Strona główna » Prezent na bierzmowanie – nowa moda czy standard?

Prezent na bierzmowanie – nowa moda czy standard?

przez Redakcja
Prezent na bierzmowanie – nowa moda czy standard?

Jeszcze jakiś czas temu bierzmowanie nie było jakoś szczególnie celebrowane, ale coraz częściej po tym sakramencie urządza się przyjęcia, a bierzmowanym wręcza prezenty. Czy upominek z okazji bierzmowania jest obowiązkowy, czy uznaniowy? Co wypada podarować?

Czy z okazji bierzmowania trzeba kupić prezent?

Przyjęcia po bierzmowaniu są w naszym kraju nowością. Do tej pory przyjęcie sakramentu bierzmowania raczej nie wiązało się z żadnymi szczególnymi obchodami, ale w ostatnim czasie rodzice nastolatków coraz częściej organizują przyjęcia dla grona najbliższych. W uroczystości z okazji bierzmowania biorą udział rodzice, świadek, chrzestni oraz dziadkowie, ewentualnie inni bliscy członkowie rodziny.

Jeżeli po bierzmowaniu nie ma przyjęcia ani nawet obiadu, nie powinniśmy być zobligowani do kupowania prezentu, ale gdy jesteśmy zaproszeni na uroczystość po sakramencie, to wypada wręczyć bierzmowanemu upominek. Najokazalszych prezentów wymaga się od świadków bierzmowania i rodziców chrzestnych, pozostali goście mogą się ograniczyć do drobnych podarków.

Jaka kwota prezentu na bierzmowanie?

W większości przypadków prezentem są pieniądze, zwykle 200-500 zł, ale zdarza się też, że więcej. Ustalenie konkretnej kwoty może sprawiać trudności, ale wszystko zależy tak naprawdę od stopnia pokrewieństwa, zażyłości z bierzmowanym i naszych zdolności finansowych. Im bliższą jesteśmy rodziną, tym zwykle więcej oczekuje się od nas w prezencie. Jeśli nie wiesz, ile włożyć w kopertę, bezpieczniej będzie kupić prezent. Zawsze możesz też dyskretnie podpytać innych członków uroczystości, jaka kwota ich zdaniem będzie najodpowiedniejsza. Pieniądze to w wielu przypadkach drażliwy temat, ale takie pytanie zadane w dobrej wierze nie powinno być odebrane jako faux pas.

Co kupić w prezencie na bierzmowanie?

Wybór prezentu na bierzmowanie nie jest prosty, bo będziemy go wręczać nastolatkowi, a ci mają bardzo różne gusta i wymagania. Jedni wybierają upominek dopasowany do pasji bierzmowanego, inni skłaniają się w stronę tradycyjnych pamiątek.

W prezencie na bierzmowanie można podarować personalizowaną ramkę, biblię z indywidualną dedykacją lub biżuterię. Dobrym pomysłem będzie też zegarek lub ozdobna figurka. Jeśli bierzmowanie przyjmuje dziewczyna, warto rozważyć zakup naszyjnika lub bransoletki, a jeśli chłopak, krzyżyka na łańcuszku lub nieśmiertelnika.

Piękne personalizowane prezenty na bierzmowanie znajdziesz w sklepie pamiątkisakramentu.pl. W ofercie tego sklepu są unikalne prezenty nie tylko na bierzmowanie, ale też na chrzest, komunię i ślub. Każdy znajdzie tam coś zgodnego ze swoim budżetem i zbliżającą się okazją.

Za ile kupić prezent na bierzmowanie?

Uroczystość bierzmowania jest celebrowana mniej wystawnie niż chrztu czy pierwszej komunii świętej, więc siłą rzeczy prezent na bierzmowanie nie musi być drogi. Nie chodzi o to, żeby się wykosztować, ale żeby wręczyć bierzmowanemu pamiątkę, którą będzie się mógł cieszyć nawet po latach. Upominek może kosztować nawet nie więcej jak 100 zł, a i tak cieszyć. Personalizowane kartki i statuetki są dostępne w naprawdę przystępnych cenach, a mogą sprawić równie dużo radości, co droższe prezenty.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej