Strona główna » Nadwrażliwość zębów – jak z nią walczyć?

Nadwrażliwość zębów – jak z nią walczyć?

przez Redakcja
Nadwrażliwość zębów - jak z nią walczyć?

Nadwrażliwość zębów to stan wrażliwości zębów na różne bodźce, takie jak zimno, ciepło, słodkie lub kwaśne jedzenie i picie, dotyk lub szczotkowanie. Jest to wynikiem odsłonięcia części zębowej, w tym szkliwa, co pozwala na bezpośredni kontakt z nerwami zęba. Poniżej odpowiadamy na pytania: jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów i jak można z nią walczyć. Miłej lektury!

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Osoby z nadwrażliwością zębów mogą odczuwać ból lub dyskomfort jedząc lub pijąc, szczotkując zęby lub wdychając zimne powietrze. Przyczyną nadwrażliwości zębów jest najczęściej odsłonięta szyjka zęba, która narażona jest na drażniące czynniki zewnętrzne.

Przyczyną nadwrażliwości zębów może być wiele faktorów, takich jak dziura w zębie, ubytki lub uszkodzenie szkliwa, choroby dziąseł, zbyt agresywne szczotkowanie zębów lub konsumpcja wysokokwasowych napojów i żywności. W razie wystąpienia nadwrażliwości zębów należy skonsultować się z dentystą, który może zalecić odpowiednie zabiegi lub leczenie, aby złagodzić jej objawy.

Bruksizm a nadwrażliwość zębów

Bruksizm to zaburzenie polegające na nieświadomym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami. Może się to zdarzać podczas dnia lub podczas snu i jest często związane z napięciem emocjonalnym, stresem lub nieprawidłowym zgryzem. Stłoczenia zębów mogą prowadzić do różnych problemów, takich jak ból szczęki, ból głowy, wyczuwalne ubytki w zębach oraz pogorszenie estetyki zębów. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie aparatów dentystycznych, nakładek na zęby od Hello Smile, które znajdziesz na https://hellosmile.pl/nakladki-na-zeby-cennik lub innych metod leczenia. Długotrwały bruksizm może prowadzić do nadwrażliwości zębów.

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Jest kilka praktyk, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości zębów. By uniknąć tego problemu, unikaj pokarmów kwaśnych i słodkich – owoce, soki owocowe i napoje gazowane powodują erozję szkliwa i zwiększają wrażliwość. Pamiętaj także o tym, by przeżuwać jedzenie powoli – pozwala to lepiej radzić sobie z trawieniem i zmniejsza podrażnienia zębów.

Ważne są także produkty, których używamy do codziennej higieny jamy ustnej. W walce z nadwrażliwością zębów najlepiej sprawdzają się te zawierające fluor – pasta do zębów z dużą zawartością fluorku zwiększa odporność zębów na próchnicę i zmniejsza wrażliwość. Używaj płukanek do ust z fluorem – płyn do płukania jamy ustnej zawierający fluor, włączony do codziennej rutyny, pomaga zachować świeży oddech, zapobiega próchnicy, nawilża jamę ustną i chroni zęby.

By wesprzeć swoje zęby w walce z nadwrażliwością stosuj odpowiednie techniki mycia zębów – zbyt silne szczotkowanie lub zbyt mocne naciskanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, spowodować erozję i nadwrażliwość.

Ważne jest także, aby pamiętać o tym, by odpowiednio często pojawiać się w gabinecie stomatologicznym – regularne wizyty pomogą w wykryciu problemów z zębami i ich leczeniu w początkowych stadiach. Dentysta to ktoś, kto zawsze udzieli dobrej rady w kontekście różnych problemów z zębami dlatego naprawdę warto się do niego udać, by jak najwcześniej uzyskać profesjonalną pomoc zamiast działać całkowicie na własną rękę.

Podsumowanie

Nadwrażliwość zębów to zjawisko, które może istotnie utrudnić nam życie. Ma ono wiele przyczyn. Może to być np. zbyt mocne szczotkowanie zębów, zbyt kwaśne jedzenie i picie, choroby dziąseł lub nadmierne stosowanie wybielaczy zębów. Leczenie nadwrażliwości zębów polega na zastosowaniu specjalnych past i płukanek do zębów oraz zmianie nawyków higieny jamy ustnej.

Niekiedy konieczne może być wykonanie zabiegów stomatologicznych, takich jak zastosowanie wypełnień lub lakierów ochronnych. Najważniejsze jest, aby podchodzić do tego problemu poważnie. Lekceważenie różnych problemów z zębami może przynieść nam różne negatywne konsekwencje w przyszłości.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej