Strona główna » Łysienie plackowate: jak leczyć chorobę?

Łysienie plackowate: jak leczyć chorobę?

przez Redakcja

Chorego na łysienie plackowate poznamy praktycznie od razu. Zauważymy bowiem na skórze głowy i innych owłosionych strefach ciała łyse placki. Choroba dotyczy osób w różnym wieku i występuje nawet u bardzo młodych osób. W celu wdrożenia skutecznego leczenia konieczne jest poznanie przyczyn schorzenia. Współczesna medycyna oferuje wiele metod leczenia choroby.

Łysienie plackowate: opis choroby

Łysienie plackowate związane jest z przewlekłym zapaleniem mieszków włosowych. Naukowcy nie zbadali dokładnie przyczyn pojawienia się choroby. Powstanie łysych placków spowodowane jest przez skupiska zapalne. Łysienie plackowate może spotkać osobę w każdym wieku od dzieci do osób starszych. Choroba ma różne fazy nasilenia i może występować z okresowym zaostrzeniem objawów lub ich wycofaniem. Łyse place mają różny kształt i przyjmują różną wielkość. U każdego pacjenta przebieg choroby może mieć inny charakter.

Przyczyny łysienia plackowatego

Naukowcy poszukują przyczyn łysienia plackowatego w czynnikach genetycznych. Nawet 60% chorych mogło odziedziczyć chorobę po członkach swojej rodziny. Zauważono również częstsze występowanie choroby u bliźniąt jednojajowych lub bliskich krewnych. Duży wpływ mają zaburzenia autoimmunologiczne, czyli cukrzyca czy Hashimoto. Przyczyn choroby można szukać również w długotrwałym stresie i występowaniu silnych stanów emocjonalnych. Słabe krążenie skóry krwi również osłabi mieszki włosowe i może przyczynić się do wystąpienia choroby.

Leczenie łysienia plackowatego

Istnieją różne metody leczenia choroby. Jedną z nich jest stosowanie leków pobudzających porost mieszków włosowych miejscowo. Skuteczność leczenia stosowanego miejscowo jest bardzo różna i czasem nie przynosi oczekiwanych efektów. Wykorzystywana jest również terapia preparatami światłouczulającymi i naświetlanie problematycznych miejsc światłem UV. Istnieje również opcja terapii w specjalnych ośrodkach, które podają silny środek. Na dużą skalę jest stosowana również mezoterapia, czyli wstrzykiwanie w skórę głowy substancji odżywczych. Ogromne znacznie w trakcie leczenia mają zabiegi wykonywane w domu. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie masaży skóry głowy oraz aromaterapia z użyciem olejków. Skuteczność leczenie zwiększy także odpowiednia dieta oraz zdrowy tryb życia.

Przeszczep włosów metodą FUE

Schorzenie jakim jest łysienie plackowate można leczyć za pomocą przeszczepu włosów. Nowoczesną metodą stosowaną w gabinecie dr Turkowskiego jest FUE, czyli przeszczep pojedynczych mieszków włosowych. Na pierwszej wizycie lekarz zapyta o oczekiwane efekty i opowie o możliwych skutkach ubocznych. Materiał pobierany jest od tego samego pacjenta, dlatego nie ma ryzyka odrzucenia przeszczepu. Lekarz oceni jakość pobieranych mieszków włosowych i umieści je w strefie biorczej. Metoda jest wyjątkowo bezpieczna, a osiągane efekty są bardzo spektakularne. Po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej