Strona główna » Przebarwienia skóry – jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skóry – jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?

przez Redakcja
Przebarwienia skórne

Przebarwienia skórne to przypadłość zarówno, mężczyzn, jak i kobiet. Zazwyczaj przybierają formę plam, mogą występować również w formie kulistej. Jak im zapobiegać? Czy można się ich skutecznie pozbyć?

Przebarwienia skórne – czym są i jak powstają?

Przebarwieniami skórnymi nazywa się zmiany pigmentacyjne, które mogą przybierać różne formy. Występują na całym ciele, jednak szczególnie widoczne są w obszarze twarzy. Odznaczają się różnorodnym zabarwieniem, które jest zależne od pigmentacji.

Skóra produkuje składnik zwany melaniną, który wytwarzany jest przez komórki zwane melanocytami. Warunkują występowanie przebarwień, jednak ich aktywność wynika m.in. z uwarunkowań genetycznych. Oznacza to, że u jednych przebarwienia mogą być bardziej widoczne, u innych mniej. Oprócz genetyki znaczący wpływ na powstawanie zmian pigmentacyjnych w obszarze twarzy mają również czynniki takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza czy gospodarka hormonalna.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień skóry?

Istnieje kilka sposobów na zapobieganie powstawaniu przebarwień. Przede wszystkim należy zabezpieczać twarz przed promieniowaniem słonecznym. Warto pamiętać, aby robić to nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Uniwersalnym kosmetykiem, który powinien znaleźć się w kosmetyczce, jest krem z SPF 50. Fotoprotekcja powinna stanowić podstawę codziennej pielęgnacji, najlepiej stosować krem rano. Bardzo ważna jest również antyoksydacja przy użyciu profesjonalnych preparatów. Stanowi skuteczną tarczę przed promieniowaniem UV.

Czynniki wpływające na przebarwienia

Oprócz genetyki czy hormonów wiele kobiet zwraca uwagę na powstawanie przebarwień po ciąży. W trakcie ciąży organizm produkuje nadwyżkę melaniny, którą później nierównomiernie rozprowadza się po naskórku. Wpływ na plamy na twarzy ma również słońce, które intensywnie działa na miejsca wrażliwe na promieniowanie. Co istotne, również niektóre leki i choroby mogą wpływać na powstawanie przebarwień.

Jak zminimalizować ryzyko powstawania przebarwień?

Warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację, która będzie dopasowana nie tylko do typu cery, ale również aktywności poszczególnych gruczołów hormonalnych. Duży wpływ mają kosmetyki i preparaty dermatologiczne. Wśród składników aktywnych, które powinny znajdować się w składzie kremów do twarzy, wyróżnia się:

  • Niacynamid (inaczej aktywna forma witaminy B3). Bezpośrednio wpływa na ujednolicenie kolorytu skóry oraz spowalnia na procesy starzenia się. Działa wyciszająco w przypadku skóry problematycznej.
  • Kwas glikolowy. Istotne wsparcie dla osób, które zmagają się z przebarwieniami po trądziku. Wyrównując koloryt, jednocześnie rozświetla skórę.
  • Witaminę C. Odżywia i redukuje widoczne przebarwienia.

Jak skutecznie pozbyć się przebarwień?

Zdaniem specjalistów najszybsze efekty można uzyskać poprzez łączenie ze sobą codziennej pielęgnacji z zabiegami medycyny estetycznej. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów wykonywanych na przebarwienia jest Dermamelan. Jest to zabieg depigmentacyjny, który stopniowo redukuje problematyczne przebarwienia, przywracając właściwy koloryt. Po obowiązkowej konsultacji następuje zabieg oczyszczający skórę. Następnie nakłada się maskę o działaniu depigmentacyjnym. Czas kuracji jest ustalany indywidualnie, na podstawie stanu skóry oraz innych wskazań. Pacjent zmywa maskę w domu, po czym przechodzi do domowej kuracji polegającej na stosowaniu kremu, który nie tylko podtrzymuje, ale również pogłębia efekt zabiegu.

Zmiany skórne, którymi są przebarwienia, mogą istotne wpływać na stan cery. Często są również przyczyną gorszego samopoczucia, wynikającego z kompleksów. Warto zatem wykonać zabiegi, które ograniczą ich widoczność i sprawią, że skóra odzyska młodzieńczy blask. Dzięki zabiegowi Dermamelan można w sposób nieinwazyjny przeprowadzić korektę przebarwień, które stracą swój pigment. Zabieg można wykonać w specjalistycznej przychodni High-Med, gdzie po konsultacji specjalista doradzi najefektywniejszy sposób na pozbycie się plam ze skóry. 

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej