Strona główna » Leczenie żylaków – kiedy zgłosić się do lekarza?

Leczenie żylaków – kiedy zgłosić się do lekarza?

przez Redakcja
Leczenie żylaków – kiedy zgłosić się do lekarza?

Żylaki są jedną z najczęstszych chorób układu krwionośnego osób dorosłych. Powstawaniu i rozwojowi zmian sprzyja wiele czynników, a do najpowszechniejszych można zaliczyć m.in. otyłość oraz długie przebywanie w pozycji stojącej. Kiedy należy rozpocząć leczenie żylaków? Jak wyglądają metody terapii niewydolności żył?

Jak powstają żylaki?

Żylaki to wydłużone i poszerzone żyły powierzchniowe, które przybierają charakterystyczny, uwypuklony oraz poskręcany wygląd. Najczęściej występują w okolicach kończyn dolnych – łydek i kolan – jednak zdarzają się niewydolności żylne np. w obrębie ud. Przyczyn ich powstawania jest niezwykle wiele, ale specjaliści wskazują, że głównym źródłem problemu są czynniki genetyczne.

Warto wiedzieć: Wrodzone osłabione ściany żył oraz nieprawidłowo działające zastawki żylne mogą prowadzić do wstecznego przepływu krwi, a w rezultacie wydłużenia, a także poszerzenia naczyń krwionośnych i powstania żylaków.

Powstawanie żylaków może przyspieszyć wiele czynników środowiskowych – należą do nich:

  • nadwaga i otyłość;
  • siedzący tryb życia;
  • brak regularnej aktywności fizycznej;
  • przebyta zakrzepica żył powierzchniowych[1].

Żylaki mogą przyjmować różne postacie – wyróżnia się teleangiektazje (tzw. pajączki naczyniowe), żylaki siatkowate oraz żylaki głównych pni żylnych[2]. Każdy rodzaj niewydolności żył warto skonsultować z lekarzem specjalistą (dotyczy to także stanu bezobjawowego, głównie o znaczeniu kosmetycznym).

Jak przebiega leczenie żylaków nóg?

Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia żylaków istotne jest dokładne zbadanie problemu, z którym boryka się chorujący. Jednym z podstawowych badań diagnostycznych jest USG Doppler, w którym przy użyciu fal ultradźwiękowych oceniany jest sposób transportu krwi we wszystkich typach naczyń krwionośnych. Następnie, na podstawie zebranego wywiadu oraz ocenie stanu zdrowia, lekarz decyduje o rodzaju terapii oraz o konieczności przeprowadzenia zabiegu. Wśród najpowszechniejszych metod leczenia wyróżnia się:

  • leczenie uciskowe – polegające na noszeniu dostosowanych do potrzeb pacjenta podkolanówek lub pończoch leczniczych;
  • leczenie chirurgiczne – stosowane u osób, u których stwierdzono występowanie niewielkich żylaków lub pajączków naczyniowych;
  • leczenie operacyjne – najczęściej wykonywane są u pacjentów, których pojawiają się silne dolegliwości bólowe oraz liczne powikłania niewydolności żylnej[3].

Rodzaj czynności medycznych uzależniony jest od wyników badań chorego i jego stanu zdrowia. Przykładowo, w przypadku skleroterapii – nieoperacyjnej metody leczenia żylaków – specjalista wykonuje wkłucia cienkimi igłami insulinowymi zawierającymi środek obliterujący, który prowadzi do zwłóknienia i zwężenia żył. Liczba tego typu zabiegów jest zależna od występujących zmian chorobowych[4]. Chcesz rozpocząć leczenie żylaków z pomocą skleroterapii? W takim razie sprawdź najbliższy wolny termin poradni chirurga naczyniowego w jednej z łódzkich przychodni Salve.

Objawy zapalenia żylaków. Kiedy udać się do specjalisty?

Pojawienie się żylaków na kończynach dolnych nietrudno przeoczyć – pojawiające się pajączki, popękane naczynka i niebieskie uwypuklenia na skórze są zauważalne gołym okiem. Szczególną czujność powinny wykazywać osoby, u których niewydolność żylna jest dziedziczna. Najczęściej narażone są na nie kobiety, a ryzyko pojawienia się zmian w szerokości naczyń krwionośnych wrasta wraz z wiekiem.

Jakie objawy powinny skłonić chorującego do podjęcia leczenia żylaków nóg? Do lekarza warto zgłosić się, gdy borykasz się z:

  • dużym obrzękiem (np. w obrębie kostek) i bólem nóg;
  • zmianami w kolorze kończyn dolnych;
  • przebarwieniami i zaczerwienieniem w obrębie dotkniętej żyły;
  • otwartymi ranami[5].

Na wizytę u specjalisty powinny umówić się te osoby, którym żylaki kończyn dolnych przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu lub chcą pozbyć się problemu z powodów estetycznych.

Pamiętaj: Nie bagatelizuj swojego stanu zdrowia. Choć w wielu przypadkach żylaki nie powodują żadnych powikłań, mogą stać się źródłem bolesnych stanów zapalnych.

Leczenie żylaków a profilaktyka

Niewydolność żylna – kończyn dolnych, czy też innych miejsc – może nieść za sobą różne konsekwencje. To, jak należy radzić sobie z powstałym problemem, zależy przede wszystkim od stopnia rozwoju dolegliwości. Na przykład w przypadku leczenia żylaków odbytu (nazywanych też hemoroidami) stosuje się dietę przeciwzaparciową i leki o działaniu przeciwzapalnym[6].

Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz profilaktykę żylaków, tym lepiej. W przeciwdziałaniu schorzenia sprawdzi się:

  • umiarkowana aktywność fizyczna – jak choćby jazda na rowerze czy pływanie;
  • odpowiednie żywienie – unikaj alkoholu i staraj się włączyć do diety produkty bogate w błonnik;
  • lekki i przewiewny strój – unikaj obcisłych ubrań z mocnymi ściągaczami i zacznij nosić podkolanówki lub pończochy uciskowe[7].

Jak widzisz, przeciwdziałanie żylakom nie jest skomplikowane. Pamiętaj jedynie, że w razie wystąpienia niepokojących objawów lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista z pewnością podpowie Ci, jak złagodzić symptomy choroby i zaproponuje możliwy rodzaj leczenia dolegliwości – choćby np. poprzez skleroterapię czy jedną z dostępnych metod operacyjnych.

[1] https://www.medme.pl/choroby/zylaki-konczyn-dolnych,595.html
[2] https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki
[3] https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki
[4] https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64141,skleroterapia
[5] https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki
[6] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy
[7] https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63361,profilaktyka-zylakow

Artykuł sponsorowany

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej