Strona główna » Kiedy powinniśmy usunąć pieprzyki z naszej skóry?

Kiedy powinniśmy usunąć pieprzyki z naszej skóry?

przez Redakcja
Kiedy powinniśmy usunąć pieprzyki z naszej skóry

Pewne zmiany na naszym ciele mogą mieć charakter chorobowy, dlatego wszystkie znamiona i pieprzyki powinniśmy mieć pod stałą kontrolą. Można usuwać zarówno znamiona, które nam się nie podobają ze względów wizualnych, jak i te, które niepokoją lekarza. Pieprzyki i znamiona nie mają znaczenia jedynie estetycznego, ale mogą też być początkiem zmian chorobowych. Kiedy należy być szczególnie ostrożnym? Kiedy zmiany na skórze należy usuwać?

Co to są pieprzyki?

Pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, to miejsca na skórze, w których nagromadziły się komórki barwnikowe, melanocyty. Jedni ludzie mają ich bardzo dużo, inni kilka na całym ciele. Tendencję te dziedziczymy po naszych rodzicach. Same w sobie pieprzyki nie są groźne, ale należy mieć na nie uwagę. Szczególnie niebezpieczne są te znamiona, które są wystawione na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Jeśli masz więc pieprzyki na szyi lub dekolcie, chroń je przed opalaniem i nie wystawiaj na słońce niepotrzebnie. Niebezpieczeństwo istnieje też, gdy mamy pieprzyki w miejscach, które są często narażane na podrażnienia mechaniczne, np. przez pasek lub ramiączko. Wszystkie takie znamiona możemy usunąć, by uniknąć ryzyka z nimi związanego, jeszcze zanim zaczniemy podejrzewać zmiany chorobowe. Oczywiście wiele osób decyduje się na usuwanie znamion ze względów wyłącznie estetycznych.

Kiedy znamię staje się niebezpieczne?

Usuwanie znamion jest szczególnie ważne, gdy niepokoi nas ich wygląd. Jeśli jesteś posiadaczem wielu pieprzyków pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza dermatologa, by mieć pod kontrolą ich stan. Powinniśmy być zaniepokojeni, gdy znamię się powiększa, zmienia się jego kolor, lub widzimy, że jest podrażnione, podpuchnięte lub zbiera się w nim wydzielina. Wtedy jak najszybciej zgłośmy się do lekarza.

Groźne dla zdrowia są pieprzyki, które mają asymetryczne kształty, których krawędź jest postrzępiona i nierówna, mają nierównomierne zabarwienie i powiększają się zauważalnie szybko. Profesjonalną konsultację dermatologiczną uzyskasz w klinice Medistica Medycyna + Piękno w Krakowie. Na podstawie badania dermatoskopowego lekarz może zalecić usunięcie zmiany barwnikowej lub dalszą jej kontrolę.

Laser zapewnia bezpieczne usunięcie znamienia

Pieprzyki oraz wszelkie znamiona barwnikowe można usuwać za pomocą lasera. Profesjonalne i fachowe laserowe usuwanie znamion w Krakowie najlepiej wykonać w klinice Medistica Medycyna + Piękno, gdzie znajdziesz zarówno rzetelną konsultację przed zabiegiem, jak i komfortowe wykonanie zabiegu. Pojedynczy zabieg trwa od 30 do 60 minut i wykonuje się go w pozycji siedzącej lub leżącej. Efekt widoczny jest już po jednym zabiegu, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Jeśli zmiana nie znajduje się w widocznym miejscu, możesz spokojnie iść do pracy i nie potrzebujesz zwolnienia lekarskiego. Treningi i wizyty w saunie powinny odbyć się po konsultacji z lekarzem. Zabiegu nie powinno wykonywać się w ciąży oraz, gdy dane miejsce na skórze jest zakażone. Dzięki działaniu lasera można usunąć nawet zmiany znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Wiązka światła laserowego doprowadza do powierzchniowego odparowania znamienia, ale także usuwa to, co znajduje się głębiej.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej