hydrovag.pl. Zastosowanie go znacząco podniesie jakość życia seksualnego, gdyż jak wiadomo, suchość pochwy wywołuje ból podczas współżycia.

Młodzi ludzie, planując dziecko, marzą o tym, by począć je w niezwykłych okolicznościach, na przykład właśnie na basenie lub w saunie. Ponieważ plan ten obarczony jest pewnym ryzykiem warto wiedzieć, kiedy można je podjąć. Pomocny w takiej sytuacji będzie kalkulator dni płodnych dostępny na: www.kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej