Strona główna » Kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka

przez Redakcja
kaszel u dziecka

Kaszel to naturalny odruch organizmu, który pozwala oczyścić drogi oddechowe. Nie zawsze jest objawem choroby, ale również alergii, kontaktu z kurzem czy drażniącą substancją. Pierwszym wyborem w przypadku wystąpienia tej dolegliwości są syropy dla dzieci, które łagodzą odruch kaszlu. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny i rodzaje kaszlu, by pomóc maluchowi zwalczyć męczącą dolegliwość.

Przyczyny kaszlu u dziecka

Kaszel może być wywołany infekcją wirusową lub bakteryjną. Wówczas pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak katar, ból głowy, gorączka lub osłabienie. Suchy kaszel może świadczyć o zapaleniu krtani. Dziecko z trudem oddycha, pojawia się obrzęk błony śluzowej krtani. Zdarza się, że kaszel jest objawem poważniejszych chorób, np. zapalenia oskrzeli. Jest to choroba wywołana wirusem. Jego cechą charakterystyczną jest wydłużona faza oddechowa, trudności w mówieniu i oddychaniu. Preparatami łagodzącym te dolegliwości są przede wszystkim syropy dla dzieci oraz bezpieczny dla zdrowia syrop dla niemowlaków.

Zapalenie oskrzelików jest najczęściej diagnozowane u niemowląt. Przejawia się pojawieniem dużej ilości wydzieliny w drogach oddechowych. Zapalenie płuc to jedna z groźniejszych chorób układu oddechowego, która może nie dawać wyraźnych objawów. Przy zapaleniu płuc można zaobserwować nie tylko kaszel, ale również ból w klatce piersiowej, duszności i gorączkę. Kaszel może być również objawem alergii np. na pyłki traw lub sierść zwierząt. Należy pamiętać, że nieleczona alergia może przeobrazić się w astmę.

Suchy i mokry kaszel

Suchy kaszel, zwany produktywnym, najczęściej pojawia się na początku choroby. Nie przynosi dziecku żadnej ulgi, ponieważ nie następuje odksztuszanie wydzieliny. W przypadku suchego kaszlu bardzo ważne jest nawilżanie błony śluzowej gardła np. poprzez syropy dla dzieci. Chyba najskuteczniejszym składnikiem syropu dla niemowlaków i starszych dzieci jest wyciąg z prawoślazu lekarskiego.

Mokry kaszel charakteryzuje się odksztuszaniem zalegającej wydzieliny. Jest określany jako produktywny i daje ulgę w oddychaniu. W gęstym i lepkim śluzie znajdują się martwe i żywe drobnoustroje – odruch kaszlu oczyszcza z nich drogi oddechowe.

Nie tylko syropy dla dzieci potrafią skutecznie złagodzić kaszel suchy, ale również nawilżanie powietrza w pomieszczeniach oraz inhalacje z olejków – eukaliptusowego, lawendowego, herbacianego, geraniowego oraz z drzewa sandałowego.

Jak leczyć kaszel?

Jest wiele sposobów na leczenie kaszlu. Jednym z nich jest syrop z cebuli. O ile osoba dorosła przełknie ten nieprzyjemny w smaku preparat, o tyle dziecko może nie chcieć go pić. Lepszym rozwiązaniem jest słodki syrop dla niemowlaków i starszych dzieci. Powinien zawierać składniki pochodzenia naturalnego jak syrop na kaszel dla dziecka Apicold z prawoślazem i miodem. Niezastąpione w leczeniu kaszlu są wyciąg z prawoślazu lekarskiego o działaniu osłonowym na górne drogi oddechowe oraz bakteriobójczy propolis. Warto, aby syrop dla niemowlaków i dzieci zawierał miód, który nie tylko łagodzi kaszel, ale także wspiera odporność organizmu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej