Nasz wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Pozwala nam na sprawne funkcjonowanie, w związku z czym dbałość o jego prawidłowy stan jest czymś absolutnie priorytetowym. Dzisiaj, w dobie cyfryzacji, gdy spędzamy dużo czasu przed komputerem, szczególnie powinniśmy pilnować tego by dbać o wzrok. Niestety światło komputera a także szkodliwe promienie UV na które jesteśmy narażeni cały rok, nie tylko gdy świeci słońce, sprawia, że stan naszego wzroku może ulegać pogorszeniu. O tym, co powinno nas zaniepokoić i zachęcić do wizyty w gabinecie okulisty, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury!
Co to jest zaćma?
Zaćma to inaczej zmętnienie naturalnej soczewki oka. Dzieje się tak z biegiem lat, gdy soczewka oka stopniowo traci swoją naturalną przejrzystość. W miarę postępowania tego procesu, do soczewki naszego oka dostaje się coraz mniej światła, przez co widzenie staje się nieostre. Zaćma to naturalne zjawisko, postępujące wraz z wiekiem i związane ze starzeniem się organizmu. Jej rozwój powoduje, że nasze codzienne czynności zaczynają przysparzać nam kłopotu a tym samym pogarsza się komfort naszego życia.
Co powinno na zaniepokoić?
Zaćma wysyła do naszego organizmu sygnały ostrzegawcze. Gdy tylko je zauważysz, koniecznie udaj się do lekarza okulisty, który przeprowadzi właściwą diagnostykę i wesprze Cię w walce z tym schorzeniem.
Do objawów zaćmy zaliczamy:
- Nieostre, zamglone widzenie (efekt widzenia jak przez brudną szybę).
- Problemy z widzeniem w nocy.
- Dostrzeganie aureoli wokół źródeł światła.
- Konieczność częstej zmiany okularów korekcyjnych.
- Wrażliwość na światło.
- Blaknięcie kolorów oraz
- Podwójne widzenie.
Objawów tych nie należy bagatelizować. Lekarz jest w stanie pomóc Ci odzyskać sprawność wzroku, jeśli tylko zgłosisz się do niego w odpowiednim momencie.
Czy zaćmę można wyleczyć?
Odpowiedź brzmi: tak. Zależy to jednak od Twojej samodyscypliny i właściwego leczenia. Obecnie najskuteczniejszą i jedyną formą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Nie należy on do inwazyjnych zabiegów, po którym pacjent dochodzi miesiącami do siebie. To prosty zabieg wykonywany poprzez niewielkie nacięcie w rąbku rogówki, usunięcie zmętniałej, uszkodzonej soczewki, która wcześniej rozbita zostaje za pomocą ultradźwięków a następnie na jej miejsce wprowadzana nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Lekarz każdorazowo dokonuje indywidualnej oceny Twojego wzroku. Jeśli więc dostrzeże taką potrzebę może zdecydować się na soczewkę od razu korygującą Twój wzrok.
Dzięki temu, że wizyta kontrolna po zabiegu odbywa się już następnego dnia a następnie pozostajesz pod opieką w okresie 14-28 dni po zabiegu, zyskujesz pewność, że Twój wzrok jest pod dobrą opieką.
Soczewka wewnątrzgałkowa – co powinieneś wiedzieć?
Ważne jest również to by korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy o soczewkach międzygałkowych i wybierać je ze sprawdzonych źródeł. Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych i należą do nich jedno- i wieloogniskowe soczewki. Czym się różnią?
Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa posiada tylko jeden punkt widzenia, skupia więc ostrość wyłącznie w jednym punkcie. Z reguły stosuje się je do poprawy widzenia do dali. Stąd pojawia się po zabiegu potrzeba doboru właściwych okularów do bliży, np. do czytania.
Z kolei soczewka wewnątrzgałkowa wieloogniskowa inaczej nazywana soczewką trójogniskową to najbardziej zaawansowana soczewka, bowiem pozwala widzieć do dali, bliży a także do odległości pośrednich i tym samym oznacza całkowitą możliwość rezygnacji z noszenia okularów.