Strona główna » Perfumy na tegoroczną zimę – które wybrać?

Perfumy na tegoroczną zimę – które wybrać?

przez Redakcja
Perfumy na zimę

Wybranie perfum nie jest takie proste, jak się niektórym wydaje, nawet jeśli mają sprecyzowane preferencje zapachowe. Wchodząc do perfumerii, mamy do czynienia z setkami, a może tysiącami zapachów, co zdecydowanie utrudnia podjęcie decyzji.

Do tego dochodzą modowe trendy, którym podporządkowują się także zapachy. Jak więc wybrać te właściwe perfumy na zimę?

Zasady, których warto przestrzegać

Zanim zastanowimy się nad zapachami, warto uświadomić sobie kilka oczywistych prawd dotyczących perfum, bez względu na porę roku. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że perfumy mają jedną rzecz wspólną z winem. Zapachem perfum – podobnie jak smakiem i aromatem wina – można w pełni cieszyć się wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci i w dobrym nastroju. Jeśli więc zawitamy do perfumerii zmęczeni po długim dniu pracy, wybór może być nietrafiony, bo nasze zmysły mogą wówczas płatać figle. Wybierajmy więc perfumy wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani, a unikniemy ewentualnego rozczarowania.

Kupując perfumy, nie można się spieszyć. Zapach każdych perfum zbudowany jest z trzech podstawowych nut zapachowych. Gdy zatem wąchamy go, najpierw do naszych zmysłów dociera nuta głowy. Jest ona wyczuwalna przez pierwsze kilkanaście minut i klienci właśnie na jej podstawie podejmują decyzje zakupowe, a to nie zawsze przynosi dobre efekty. Po tych pierwszych kilkunastu minutach nuta głowy przechodzi w nutę serca, a wówczas aromat rozwija się w pełny bukiet zapachowy i utrzymuje się na skórze około dwóch godzin, by następnie przeobrazić się w nutę bazy. Dopiero wówczas mamy do czynienia z właściwym zapachem, który utrzymuje się przez wiele godzin i to on powinien być podstawą do podjęcia decyzji. Dlatego warto pójść do perfumerii, nanieść sobie odrobinę perfum na nadgarstek, a na zakup ewentualnie zdecydować się po kilku godzinach.

Zastanów się, co lubisz

Zapachy perfum dzielą się na cztery podstawowe grupy. Możemy wybierać wśród aromatów kwiatowych, orientalnych, szyprowych i cytrusowych. Najbardziej popularne są wonie kwiatowe i cytrusowe, które należą do zapachów lekkich, o delikatnych i orzeźwiających nutach. Zapachy szyprowe, zawierające aromat dębowego mchu, należą do aromatów zdecydowanie ciężkich. Z kolei perfumy o zapachach orientalnych zdominowane są przez nuty korzenne, wśród których często można wyczuć chociażby kardamon.

Modne, zimowe nuty zapachowe

Zima to czas, gdy instynktownie szukamy ciepła, więc zawsze większą popularnością cieszą się zapachy nieco cięższe. Jeśli lubisz wanilię, sięgnij po wspaniałe nuty zapachowe, w których łączy się właśnie ten aromat z ciekawymi akcentami drzewa sandałowego oraz z kroplą owocowej świeżości.

Bardzo ciekawie wybrzmiewają też szyprowo-kwiatowe kompozycje zapachowe, które mają w sobie coś z miłosnego afrodyzjaku. Zapachy storczyków, róży, łączone z wonią kadzidła czy paczuli, przełamywane cytrusowymi nutami.

Kolejnym zapachem, po który warto sięgnąć, są perfumy łączące w sobie delikatną ostrość różowego pieprzu i subtelną woń leśnych owoców. Perfumy te po chwili uwalniają pociągającą nutę piżma. Różowy pieprz świetnie też prezentuje się w otoczeniu nut zapachowych lotosu i drewna brzozy… Ach, tej zimy możemy otaczać się cudownymi zapachami…

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej