Strona główna » Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej twarzy – czy to bezpieczne?

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej twarzy – czy to bezpieczne?

przez Redakcja
Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej twarzy

Kwas hialuronowy to środek bardzo często stosowany w medycynie estetycznej. Zwykle stanowi podstawę wypełniaczy wykorzystywanych do modelowania twarzy czy sylwetki. Nie pozostaje bez znaczenia także dla jakości skóry – w ramach mezoterapii pozwala efektywnie ją zagęścić i nawilżyć, co przekłada się na późniejszy efekt wizualny. Na czym polega działanie tej substancji i czy nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla zdrowia?

Czym jest kwas hialuronowy i gdzie występuje?

To polisacharyd, który występuje w każdym żywym organizmie i zawsze ma taką samą budowę – zarówno u człowieka, jak i bakterii jednokomórkowej. Kwas hialuronowy to naturalny składnik międzykomórkowej macierzy skóry właściwej. Jakie ma właściwości? Skutecznie łączy cząsteczki wody, gwarantując skórze odpowiednie nawilżenie. Im starszy jest organizm, ilość kwasu maleje – czterdziestolatek będzie miał go o połowę mniej niż osoba w wieku dwudziestu lat. To właśnie z tego powodu stopień nawilżenia i sprężystość skóry z czasem spada, a w efekcie pojawiają się widoczne zmarszczki.

Współczesna medycyna estetyczna twarzy – gdzie jest miejsce dla kwasu hialuronowego?

W XXI wieku efekty starzenia da się skutecznie spowolnić zarówno jeśli chodzi o skórę, jak i tkankę podskórną. W ramach medycyny estetycznej kwas hialuronowy wykorzystuje się np. do:

  • stymulacji procesów regeneracyjnych organizmu wpływających na wygląd i jakość skóry;
  • korekcji niekorzystnych zmian skórnych wynikających z wieku, np. do tworzenia wypełniaczy.

Powiększanie ust, wypełnianie zmarszczek czy modelowanie rysów twarzy z wykorzystaniem tej substancji jest przeważnie bezpiecznie i nieinwazyjne. Co więcej, efekty takich zabiegów widać niemal od razu. Wypełniacze powstałe na bazie kwasu hialuronowego stosuje się także w celu:

  • powiększania czy odbudowy policzków;
  • odbudowy skroni;
  • korekcji kształtu nosa;
  • odbudowy niekorzystnych zmian po zabiegu czy operacji.

Ze względu na to, że substancja ta występuje w skórze naturalnie, nie ma obaw o wystąpienie reakcji alergicznych przy jej zastosowaniu. Zabiegi czy operacje powinny być oczywiście realizowane przez kompetentnego lekarza i z użyciem preparatów najwyższej jakości.

Kwas hialuronowy w praktyce. Jakie ma właściwości?

Wypełniacze stosowane w zabiegach estetycznych zawierają kwas hialuronowy w postaci usieciowanej. Taka forma chroni jego cząsteczki przed rozkładem przez hialuronidazę (enzym skórny), a jednocześnie nadaje mu specyficznych właściwości – podkreśla manager Tarkiewicz Clinic z Lublina.

W zależności od nich rozróżnia się kilka rodzajów wypełniaczy hialuronowych. Każdy z nich może mieć inną:

  • gęstość;
  • lepkość;
  • zdolność do przyłączania cząsteczek wody;
  • moc sieciowania.

Te cechy wpływają z kolei na zastosowanie kwasu hialuronowego w konkretnych przypadkach. Niektóre lepiej nadadzą się np. do wypełniania zmarszczek, inne efektywnie powiększą policzki, choć podstawowym składnikiem w każdym z nich jest ta sama substancja.

Warto wiedzieć, że istnieje także kilka kluczowych przeciwwskazań do zastosowania kwasu hialuronowego w modelowaniu twarzy. Zanim zdecydujesz się na zabieg, udaj się na specjalistyczną konsultację i wyklucz ewentualne ryzyko powikłań.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej