Strona główna » Mikroflora jelitowa – bakterie, które pomagają

Mikroflora jelitowa – bakterie, które pomagają

przez Redakcja

Nie od dziś wiadomo, że uroda i zdrowie idą w parze. Dlatego warto zadbać o równowagę organizmu, która przyczyni się też do pięknego wyglądu.

Po co nam bakterie jelitowe
Nie wszystkie drobnoustroje mają zły wpływ na organizm. Mikroflora jelitowa jest wręcz niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wspomaga procesy trawienne, dba o ogólną kondycję układu pokarmowego, uszczelnia ściany narządów, dzięki czemu toksyny mają utrudnione przenikanie do organizmu. Jak bardzo potrzebne są bakterie jelitowe przekonujemy się za każdym razem, kiedy ich równowaga jest zachwiana na przykład po kuracji antybiotykowej. Odczuwamy wtedy często uciążliwe dolegliwości ze strony żołądka czy jelit.

Co ma wspólnego mikroflora z urodą
Zaburzenia mikroflory jelitowej mają wpływ na nasz wygląd. Jaki? Mogą być na przykład jedną z przyczyn nadwagi a nawet otyłości. Bakterie jelitowe wpływają na odpowiednie rozkładanie i wchłanianie się składników odżywczych – jeśli ten system zawodzi, zaczynamy przybierać na wadze. Z drugiej strony, mikroflora ma ważne znaczenie dla wnikania do organizmu toksyn, stąd z zaburzeniami w tym zakresie mogą się wiązać między innymi problemy skórne. Bakterie jelitowe pomagają się także kształtować a później mobilizować układowi immunologicznemu, w związku z czym ich brak może prowadzić na przykład do atopowego zapalenia skóry, które ma podłoże alergiczne.

Jak wspomagać mikroflorę jelitową
Szczepy bakterii korzystne dla organizmu znajdują się między innymi w jogurtach dedykowanych wspomaganiu dróg pokarmowych. Warto je włączyć do codziennej diety, na przykład zamiast słodkich przekąsek.
Dobrym rozwiązaniem jest również przyjmowanie probiotyków. Dostarczają one organizmowi szczepów bakterii, dzięki czemu zachowana pozostaje mikroflora jelitowa. Takim preparatem jest na przykład LACTORAL, który można stosować zarówno w czasie terapii antybiotykami, jak i po niej, a także w okresach spadku odporności, kiedy sezonowo walczymy z tak zwaną „jelitówką”. Probiotyki także sprawdzają się w łagodzeniu przebiegu ostrych biegunek i zatruć pokarmowych, kiedy gwałtownie może zostać zachwiana równowaga mikroflory.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.lactoral.pl.

<

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej